Омельницька сільська територіальна громада

Кременчуцький район, Полтавська область

Новини

25.06.2025р.

Перевірка цільового використання аліментів: як це працює

Аліменти на дитину мають використовуватись за призначенням — харчування, одяг, ліки, навчання або розвиток. Якщо у платника виникають сумніви, що кошти витрачаються не на дитину, він може ініціювати перевірку.
Як відбувається така перевірка, хто її проводить та в яких випадках можуть відмовити в її проведенні — роз’яснюють юристи системи надання безоплатної правничої допомоги.
Чи може платник аліментів вимагати звітність
Ні. Перевірку цільового використання коштів здійснюють органи опіки та піклування.
Одержувач аліментів може надавати інформацію (чеки, фото) добровільно, але не зобов’язаний це робити.
Як ініціювати перевірку
Подати заяву до
● районної держадміністрації
● виконавчого органу міської, сільської, селищної ради ОТГ
● або служби у справах дітей за місцем проживання одержувача аліментів.
Якщо є заборгованість по аліментах — у проведенні перевірки можуть відмовити.
Які документи потрібні
● розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців (видається державною виконавчою службою чи приватним виконавцем)
● якщо аліменти сплачують не за рішенням суду, а за домовленістю — копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір
● відомості про місце проживання отримувача аліментів.
У разі повторного звернення впродовж року — потрібен новий розрахунок з дати попередньої перевірки.
Як відбувається перевірка
Хто проводить
● Служба у справах дітей за місцем проживання отримувача аліментів.
● Беруть участь не менше 2 посадових осіб.
● За потреби, залучають психолога, соціального педагога або фахівця із соціальної роботи.
Строки
● Відвідування — впродовж 30 календарних днів з дати подання заяви.
● За наявності поважних причин (хвороба, від’їзд тощо) — до 45 днів.
Що варто знати одержувачу аліментів
Про перевірку мають повідомити — не пізніше ніж за 7 днів до відвідування. Час і дата узгоджується телефоном або електронною поштою.
За перешкоди для інспекційного відвідування передбачена адміністративна відповідальність — штраф від 850 до 1700 грн.
Що перевіряють
Враховують розмір аліментів.
До 2 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку — оцінюють базові потреби:
● харчування, необхідні ліки, одяг та взуття, іграшки та інші засоби для розвитку та навчання дитини, відповідно до її віку.
Понад 2 прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку — додатково звертають увагу на:
● наявність додаткових засобів для навчання чи розвитку (музичні інструменти, спортивне обладнання)
● відвідування дитиною гуртків, секцій, курсів
● відкриття рахунку на ім’я дитини тощо.
Загальний стан дитини:
● зовнішній вигляд та доглянутість
● її самопочуття
● інші ознаки, що свідчать про її здоров’я та розвиток.
Думка дитини — якщо вона досягла віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку.
Можуть звернутися по інформацію до дитячого садочка або школи, медичного закладу, соцслужб, надавачів житлово-комунальних послуг тощо.
Що далі
Впродовж 5 робочих днів складають висновок за результатами перевірки. Копії надсилаються платнику та одержувачу аліментів. Якщо виявлено ознаки нецільового використання коштів
Платник аліментів може звернутися до суду з позовом щодо:
● зменшення розміру аліментів
● або внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини.
Де отримати юридичну підтримку
Кожна людина може отримати безоплатно консультацію юриста від системи надання безоплатної правничої допомоги. Юристи проконсультують, які права та обов’язки мають батьки як платник чи одержувач аліментів, пояснять, як діяти якщо, один з батьків не виконує своїх обов’язків.
Деякі категорії людей також мають право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Це ВПО, діти, люди з низьким доходом (працездатні – з доходом до 6056 грн/міс.; пенсіонери (за віком, вислугою років) – 4722 грн/міс.; з інвалідністю – якщо пенсія чи соцдопомога до 6056 грн), ветерани війни (інші категорії наведені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»). Юристи детально вивчать ваші обставини, за потреби складуть та подадуть до суду заяву і представлятимуть ваші інтереси у суді.
Як звернутися до системи надання БПДhttps://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/

25.06.2025р.

