Надзвичайні ситуації
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру впродовж 11-15 липня у південних, східних, Полтавській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях місцями надзвичайна спека 40-41°, що близько до абсолютних максимумів температури зафіксованих в Україні за всю історію спостережень.Погодні умови можуть негативно впливати на самопочуття людей, призвести до ускладнення роботи комунальних служб, енергетичних підприємств, погіршення умов життєзабезпечення населення.
У лісах Полтавщини надзвичайний рівень пожежної небезпеки - відвідувати ліси заборонено!
У зв'язку з надзвичайно сухою та спекотною погодою, у більшості областей України, зокрема й на території Полтавської області, переважає найвищий - 5 рівень пожежної небезпеки.
У філіях Слобожанського лісового офісу працює 40 рейдових бригад, які постійно контролюють за пожежною ситуацією у лісах, особлива увага - хвойним насадженням. Лісівники постійно проводять ряд профілактичних заходів, аби убезпечити ліс від вогню: прокладають мінералізовані смуги та розриви, перекривають позапланові дороги, підрізають гілки у хвойних молодняках, проводять роз'яснювальну роботу з населенням. Проте для ефективного запобігання загорянням, важливе розуміння громадян та дотримання ними елементарних правил пожежної безпеки в лісах, адже 90% випадків лісових пожеж стається через людську недбалість.
Аби не допустити загорянь у лісах, слід дотримуватися наступних правил:
- не розводити багаття у лісі та лісопосадках;
- не заїжджати на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортними засобами;
- не палити, не кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;
- не залишати у лісі просочене мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
- не випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.
Для безпечного відпочинку лісівники створили цілу мережу рекреаційних пунктів, де можна комфортно відпочити, без шкоди для лісу, тож додаємо посилання на мапу цих пунктів: https://e-forest.gov.ua/rekreatsiia/...
При 5 рівні небезпеки й до завершення воєнного стану відвідувати ліси на території областей КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО! Застерігаємо - порушення правил пожежної безпеки у лісах тягне за собою адміністративну, або ж кримінальну відповідальність.Будьте відповідальні! Бережіть ліс від вогню!
У разі виявлення загоряння в лісі - негайно телефонуйте за номером “101".
НЕБЕЗПЕЧНИЙ БОТУЛІЗМ
Ботулізм – найтяжче харчове отруєння, що часто призводить до смерті хворого. Збудник – мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та відповідній температурі виділяє сильнодіючий токсин (ботулотоксин).В Україні від початку 2024 року зареєстровано 24 випадки захворювання на ботулізм, з 27 постраждалими, серед яких 1 летальний. За аналогічний період 2023 року в Україні зареєстровано 24 випадки захворювання на ботулізм, з 29 постраждалими, серед яких летальних випадків не було.За оперативними результатами розслідування випадків ботулізму з початку 2024 року встановлено, що найбільше випадків захворювання на ботулізм пов’язано із вживанням в їжу м’ясних та овочевих консервів домашнього виготовлення, ковбасних виробів та риби домашнього виготовлення. Протереєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.Випадки захворювання на ботулізм реєструвались у Миколаївській, Черкаській, Львівській, Одеській, Полтавській та Запорізькій областях.
ОТРУЄННЯ ЧАСТІШЕ ВИНИКАЄ внаслідок споживання:
● в’яленої, копченої та маринованої риби домашнього приготування;
● продуктів домашнього консервування, особливо в герметично закритих банках, в тому числі овочевих, фруктових;
● м’ясокопченостей, що виготовлені в домашніх умовах.
Потрібно пам'ятати, що ботулотоксин не викликає зміни кольору, запаху, смаку домашніх консервів, тому після відкриття банки визначити, чи заражена їжа ботулотоксином, неможливо.Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 години після споживання зараженої їжі. Водночас симптоми так само можуть виникнути раніше (вже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
ХАРАКТЕРНИМИ ОЗНАКАМИ ЗАХВОРЮВАННЯ є м’язова слабкість, сухість у роті, спрага, запаморочення, порушення зору, ковтання. Пізніше розладнується мовлення, іноді втрачається голос, з’являється двоїння в очах, опущення повік, туман або так звана „сітка” перед очима. Пульс прискорений(100-150 ударів на хвилину) при нормальній або пониженій температурі тіла.Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.Тривалість хвороби різна, найчастіше від 4 до 8 днів. При перших симптомах ботулізму необхідно ввести протиботулінічну сироватку. Одужання триває тижні, інколи місяці. При відсутності відповідного лікування на 2-3-й деньможе настати смерть.
ГРОМАДЯНИ !
- не купуйте на ринках, у випадкових осіб та в невизначених для торгівлі місцях м’ясні продукти, гриби, в’ялену та копчену рибу, ковбасні та кулінарні вироби домашнього виготовлення;
- не готуйте м’ясні та рибні, грибні консерви вдома;
- беріть для консервування тільки непошкоджені, добре помиті овочі та фрукти;
- при найменшій підозрі на недоброякісність консервів не споживайте їх.
При перших же ознаках інтоксикації потрібно викликати лікаря інадати хворому першу допомогу! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.Зволікання загрожує потерпілому смертю.