Чат-бот «InfoTAX»: Податкова інформація у смартфоні

Електронний сервіс “InfoTAX” – це продовження курсу ДПС України на вдосконалення дистанційного спілкування з платниками податків, забезпечення оперативності, швидкості та зручності отримання податкової інформації.
Сервіс “InfoTAX” надає можливість зареєстрованим користувачам через месенджер Viber отримувати актуальну інформацію про себе: стан розрахунків з бюджетом, реєстраційні та облікові дані, результати обробки документів, необхідність подання звітності та сплати податків. Для підключення чат-бота «InfoTAX» необхідно знайти його у відповідному месенджері Viber, перейти за посиланням до Електронного кабінету для ідентифікації та завершення налаштування. Для отримання послуг через Чат-бот «InfoTAX», необхідно скористатись меню. Вкладка меню “Особовий рахунок” надає можливість переглянути дані стану розрахунків з бюджетом, інформацію про залишок несплаченої пені, борг, переплату та зобов’язання. У вкладці меню “Інфо” розміщено податковий календар, дані про отримані квитанції. Вкладка меню “Облікові дані” надає можливість переглянути реєстраційні дані, інформацію про об’єкти та рахунки платника податків.
У вкладці меню “Накладні” відображається інформація про отримані та видані податкові накладні/розрахунки коригування, критерії ризиковості, дані позитивної податкової історії.
Даний сервіс передбачає можливість попереднього заповнення звітності для платників єдиного податку, перехід до сплати податків у “два кліки”, оповіщення про виникнення податкового боргу, а також про можливість виникнення податкового боргу у разі несвоєчасної сплати.
ДПС продовжує працювати над створенням нових сервісів для зручності і комфорту при взаємодії платників з податковими органами.
Головне управління ДПС у Полтавській області

25.06.2025р.

Хто має право на податкову знижку та як її отримати?

Головне управління ДПС у Полтавській області нагадує громадянам про можливість скористатися податковою знижкою. Це право передбачено для платників податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), які протягом року здійснювали витрати, що підлягають компенсації з бюджету. З 1 січня по 31 грудня 2025 року можна подавати документи на отримання податкової знижки за витратами 2024 року.
Хто має право на податкову знижку?
Податкову знижку, згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України, можуть отримати фізичні особи – громадяни України, які: - отримують доходи у вигляді заробітної плати, з яких утримано ПДФО;
- у звітному році фактично понесли певні витрати, визначені Податковим кодексом України. До витрат, які включаються до податкової знижки, належать:
1. Оплата навчання – за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, якщо кошти сплачені українським закладам освіти.
2. Пожертвування та благодійні внески – у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але не більше ніж 4 % від загального доходу.
3. Оплата за користування іпотечним житловим кредитом – частина суми процентів за користування кредитом.
4. Страхові платежі та пенсійні внески – за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом.
5. Витрати на допоміжні репродуктивні технології – оплата допоміжних репродуктивних технологій, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік.
6. Оплата державних послуг – вартість державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.
7. Витрати на будівництво (придбання) доступного житла – суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла.
8. Витрати на оренду житла – для внутрішньо переміщених осіб (за певних умов).
9. Витрати на придбання акцій підприємства Дія Сіті – витрати на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.
Як отримати податкову знижку?
Для отримання податкової знижки платник податків подає декларацію про майновий стан та доходи до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку. До декларації додаються підтверджувальні документи (копії квитанції, чеків, платіжних доручень, копії договорів про надання послуг, документи про ступінь споріднення тощо), а також паспорт та ідентифікаційний код.
Податкова декларація подається за вибором платника податків в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою в орган ДПС за місцем обліку;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) через Електронний кабінет платника.
Залишилися запитання?
Звертайтеся до контакт-центру ДПС: гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні).
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду або через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.

Головне управління ДПС у Полтавській області

24.06.2025р.

ДПС перевиконала план надходження ПДВ за 5 місяців на 11,7 млрд грн, травневе відхилення – зумовлене об'єктивними чинниками

Державна податкова служба за 5 місяців цього року перевищила планові показники Мінфіну з надходження до державного бюджету податку на додану вартість. У січні – травні надходження перевиконані на 9,5 %. Загалом після бюджетного відшкодування надійшло 134,4 млрд грн ПДВ, що на 11,7 млрд грн більше за план.
За аналогічний період 2024 року надходження ПДВ були меншими на 19,6 % (або на 22 млрд гривень).У травні по внутрішньому ПДВ надійшло 21,7 млрд грн (93,4 % від плану). Це тимчасове відхилення має об’єктивні економічні причини:
- рекордне зростання відшкодувань ПДВ – у травні платникам повернули 15,5 млрд грн, що на 2,5 млрд перевищує середнє значення;
- збільшення обсягів імпортних операцій, що генерує більше податкового кредиту, зменшуючи сплату ПДВ з внутрішнього виробництва;
- сезонний спад економічної активності, зменшення обсягів перевезень, вплив воєнних дій на добувну та енергетичну галузі.
Загалом ДПС виконує план з ПДВ на 109,5 %. З початку року також відшкодували рекордну суму ПДВ – 70,9 млрд грн. Це майже на чверть більше, ніж за 5 місяців минулого року. Крім того, маємо позитивну тенденцію у надходженнях до бюджету. За 5 місяців вони склали понад 520,5 млрд грн. План перевиконано на 51,8 млрд грн (або + 11%).
Податкова система України демонструє стабільність навіть в умовах воєнного стану. Травнева динаміка – виключно наслідок сезонних та економічних факторів.
Головне управління ДПС у Полтавській області

24.06.2025р.

Зміна даних у обліковій картці фізичної особи – платника податків

Головне управління ДПС у Полтавській області повідомляє, у випадку зміни місця проживання/реєстрації з метою своєчасного отримання кореспонденції поштовою адресою, фізичні особи – платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних шляхом подання заяви за формою № 5ДР та документа, що посвідчує особу.
Щоб заповнити та подати заяву, потрібні:
- документ, що посвідчує особу, та інші документи, які підтверджують зміну його даних;
- для підтвердження місця проживання – витяг з реєстру територіальної громади / паспорт у формі книжечки/ тимчасове посвідчення громадянина України;
- для внутрішньо переміщених осіб – довідка про взяття на облік.
Важливо:
При поданні заяви за формою № 5ДР до податкового органу потрібно надати оригінали та копії всіх документів, використаних для її заповнення (оригінали після перевірки повертаються).
Способи подання заяви:
- У паперовій формі:
1) Особисто – до будь-якого податкового органу.
2) Через представника, при цьому необхідно мати:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням);
- довіреність, засвідчену у нотаріальному порядку, на проведення змін до Державного реєстру (після пред’явлення повертається).
- В електронній формі (з копіями підтверджуючих документів, необхідних для внесення змін до Державного реєстру) через:
- Електронний кабінет (https://cabinet.tax.gov.ua/);
- мобільний застосунок «Моя податкова»; Податковий орган оновлює дані у реєстрі протягом трьох робочих днів після подання заяви.
Головне управління ДПС у Полтавській області

24.06.2025р.