Не ризикуйте своїм здоров’ям та життям!
АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ ПОРЯД !!!
У селі Ватажковому Терешківської громади на території приватного домоволодіння зафіксовано загибель однієї свині. Про це повідомили в управлінні ДСНС України у Полтавській області. Згідно зі звітом про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу виявлено ДНК вірусу «Африканська чума свиней».
У квітні цього року від захворювання загинули 14 диких свинейкомунального підприємства «Екопарк» Кобеляцької міської ради.В неблагополучних пунктах та карантинних зонах (захисту та нагляду) були запроваджені заходи, згідно з вимогами інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней.Нагадуємо, що африканська чума свиней — це вірусне захворювання, яке вражає домашніх та диких свиней. Вперше захворювання виявили в 1903 р. в Африці. На сьогодні захворювання не лікується. Це небезпечна інфекційнахвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, чисельними крововиливами та високою смертністю. Факторами передавання збудника можуть стати різні об’єкти зовнішнього середовища - корми, вода, гній, підстилка, предмети догляду за тваринами, одяг обслуговуючого персоналу, транспорт, що були контаміновані вірусом, а також трупи загиблих від чуми свиней. Особливо небезпечними є інфіковані продукти забою, боєнські та кухонні відходи.
Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, гризуни, комахи, не чутливі до нього дикі та свійські тварини, а також люди, що знаходяться в епізоотичному осередку. Загибель свиней при АЧС складає – майже 100 %.
Вірус АЧС стійкий, може зберігатися при температурах: 5 0 С - до 7 років, 18-20 °С -18 місяців, 37 °С –до 30 днів, 50 °С – до одної години. У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів, в копченій ковбасі та шинці - до 5 місяців, у гною - більше 3 місяців, вґрунті - (112 діб літо-осінь, 200 діб осінь-зима).Охолодження (особливо заморожування) консервує вірус, у морозильнику при мінус 30-60 °С лишається активним до 10 років, в охолодженому м’ясі до 15 тижнів. Така висока стійкість вірусу і сприяє його швидкому розповсюдженню на значні території.
Власникам особистих підсобних господарств і фермерських господарств слід утримувати свиней у свинарниках і сараях без вигулу та контакту з іншими тваринами; не годувати свиней кормами тваринного походження і харчовими відходами без проварки. Купуйте корми тільки промислового виробництва або проварюйте їх, при температурі не менше 80 С, впродовж 1 години; проводьте обробку свиней і приміщень для їх утримання один раз на 10 днів проти кровосисних комах (кліщів, вошей, бліх, мух та комарів). Постійно ведіть боротьбу з гризунами. Подвірний забій і реалізацію свинини проводити здозволу фахівців державної ветеринарної медицини після проведення ними передзабійного огляду тварин та ветеринарно-санітарної експертизи м'яса, продуктів забою. Не купуйте живих свиней в недозволених місцях торгівлі, безветеринарних супровідних документів придбання свиней проводити з місцевості благополучної щодо інфекційних хвороб, в т.ч. і з АЧС. Суворо забороняється реалізація продуктів харчування та сировини тваринного походження у невстановлених місцях та стихійних ринках.
Ще раз нагадуємо - не допускайте сторонніх у своє господарство. Переведіть свиней в режим безвигульного утримання.Пам'ятайте, за дії (бездіяльность), які потягли за собою виникнення вогнищ африканської чуми свиней та її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!
Шкідник капусти - білокрилка!
Останні роки значною проблемою на наших городах стала білокрилка.Білокрилка – це непростий шкідник, навіть у закритому просторі теплиць, а що робити в умовах відкритого грунту?Виявити білокрилку досить просто – вона дрібна, біла, найчастіше з жовтуватим відтінком, схожа на міль, завжди ховається на нижньому боці листя.Білокрилка полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері), на кімнатних рослинах. У відкритому ґрунті на городах, пошкоджує капусту, гарбузи, кабачки, моркву, огірки, томати. Крім того, білокрилка — переносник багатьохвірусних інфекцій, причому як імаго, так і личинками. Серед хвороб, які поширює фітофаг, — кучерявість, хлорози, мозаїка. Листя рослин деформуються, розвиток рослин припиняється, що суттєво знижує врожайність культур.