Безбар’єрність – про зручність, повагу та врахування потреб кожного платника

Впровадження в Україні безбар’єрного простору передбачене Національною стратегією із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року №366-р.
Головне управління ДПС у Полтавській області щодня дбає про те, щоб сервісні, адміністративні та інші послуги були доступними, зрозумілими та зручними для кожного платника податків. Мова йде не лише про надання якісних послуг у Центрах обслуговування платників податків і точках доступу Головного управління ДПС у Полтавській області, а й про розвиток цифрових сервісів, адаптацію інформаційних матеріалів, удосконалення комунікації та внутрішніх процесів.
Фахівці податкової служби області на постійній основі працюють над створенням комфортних умов для платників. На території Полтавщини якісні адміністративні та сервісні послуги надаються у Центрах обслуговування платників Полтавської, Кременчуцької, Лубенської, Миргородської ДПІ та 15 точках доступу у межах адміністративних районів області. Актуальний перелік Центрів обслуговування платників розміщено на вебпорталі Державної податкової служби України за посиланням: https://tax.gov.ua/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv.
Для дистанційного спілкування з податковою є надійний помічник – Електронний кабінет (https://cabinet.tax.gov.ua/ ), де представлено чимало важливих сервісів. Доступ до електронних сервісів Державної податкової служби України можна отримати як зі стаціонарних комп’ютерів, так і з мобільних телефонів, завантаживши застосунок «Моя податкова».
Ми прагнемо забезпечити доступність сервісів для всіх користувачів, незалежно від їхнього місця проживання, фізичних можливостей чи інших обставин. Крім того, наголошуємо, що завдяки сучасному сервісу «Електронна черга» ви маєте можливість спланувати свій візит до податкової, дізнавайтесь більше інформації, перейшовши за посиланням https://poltava.tax.gov.ua/.../prezentatsii-ta.../11129.html .
Головне управління ДПС у Полтавській області

24.06.2025р.

Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) запрошує українські компанії взяти участь у проєкті

Насамперед Агенція регіонального розвитку Полтавської області ,,Офіс євроінтеграції” висловлює Вам вдячність та повагу.
Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) у межах проєкту „Проєкт зеленого промислового відновлення для України”, що фінансується Японією, запрошує українські компанії взяти участь у проєкті, який передбачає передачу технологій та спільне створення нових підприємств з приватними промисловцями Японії.
У проєкті можуть взяти участь компанії, які займаються:
- виробництвом та постачанням води;
- сільським господарством, зокрема великі ферми (пшениця/зерно), виробники молочної продукції, підприємства з тваринництва, а також виробники птиці та яєць;
- утилізацією відходів та управлінням навколишнього середовища.
У пояснювальній записці, що додається до цього листа, Ви знайдете детальну інформацію про японську компанію „Plus Lab”, її технологію дезактивації BiSCaO, а також очікувану роль українських партнерів.
Переглянути демонстрацію технології на відео можна за посиланням: https://drive.google.com/.../13hq...
Після ознайомлення зацікавлені українські компанії з вищезгаданих секторів (виробництво води, водопостачання, сільськогосподарські компанії, компанії з утилізації відходів/управління навколишнім середовищем) мають заповнити додану „Анкету-запит інформації від українських компаній” (прохання заповнити інформацію англійською мовою) та надіслати її координатору регіонального розвитку Харківської та Полтавської області Наталії Фісенко за електронною адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .
Надана інформація дозволить оцінити потенціал організації як українського партнера для запланованого техніко-економічного обґрунтування та пілотної демонстрації технології дезактивації BiSCaO.
У разі необхідності Агенція регіонального розвитку Полтавської області „Офіс євроінтеграції” може надати допомогу в заповненні заявки англійською мовою, звертайтеся на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду або за телефоном т.в.о. директора Агенції Світлани ТУЛЬ 0977493159.
Просимо розмістити інформацію щодо конкурсу на офіційному сайті громади, сторінках у соціальних мережах, поширити серед представників бізнесу Вашої громади.
The criteria for the preferred Ukraine Partner 16 June
Explanatory Write-Up for Ukraine Partner
Request for Information from Ukraine candidate

24.06.2025р.

Ваточник сирійський - лихо для аграріїв

Ваточник сирійський — дуже естетична рослина з цікавим та незвичайним зовнішнім виглядом, привабливим запахом та їстівним листям. Проте вже кілька років ваточник сирійський є одним з найлютіших ворогів кожного аграрія. З’являючись на полях, ваточник вперто витісняє культури та розростається з майже неймовірною швидкістю. А оскільки ця рослина вирізняється високою посухостійкістю та морозостійкістю, а також має дуже добре розвинену, міцну та розгалужену кореневу систему, боротися з нею вкрай важко.
Оптимальний вихід з ситуації, коли на полях з’явився ваточник — обробка гербіцидами у ранні строки, на початкових стадіях розвитку бур’яну. У фазах сім’ядолі та 1-2 листків ефективність гербіцидів досить висока, вони дозволяють повністю «випалити» надземну частину рослини та дати змогу культурі випередити бур’ян у розвитку й скласти йому достойну конкуренцію.
Як показує практика, найкращі результати дає поєднання кількох гербіцидів з різними діючими речовинами або використання препаратів, що містять 2-3 діючі речовини. За даними польових досліджень, ефективним був обробіток препаратами Елюміс, Легенда (діючі речовини — мезотріон та нікосульфурон), Стеллар (діючі речовини — дикамба, топрамезон), пестициди діюча речовина — ізопропіламінова сіль гліфосату та калійна сіль гліфосату), а також пестициди на основі клопіраліду. У посівах соняшника також хороший результат показали препарати Євро-Лайтнінг, Євро-Ленд (діючі речовини — імазамокс та імазапір) . Бакові суміші препаратів на основі дикамби, клопіраліду та гліфосату дають певний ефект, але є деякі тонкощі. Вносити гербіциди слід тоді, коли ваточник досягає 10-11 см у довжину. Саме в цей час у рослині активно йдуть процеси фотосинтезу та відбувається рух поживних речовин до коренів. Внесення гербіциду в цей період дозволяє «подати» суміш препаратів до коренепаростків і тим самим значно пошкодити чи навіть вбити рослину.
Крім хімічного методу боротьби не слід забувати й про агротехнічний: дотримуватися сівозмін, проводити різноглибинний обробіток ґрунту, «виснажувати» бур’ян на полях. Найкращим методом «виснаження» зараз визнано залишення поля під паром та застосування «смертельної» дози гербіцидів в оптимальні для цього строки вегетації ваточника. Також потрібно не допускати цвітіння ваточника та потрапляння його насіння на поля.Дієві результати можна отримати лише при поєднанні хімічного захисту посівів з продуманою агротехнікою та дотриманням «правил безпеки»: ретельною очисткою сільгосптехніки при переїзді з поля на поле, механічним видаленням дорослих рослин, щоб не допустити їх цвітіння.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

23.06.2025р.

Звільнення мобілізованого працівника: що потрібно знати

Мобілізовані працівники мають право на збереження посади до звільнення з військової служби. Чи є винятки та за яких умов з мобілізованим працівником може бути розірваний трудовий договір — роз’яснюють юристи системи надання безоплатної правничої допомоги.
Чи може роботодавець зі своєї ініціативи звільнити мобілізованого працівника
Ні.
За таким працівником зберігається місце роботи та посада до фактичного звільнення з військової служби. Це стосується всіх підприємств, незалежно від підпорядкування та форми власності.
Але є виняток, це:
● призов або мобілізація роботодавця — тільки якщо роботодавець фізична особа-підприємець
● ліквідація підприємства.
В яких випадках можна розірвати трудовий договір з мобілізованим працівником
● за бажанням самого працівника
● за угодою сторін — ініціатором повинен виступати працівник.
Як мобілізованому працівнику звільнитись за власним бажанням
● подайте заяву про звільнення будь-яким зручним способом — електронною поштою, поштовим відправленням, через довірену особу
● дочекайтесь наказу про звільнення. Роботодавець має внести відповідний запис в трудову книжку (якщо вона зберігається у роботодавця)
● отримайте документи — трудову книжку, копію наказу про звільнення та розрахунковий лист. За потреби їх можна надіслати поштою
● отримайте розрахунок — роботодавець зобов’язаний здійснити його у день звільнення.
Де отримати юридичну підтримку
Кожна людина може отримати безоплатно консультацію юриста від системи надання безоплатної правничої допомоги. Юристи проконсультують щодо трудових прав мобілізованого працівника та як діяти у разі їх порушення.
Деякі категорії людей також мають право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Це ВПО, діти, люди з низьким доходом (працездатні – з доходом до 6056 грн/міс.; пенсіонери (за віком, вислугою років) – 4722 грн/міс.; з інвалідністю – якщо пенсія чи соцдопомога до 6056 грн), ветерани війни (інші категорії наведені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»). Юристи детально вивчать ваші обставини, за потреби складуть та подадуть до суду заяву і представлятимуть ваші інтереси у суді.
Як звернутися до системи надання БПД https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/

20.06.2025р.