У своєму розвитку капустяна білокрилка проходить три стадії: яйце, личинка, німфа. З німфи відроджується імаго (доросла комаха). На одній рослині можуть бути представники усіх стадій розвитку, що ускладнює ефективність боротьби зі шкідником. Самки білокрилки відкладають яйця з нижнього боку листків по 10-20 штук. Личинки харчуються соком рослин, виділяючи липку солодку масу, на якій розмножуються сажисті гриби. Листки скручуються, рослини в’януть і при сильному пошкодженні гинуть. Для розвитку одного покоління білокрилки потрібно 25 днів. Самка активна близько місяця і може відкласти за цей час до 130 яєць. При температурі 21-23градуси і відносній вологості повітря 65% цикл розвитку одного покоління завершується протягом 24 днів. За рік шкідник може дати до 12 поколінь.Максимальної чисельності білокрила досягає у другій половині літа, коли створюються кращі умови для розмноження шкідника. Капустяна білокрила зимує на рослинних рештках, під корою дерев у вигляді яйця, личинки, німфи.У червні починається масовий літ білокрилки.Білокрилка - це один із «найважчих» шкідників, проти якого проведення захисних заходів як у закритому, так і відкритому ґрунті на овочевих культурах досить ускладнене у зв’язку з її біологічними особливостями розвитку.Тому, для регулювання чисельності білокрилки на овочевих культурах велике значення мають систематичні спостереження, виявлення та ліквідація первинних вогнищ шкідника.Як захистити врожай від шкідника?1. Щоб запобігти появі білокрилки, регулярно знищуйте бур’яни, на яких вона переховується.2. Використовуйте клейкі стрічки жовтого кольору для контролю чисельності шкідника і щойно з’являються дорослі особини – проводьте обробку.3. Здійснюйте обприскування рослин різними препаратами і розпочинайте відразу після виявлення шкідника. Якщо білокрилки вже багато, краще зробити 2-3 обробки різними препаратами, змінюючи діючу речовину (враховуючи терміни до збору врожаю): Вертімек 018 ЕС; Актеллік 500ЕС; Теппекі в.г.; Моспілан та інші. Інтервал між обробками не має перевищувати 10 днів. Рекомендовано використання хімічних препаратів у суміші з ад’ювантом або прилипачем, особливо на таких культурах, як капуста. Обробка з такими препаратами економить розчин, покращує ефективність обробки, а ще подовжує захисний період препаратів.4. Застосовуйте біологічні засоби, що контролюють чисельність білокрилки:АктоВерм, Актофіт та інші біопрепарати.Для одержання бажаної ефективності препаратів потрібно забезпечити максимальне потрапляння робочого розчину на нижню частину листка.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
Нітрати в ранніх овочах – небезпека для здоров'я.
З настанням весни та літнього оздоровчого періоду у продажіз'явилося багато ранніх овочів і фруктів. Виглядають вони так спокусливо, що люди тягнуться за гаманцем, щоб принести на свій стіл «вітамінів». Та не всі замислюються, що ці плоди можуть бути небезпечні. Адже в них можуть міститися нітрати.Частина нітратів виводиться з організму, та інша частина утворює шкідливі хімічні сполуки (нітрати перетворюються в нітрити), через що погіршується насичення клітин киснем, відбуваються серйозні збої в обміні речовин, слабшає імунітет, відбувається дестабілізація нервової системи, знижується кількість вітамінів, що надходять в організм, з`являютьсяпроблеми із травною, серцево-судинною та дихальною системами.
За певними ознаками орієнтуючись на їх зовнішній вигляд можна визнати шкідливість овочів та фруктів - недозріле насіння всередині, білі і тверді прожилки всередині томатів, світліша порівняно зі шкіркою м`якоть; рихлість огірків, швидке їх пожовтіння під час зберігання, жовті плями на шкірці; занадто велика і дуже світла морква, з білими серцевинками, занадтотемна або занадто соковито-зелена зелень, яка швидко підгниває; крихке листя салату, коричневі кінчики на ньому; відсутність солодкого смаку абрикосів, персиків і схильність фруктів до розтріскування; рихлість картоплі; закручені хвостики в буряка.Видалити нітрати повністю з продуктів неможливо, але знизити їх кількість цілком реально, це чищення, вимочування, варіння, заквашування, засолювання, додавання гранатового або лимонного соку до овочів, варити і тушкувати овочі без кришкиСимптоми отруєння нітратами- синюшність обличчя, губ, видимих слизових оболонок, головний біль, втома, зниження працездатності, задишка, серцебиття, навіть до непритомності.
Що робити у разі отруєння нітратами?
Викликати швидку допомогу, адже це отруєння небезпечне.
Очікуючи на лікаря, або якщо немає можливості звернутися по медичну допомогу, промити шлунок хворого самостійно: дати слабкий розчин марганцівки або підсолену воду та викликати блювання.
Після цього прийняти абсорбент. Підійде активоване вугілля.
Після припинення нудоти можна випити міцний солодкий чай з лимоном.
Щоб прискорити виведення нітратів з організму, пити багато рідини, особливо зеленого чаю – це натуральний нейтралізатор нітратів.
Якщо це не допоможе, то це сильне отруєння, і потрібна госпіталізація.
Вакцинація проти гемофільозу.
Розведення домашньої птиці, зокрема курей – досить прибуткова справа в наш час. Та й не в комерційному плані, а для власних потреб (м’ясо і яйця), вигідна. Але, кури, як і інші домашні тварини, через різні причини схильні до хвороб, які можуть призвести навіть до необхідності вирізати все поголів’я. Небезпеку становлять різноманітні віруси та паразити. Не рідкість – опіки і переохолодження, запалення і дефіцит вітамінів. Хвороби необхідно вчасно діагностувати і лікувати, інакше досягти бажаного результату не вийде. Оскільки проблема захворювання курей є вагомою і однією з головних у розвитку птахівництва, потрібно добре орієнтуватися в цьому питанні. Кожен фермер повинен чітко уявляти, які хвороби загрожують птиці, як вони проявляються, як виконувати профілактику і, власне, лікувальні заходи. У здорової курки спостерігається активна життєдіяльність і хороший апетит. Вона стійко пересувається і стоїть. Оперення має блиск і гладку структуру. Це необхідно враховувати при огляді і постановці діагнозу. Також варто звернути увагу на такі фактори: травні процеси, стан шкіри і дихання, рух крил, шиї і ніг. Якщо у будь-якої особини виявлені ознаки хвороби, насамперед, її потрібно відокремити від решти, щоб уникнути зараження інших. Далі йде встановлення діагнозу і саме лікування .Всі захворювання птиці поділяються на інфекційні (вірусні),неінфекційні (інвазійні, паразитарні), а також хронічні. Найнебезпечніші – інфекційні хвороби. В навколишньому середовищі повсюдно є всілякі віруси і мікроби, ризик заразитися якими притаманний птиці. Проникаючи до організму, вони швидко розмножуються і викликають хворобливі стани. Головна небезпека полягає в тому, що загроза з’являється для всього поголів’я. Інфекційне захворювання може стати причиною смертності 100 % птахів. А ще деякі з них можуть уражати й інших домашніх тварин, і навіть людину. Серед поширених інфекційних хвороб: псевдочума і віспа, тиф і паратиф, стрептококоз, туберкульоз, орнітоз, кокцидіоз, гемофільоз, омфаліт, нейролімфоматоз, трихомоноз, колі-інфекція, енцефаломієліт, синусит, ларинготрахеїт, анаеробна діарея, курячий грип. Неінфекційні хвороби не такі небезпечні, але залишати їх без уваги також у жодному разі не можна, адже вони дуже швидко передаються від особини до особини через поїлки, підстилки тощо. Вони можуть бути викликані грибками (стригучий лишай, аспергільоз), гельмінтами (капіляріоз, сингамоз, аскаридоз, цестадоз, гістомоноз, дрепанідотеніоз, гіменолепідоз) і комахами. При несвоєчасному лікуванні багато із захворювань можуть переходити в хронічну форму.
Гемофільоз птиці (інфекційний риніт) – гостре ензоотичневисоконтагіозне захворювання верхніх дихальних шляхів свійської птиці, насамперед курчат і курей, що характеризується катаральним запаленням слизових оболонок носової порожнини, кон’юнктиви та повітроносних пазух, атакож підшкірним набряком голови і в рідкісних випадках – пневмонією.Хвороба характеризується низькою смертністю. Проте велика кількість ураженої птиці та зменшення яйценосності можуть спричинити значні економічні втрати. До того ж риніт часто стає причиною інших захворювань – таких, як мікоплазмоз.
Збудник гемофільозу Avibacterium paragallinarum — кокоподібна, поліморфна, нерухома, грамнегативна бактерія. На сьогодні виявлено три серотипічних групи (серотипи) збудника — А, В і С. Перехресну серологічну спорідненість між ними не виявлено. На цій властивості базувалося створення інноваційної лінійки комбінованих вакцин, які містять одночасно складний бактеріальний компонент ІРП з найширшим набором серотипів і вірусні компоненти. Такий препарат дозволяє одночасно санувати поголів’я без необґрунтованого системного застосування протимікробних препаратів, запобігати розповсюдженню та носійству інфекції. Інфекція розповсюджується різними шляхами — аерогенним, аліментарним, контактним. Інкубаційний період триває від 2 до 12 діб залежно від патогенності штаму, віку птиці, дії несприятливих чинників (стрес, порушення режиму мікроклімату, шкідливі гази, мікотоксини, аліментарні дефіцити, наявність інших збудників тощо).Захворювання часто починається з нечіткої клінічної картини — пригнічення, сонливість, зниження продуктивності, затримка розвитку. Далі спостерігають набрякання інфраорбітальних синусів, серозний або гнійно-фібринозний риніт із виділенням ексудату, кон’юнктивіт. Паразитична особливість гемофільної бактерії сприяє її виживанню у складі коінфекцій і дає їй можливість швидко виробляти резистентність до протимікробних препаратів, маскуючись під інші інфекції. Патологоанатомічнізміни здебільшого обмежуються головою й верхніми дихальними шляхами (фібрин у підщелепному просторі, під трахеєю, в носових ходах й інфраорбітальних синусах). Позитивний клінічний досвід застосування вакцин — специфічних препаратів для профілактики — доведено, але слід відповідально підходити до складу (кількості або широкого спектра штамів серотипів А, В і С), методики введення, критеріїв оцінювання імунітету. Наявність якомога більшої кількості штамів у вакцині не лише посилює імунну відповідь на всі серотипи, а й жодним чином не заважає формуванню якісної противірусної відповіді на введені одночасно в складі інактивованої вакцини антигенів ХН, ІБК, СЗН.