Сьогодні, 20 червня, у Всесвітній день біженців, ми вшановуємо силу, мужність та стійкість мільйонів людей у всьому світі, які були змушені залишити свої домівки через війну, переслідування або стихійні лиха.

Наша громада розуміє, наскільки важливо підтримати тих, хто шукає прихистку. Ми прагнемо бути відкритими, доброзичливими й людяними, створюючи умови для гідного життя всіх, хто потребує допомоги та захисту.
Сьогодні ще один привід замислитися над тим, як ми можемо зробити світ більш справедливим і безпечним для кожного. Підтримаймо один одного. Підтримаймо тих, хто змушений починати життя з нуля.
Разом ми - сила. Разом ми - громада.

20.06.2025р.

Мобінг на роботі: як розпізнати цькування та що з цим робити

Тривалий психологічний тиск, плітки, ігнорування в колективі, безпідставне позбавлення премій — усе це може бути не просто «робочими непорозуміннями», а мобінгом.
За такі дії передбачена відповідальність, яка — розповідають юристи системи надання БПД.
Що таке мобінг
Мобінг — це систематичне та навмисне цькування з боку колег або керівництва. Мета якого змусити людину змінити умови праці.
Не є мобінгом- вимога роботодавця виконання ваших посадових обов’язків- зміна посади або умов праці, яка передбачена законодавством або трудовим чи колективним договором
Якщо ви стали жертвою мобінгу
Зверніться до:
- свого керівника або роботодавця- Державної служби України з питань праці
- до суду
Відповідальність за мобінг
Закон передбачає адміністративну відповідальність:
- штраф для громадян — від 850 до 1700 грн;
- для посадовців чи ФОПів — від 1700 до 3400 грн;
- або громадські роботи (від 20 до 60 годин — залежно від ситуації).
Якщо цькування повторюється або вчинене групою осіб — суми штрафів подвоюються.

19.06.2025р.

На виконання листа Кременчуцької РВА від 19 червня 2025 року №567/1-39, з метою забезпечення безпеки громадян, захід скасовано!

19.06.2025р.

Діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця.

Роз’яснення надає заступник начальника управління – начальник відділу з питань праці північного регіону управління інспекційної діяльності у Полтавській області Наталія ГУСКА
Діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, регулюється Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI та іншими законодавчими актами України.
Зокрема статтею 39 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що суб’єкти господарювання - роботодавці, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, направляють працівників за умови, якщо це передбачено колективним договором такого роботодавця, та за наявності згоди первинної профспілкової організації і зобов’язані:
1) укласти договір з роботодавцем про застосування праці працівника;
2) виплачувати працівникові заробітну плату в розмірі, не нижчому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом, та заробітної плати, яку отримує працівник у роботодавця за виконання такої ж роботи;
3) забезпечувати працівнику час роботи та відпочинку на умовах, визначених для працівників роботодавця, що передбачено умовами колективного договору та правилами внутрішнього трудового розпорядку;
4) нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на користь працівника;
5) не перешкоджати укладенню трудового договору між працівником та роботодавцем, у якого виконувалися ним роботи.
При цьому, суб'єкт господарювання може здійснювати наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у фізичних осіб на підставі укладеного договору між суб'єктом господарювання та фізичною особою про надання послуг.
Суб'єкту господарювання заборонено направляти працівників на робочі місця до роботодавця, в якого:
1) протягом року скорочено чисельність (штат) працівників;
2) не дотримано нормативу чисельності працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва;
3) залучаються працівники для виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва.
Враховуючи вимоги пункту 4 частини четвертої статті 36 Закону України «Про зайнятість населення» суб’єктами господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців зобов’язані подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики.
Зокрема наказом Міністерства соціальної політики України від 03.06.2019 № 851, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.07.2019 за № 717/33688, затверджено форму звітності № 1-ПА (квартальна) «Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні» (далі - форма звітності № 1-ПА) та Порядок подання форми звітності № 1-ПА (далі – Порядок).
Згідно пункту 3 розділу 1 Порядку форма звітності № 1-ПА подається щоквартально міським, районним і міськрайонним центрам зайнятості не пізніше 15 числа місяця після звітного кварталу.У разі, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подання звіту є перший після нього робочий день.Форма звітності № 1-ПА подається в електронному (з накладенням електронного цифрового підпису) чи паперовому вигляді (із засвідченням підписом керівника або уповноваженої ним особи).
Суб’єктами господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців відповідно до укладених трудових договорів заповнюють розділ II форми звітності № 1-ПА.Додатково повідомляємо, що у разі неподання або порушення порядку подання суб'єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» відомостей про працевлаштованих ним осіб стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (частина четверта статті 53 Закону України «Про зайнятість населення»).