Наявність якомога більшої кількості штамів у вакцині посилюєімунну відповідь на всі серотипи збудника гемофільозу. За успішного проведення вакцинації проти гемофільозу теоретично 100% птиці має отримати повну дозу вакцини, але на практиці цей показник не перевищує 94–98%. За промислового виробництва захист здоров’я всього стадазалежить не лише від якості вакцинації, а й від цілого комплексу чинників, що можуть негативно впливати на ефективність її проведення. Для профілактики інфекційного риніту птиці (ІРП, гемофільоз) у сучасному птахівництві застосовують інактивовані вакцини, які вводять одно - або дворазово підшкірнота/або внутрішньом’язово в різні періоди життя птиці залежно від епізоотичної ситуації.Підготовка до вакцинаціїЕфективній вакцинації передує якісно проведена комплекснапідготовка, що складається з низки необхідних заходів. Дужеважливо провести комплексну підготовку, яка включає такізаходи: перевірка обладнання для вакцинації — ін’єкторів та голок, тари для зберігання вакцини під час самої вакцинації, перевірка дозування, наявність запасних деталей тощо підготовка інактивованої бактеріальної вакцини — особливу увагу треба звертати на температуру препарату — поступове попереднє нагрівання перед днем вакцинації та контроль цьгопоказника «на кінці голки» під час введення ( для різних вакцин це 25–32 °С);правильний вибір місця для ін’єкції попередить гіперемічні місцеві реакції, набряки, стресс; стерильність, гострота, вчасна заміна голок — це важлива умова профілактики інфікування у місці введення; проведення інструктажу персаналу до та під час вакцинації по техніці безпеки при роботі з птицею, ін’єкторами тощо; попереднє (за 2–3 тижні) обстеження хворої та слабкої птиці на наявність або носійство збудника ІРП (дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції); застосування для усього клінічно здорового поголів’я комплексних протистресових препаратів перед та після процедури вакцинації.
«Відпочинок на природі і небезпечність кліщів».
Розпочинається оздоровчий літній сезон. Людина завжди більше часу проводить на природі. Але відпочинок може стати небезпечним, якщо трапляються укуси будь яких комах. Найбільше небезпечні є кліщі.
Кліщі переносять інфекційні хвороби, такі як лімфатична віспа, бореліоз (хвороба Лайма), енцефаліт і таке інше. Після укусу кліща можуть виникнути симптоми, такі як висип, почервоніння, свербіж. Тому важливо бути обережними і виконувати профілактичні заходи.
Кліщі зустрічаються в парках, у лісі, де є порослі трави та кущів. Сезон їхньої активності триватиме майже до кінця осені, та пік припаде на травень-червень, а також вересень-жовтень. Тому завжди на природу треба з собою брати засоби захисту від покусів різних комах, відповідно одягатися. Також пам’ятайте, що своєчасно надана медична допомога знижує ризик негативных наслідків укуса.
Профілактичні прості правила яких варто дотримуватися:
-на прогулянку одягайте світлий одяг із довгими рукавами та штанинами, заправляйте штани у шкарпетки. Не заходьте у високу траву;
-застосовуйте репеленти, що відлякують комах;
-періодично оглядайте себе та своїх близьких.
Одяг після прогулянки необхідно ретельно почистити та випрати.
Що робити, якщо кліщ уже присмоктався?
Не заливайте кліща спиртом, олією. Якомога швидше зверніться у лікарню для видалення кліща. Якщо поблизу нема лікувального закладу, скористайтесь пінцетом і видаліть кліща. Після видалення місце укусу обробити антисептиком, руки вимити милом. Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин – зверніться до медиків, щоб здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.Спостерігайте за своїм станом ще кілька тижнів після укусу: якщо у вас підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі – негайно зверніться до лікаря.
Всім гарного відпочинку та оздоровлення.
Вода - необхiдна складова нашого iснування!
Вода – це найважливіша на нашій планеті рідина. У воді зароджується життя. Без неї неможливе існування рослин і тварин. Життя є лише там, де є вода і, навпаки, де знаходиться вода, там є життя.
Забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини. Віруси і бактерії у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь. Значна кількість хвороб людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних норм водопостачання. Вживання недоброякісної питної води суттєво погіршує здоров’я, зумовлюючи виникнення специфічних хвороб.
У відповідності до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» питна вода призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад. Незмінними властивостями води залишаються колір, смак, запах. Прозорість питної води повинна бути не менше 30 см. Забарвлення води, як і її каламутність є неприємною. Безбарвна вода зустрічається рідко, наприклад, в підземних водоносних шарах. Жовтий відтінок частіше за все свідчить про наявність уводі солі заліза, що утворюються в процесі того, що відбувається розкладання рослинних залишків. Надмірна кількість у воді солі сірчаної кислоти, характерна для мінеральних вод.
За даними всесвітньої організації охорони здоров’я більше 80 % відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води. Необхідно, по- перше, правильно вибрати воду для збереження, в першу чергу, власного здоров’я і, по-друге, використовувати воду з користю, без вмісту хімічних домішок та отруйних речовин.
Пріоритетом для покращення якості питної води є:
- оновлення та удосконалення систем водопостачання;
- упорядкування зон санітарної охорони джерел питного водопостачання на водозаборах;
- будівництво і реконструкція водоочисних систем з використанням нових технологій.
Власники та балансоутримувачі джерел централізованого водопостачання повинні здійснювати систематичний виробничий контроль безпечності та якості питної води від місця водозабору до місця її споживання, відповідно довимог санітарних норм. Слід зазначити, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води – це проводити лабораторні дослідження атестованою лабораторією. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічнихдомішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.У той же час, питна вода, що надходить через водопровідну систему населенню не завжди відповідає санітарно – гігієнічним вимогам, а від її якості хочеться сподіватись кращого. Поки вода дійде до споживача з місця, де її видобувають, вона проходить через сотні кілометрів труб. З моменту надходження води в мережу її якість та безпечність всіляко залежить від дотримання основних правил експлуатації водогонів, які через певний термін експлуатації починають втрачати свої основні якості (міцність, безпечність, герметичність, довговічність). Основним недоліком в експлуатації труб є утворення корозії. На швидкість та характер утворення корозії впливає природний склад води. Це призводить до виникнення аварійних ситуацій, поривів водопровідних мереж та як наслідок погіршення якості питної води.
З водою можуть передаватися різноманітні інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, ротовірусна інфекція, черевний тиф, паратифи, дизентерія та інші кишкові інфекції), а також яйця гельмінтів, збудники протозойних захворювань. Патогенні збудники можуть потрапляти у воду з різниминечистотами та відходами, тому безпека води в епідемічному плані є однією з головних вимог.
На властивості води також впливає ґрунт, де вона протiкає. Якщо, наприклад, у ньому є магнiй, то люди в тiй мiсцевостi мало хворiтимуть на серцево-судиннi та онкологiчнi захворювання. Вода, в якiй є багато вапняку, називається жорсткою. Загальна жорсткiсть води – це загальна кiлькiстькальцiю i магнiю, що мiститься у нiй. Багато хто думає, що воду з вапняком не можна пити, бо при кип’ятiннi випадає осад, який осiдає на нирках. Це неправда. Жодний осад в органiзмi не затримується. А вапняк мiстить кальцiй, який позитивно впливає на опорно-рухову систему. Тому люди, якi живуть у мiсцевостi з жорсткою водою, мають свою власну “мiнеральну воду”. Шкодить вона тiльки, якщо постiйно та надмiру її вживати. Тодi в кровоносних судинах утворюються нарости, а на зубах – каменi. На шкiру вода впливає так само. I ось чому: як вiдомо, шкiра дихає через пори, через них же виводяться i шлаки.
Так от, кальцiй, що є в жорсткiй водi в надлишку, з’єднується з цими видiленнями i закупорює пори. Зв’язок тут прямий: що жорсткiша вода, то небезпечнiше закупорення. Причому пiд шкiрою утворюються кристали кальцiю – це той самий накип, який з’являється в чайниках. Це проявляється в сухостi шкiри пiсля вмивання i прийняття душу. В результатi шкiра висушується, починає лущитися, з’являються зморшки, лупа, виникають подразнення, фурункули тощо. Жорстка вода має гiркуватий смак, при її кип’ятiннi на поверхнi утворюється плiвка, а в процесi заварювання чаю можуть утворюватися пластiвцi бурого кольору. Тривале вживання жорсткоїводи може спричинити шлунково-кишковi та серцево судиннi захворювання.
Отже, жорстку воду вживайте в мiру.
Вода є необхiдною складовою нашого iснування. I коли ми будемо дотримуватись простих принципiв, то споживання води пiде нам тiльки на користь.
За повідомленням Українського гідрометеорологічного центру:26-27 квітня – у верхній частині Кременчуцького водосховища та 26-29 квітня –у верхній частині Кам’янського водосховища, внаслідок пропуску води черезкаскад дніпровських водосховищ, можливі різкі коливання рівнів води зчастковим затопленням заплави та понижених прирічкових територій уЧеркаській, Кіровоградській та Полтавській областях( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 23-25 квітня, внаслідок пропуску води через каскад дніпровських водосховищ, у верхніх частинах Кременчуцького та Кам’янського водосховищ можливі різкі коливання рівнів води з досягненням відміток затоплення заплав та понижених прирічкових територій у Черкаській, Кіровоградській та Полтавській областях. (І рівень небезпеки – жовтий)
Дирофіляріоз!!!