18.06.2025р.

У літній період ризик захворіти на гострі кишкові інфекції (ГКІ) значно зростає. 

Тепло сприяє активному розмноженню збудників цих інфекцій, які можуть потрапити в організм через забруднену воду, зіпсовані харчові продукти або через брудні руки, посуд, іграшки тощо.
В Україні за чотири місяці 2025 року зареєстровано 15 793 випадки гострих кишкових інфекцій, тоді як за аналогічний період минулого року їх було 15 050.
Основною причиною ГКІ є недотримання елементарних санітарно-гігієнічних норм - погано помиті руки, овочі та фрукти, порушення технології приготування їжі, споживання продуктів, які зіпсувалися через зберігання в неналежних умовах. Особливо небезпечні страви з м’яса та риби, які не пройшли належну термічну обробку. Першими симптомами гострої кишкової інфекції є підвищення температури, нудота, блювання, пронос, біль у животі. У важких випадках можуть виникнути ознаки зневоднення - сухість у роті, відсутнє або рідке сечовипускання. У таких ситуаціях необхідно терміново звертатися до лікаря.Профілактика ГКІ:
- мити руки з милом;
- не споживати продукти, що зберігалися з порушенням умов зберігання (наприклад, без холодильника);
- мити фрукти та овочі чистою водою перед приготуванням;
- термічно обробляти продукти з м’яса та риби тощо достатню кількість часу.
Ротавірус - одним із найпоширеніших і найзаразніших збудників кишкових інфекцій.
До появи вакцини майже всі діти до п’яти років хоча б раз хворіли на ротавірусну інфекцію. Цей вірус дуже стійкий - він здатен тижнями зберігатися на поверхнях (іграшки, меблі, підлога), а заразитися можна навіть доторкнувшись до інфікованих предметів. Ця інфекція дуже небезпечна для немовлят і маленьких дітей через швидке зневоднення організму, спричинене блюванням і водянистою діареєю, які можуть тривати від трьох до восьми днів. Інші симптоми ротавірусної інфекції включають раптове підвищення температури, біль у животі, іноді - нежить і почервоніння горла. Проте в дорослих хвороба часто минає в легкій формі або без симптомів. Специфічного лікування ротавірусу не існує - призначається симптоматична терапія. Головне завдання - уникнути зневоднення та знизити інтоксикацію організму, хворому слід багато пити для підтримки водно-сольового балансу. За тяжкого перебігу необхідна інфузійна терапія.
Пам’ятайте: профілактика - найефективніший спосіб захисту від кишкових інфекцій. Дотримуйтеся чистоти рук, споживайте безпечні продукти, особливо в умовах надзвичайного стану чи перебування в місцях масового скупчення людей.
Бережіть себе і своїх близьких!