Дирофіляріоз - гельмінтозна хвороба собак, котів та інших м'ясоїдних тварин, а також людини, збудниками якої є нематоди. Дирофілярії мають ниткоподібну форму і досягають довжини 25-30 см, живородні і дуже плодовиті паразити. За добу вони виділяють у кров близько 5000 личинок(мікрофілярії). Мікрофілярії циркулюють по кровоносних і лімфатичних судинах, тому можуть проникати в будь-які органи і тканини, викликаючи різні патології. Також вони можуть передаватися внутрішньоутробно від матері плоду. Захворювання супроводжується тяжким ураженням всіх системорганізму, включаючи головний мозок і очі. Тварини та люди заражаються в результаті укусів комарів, заражених мікрофіляріями в інвазійній стадії. Безпосередньо від собак і кішок людина не заражається. В передачі дирофіляріозу не виключається і роль ґедзів, кліщів, бліх. Зараження людини дирофіляріозом найчастіше відбувається під час активності основних переносників інвазії - комарів. В тілі переносника, в залежності від температуризовнішнього середовища, мікрофілярії розвиваються протягом 10-21 дня. Від моменту укусу людини зараженим комаром до перших проявів захворювання (підшкірна пухлина, відчуття повзання під шкірою, свербіж, біль та ін.) проходить від 1 місяця до 2-х років.У тварин, хворих на дирофіляріоз, спостерігається стомлюваність, млявість, схуднення, виснаження, кашель, прискорення дихання, набряки кінцівок, гіперемія або блідість слизистих оболонок, шкірні висипання, аритмії. Безперечно, попередити захворювання набагато легше, ніж вилікувати.Профілактика дирофіляріозу в першу чергу полягає в недопущенні контакту тварини з кровососними комахами. Звичайно, більше захисту тварини потребують у теплий період року, але в нашому регіоні комарі часто розмножуються в підтоплених підвалах будинків, отже їх можна зустрітицілорічно. Для знищення і відлякування переносників захворювання використовують різні інсектициди. Для лікування та профілактики дирофіляріозу застосовують такіпрепарати як: бровермектин, івермектин, івомек, бронтел, клозантел, тощо, у рекомендованих лікувальних та профілактичних дозах. У літній період надійною профілактикою є щомісячне використання спот-он препаратів (краплі на холку), що містять моксидектин або селамектин. Ці препарати зручно використовувати та дають захист від зараження цим серйозним захворюванням.
Начальник Кременчуцького районного управління Володимир БАРЧУК.
Памятка для населення. «Обережно – кліщі!»
З першим весняним теплом на Полтавщині з’явилися кліщі. Попри те, що їх пік активності припадає на квітень-травень та серпень-вересень, помічати їх стали значно раніше. Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. В Україні за 2023 рік зафіксували 4911 випадків хвороби Лайма. Полтавська область очолиларейтинг областей з найбільшими показниками захворювання - 36,97 на 100 тисяч. Нагадаємо, останній випадок хвороби Лайма у Полтавській області виявили на 8 тижні 2024 року.Як вберегтися від кліщів?Йдучи на природу подбайте про відповідний одяг. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягатисвітлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.Як виявити укус кліща?Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годинвиникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні на місці укусу з’являються: припухлість,свербіж, почервоніння, кліщ збільшується у розмірах. Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетамиквітів, собаками або іншими тваринами.Що робити якщо ви виявили кліща?1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту.2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.3. Ретельно вимийте руки з милом.4. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.Які захворювання можуть переносити кліщі? Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. Першим проявом хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі, млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща протягом доби вірогідністьінфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.Кліщовий вірусний енцефаліт починається з: головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмііксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.Пам’ятайте — якщо бути уважними та діяти правильно, ризики чимось заразитись доволі невеликі. Бережіть себе!
Африканська чума свиней (АЧС): що треба знати та як розпізнати!
Африканська чума свиней (АЧС) - інфекційна вірусна хвороба свійських і диких свиней.Треба знати, що:
– африканська чума НЕ загрожує людям, хворіють лише свині;
– смертність свиней може сягати до 100%;
– вилікувати АЧС неможливо - вакцини та ліків немає.
Тому єдиний метод боротьби із захворюванням - умертвляти і спалювати хворих свиней, щоб не допустити поширення вірусу;
– у разі спалаху АЧС усе поголів’я свиней у радіусі 3 км під загрозою знищення!
– ознаки захворювання проявляються у свиней через 3-12 діб після зараження;
– вірус хвороби може зберігатися в:
• у трупах свиней - до 2,5 місяців;
• у замороженому м’ясі (–20 °C) - безкінечно;
• у копченій ковбасі та м’ясопродуктах - упродовж 5 місяців і більше;
• у солонині - до року;
• у гною та ґрунті залежно від пори року: до 3 місяців;
– термічна обробка вбиває вірус (не менше години при 50 °C).
В Україні захворювання переважно уражає приватні господарства та невеликі ферми. Основна причина - власники свиней ігнорують прості, проте обов’язкові правила недопущення захворювання.Щоб ваше господарство не було інфіковане АЧС:
• Перезувайтеся і переодягайтеся, коли заходите у приміщення зі свинями.Вірус не переноситься повітрям: потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник!
• Якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте у цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус поширюється через диких кабанів.
• Не впускайте у свинарник сусідів та інших сторонніх людей.
• Не випускайте свиней з хліва - їх не можна вигулювати.
• Не утримуйте в одному приміщенні зі свинями інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір.
• Не годуйте свиней рештками зі свого столу та помиями.
Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їх упродовж 20 хв. перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати.
• Щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, - обов’язково повідомте ветлікаря. Тільки він зможе підтвердити чи спростувати діагноз АЧС за результатами лабораторних аналізів.
• Пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу!Лише дотримання перерахованих правил може вберегти господарство від зараження АЧС. Поки власники свиней не почнуть їх виконувати, захворювання продовжуватиме поширюватися Україною.
Щодо попередження та протидії масовим пожежам лісів.
Щороку, на початку пожежонебезпечного періоду у травні - червні, виникає ймовірність найбільшої кількості лісових пожеж як за кількістю, так і за пройденою вогнем площею. Основною причиною їх виникнення є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах та випалювання сухої трав'яної рослинності на сільгоспугіддях, на заплавах річок, торфовищах, пустищах, вздовж доріг. Зважаючи на актуальність вищезазначеного, попереджаємо про заборону спалювання сухої рослинності та сміття та нагадуємо, що в більшості випадків пожежі на відкритих територіях стаються через умисні підпали стерні, сухої рослинності.
Основними завданнями протидії масовим пожежам є:
– забезпечення створення та оновлення у лісових масивах мінералізованих смуг, протипожежних розривів, пожежних водоймищ і доріг протипожежного призначення;
– організація перевірки стану готовності пожежних підрозділів лісокористувачів, територіальних громад, відомчої пожежної охорони до реагування на пожежі та загоряння;
– встановлення цілодобового моніторингу пожеж у природних екосистемах, зокрема з використанням систем дистанційного спостереження, безпілотних літальних апаратів;
– встановлення контролю за дотриманням лісокористувачами, агропідприємствами, фермерами та населенням вимог пожежної безпеки;
– організація проведення рейдів і патрулювання найбільш пожежонебезпечних лісових масивів, торф’яників, територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
- проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо правил поведінки та дотримання вимог пожежної безпеки під час перебування в лісових масивах, недопущення розведення багать у лісах та на торфовищах, випалювання сухої трави, залишків рослинності та побутових відходів у населених пунктах і землях сільськогосподарського призначення.
За спалювання сухої трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 грн для громадян, від 15300 грн до 21420 грн для посадових осіб.За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 грн.
3 березня 2022 року ВР внесла зміни до ККУ, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема це стосується паліїв сухої трави. Відповідальність за злочини, передбачені ст.113 "Диверсія", караються від 15 років до довічного ув'язнення.
За даними Європейського агентства з безпеки харчових продуктів та Європейського центру профілактики та контролю захворювань, в період з початку 2021 по кінець 2023 року на фермах у 37 європейських країнах було виявлено близько 3500 спалахів пташиного грипу. Нещодавно були підтверджені випадки захворювання на фермах України і цьому сприяв шлях міграції дикої перелітної птиці через територію нашої країни. Грип птиці – це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами грипу А. Вірус H5N1 – це підтип вірусу грипу A, який буває в основному у птахів і може бути причиною їхньої смерті. Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця а також водоплавна птахи без клінічних ознак захворювання.Інкубаційний період триває від 1 до 7 днів. Факторами передачі збудника є інфікована тара, корми, інкубаційні яйця, туші, пір'я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, гризуни, синантропні птахи (голуби, горобці, ворони, галки) та дика перелітна птиця (качки, крячки, лебеді, чайки та інші). Дикі качки та інші види водоплавної птиці чутливі до низько патогенних штамів вірусу грипу птиці і є не тільки переносниками інфекції, а й її резервуаром. Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з інфікованою птицею під час догляду та тісного контакту з хворими, поверхнями зараженими виділеннями інфікованих птахів.Клінічні ознаки грипу птиці мінливі і залежать від патогенності вірусу, виду птиці, віку, статі і навколишнього середовища, тощо. При цьому загибель може сягає 80–100%. Для прикладу у курей вони різноманітні: від слабко вираженого до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками водянистого проносу, втратою апетиту, раптова загибеллю великої кількості в стаді. Хворі сидять або стоять у коматозному стані з опущеною головою. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом зовсім припиняють яйцекладку.Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечою, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, рідше – симптомами ураження органів дихання.
Щоб убезпечити домашню птицю від пташиного грипу фахівці ветеринарної медицини рекомендують власникам:
- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею.
- не зберігати в господарстві предмети, які можуть приваблювати диких птахів;
- зберігати корм захищеним від диких птахів та гризунів;
- забезпечити належну утилізацію посліду, сміття та полеглої свійської птиці.
Щоб не допустити занесення захворювання на територію господарства, необхідно в період міграції дикої перелітної птиці посилити ветеринарно-санітарні заходи відповідно до “Ветеринарно-санітарних правил для птахівничих господарств і вимог до їх проектування”. Корми зберігати у закритих приміщення (бункерах), щоб уникнути контакту його з іншоюптицею. При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадках масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) у вашому районі або області! Швидке поширення грипу на території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.
Профілактика отруєнь бджіл.
Що необхідно знати власникам пасік.Всім власникам пасік необхідно:
• отримати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки;
• зареєструвати пасіку в органах місцевого самоврядування;
• дотримуватись Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин.
Видача ветеринарно-санітарного паспорта пасіки. Видача паспорта пасіки здійснюється в день звернення за заявою про видачу паспорта пасіки, що подається власником пасіки або уповноваженою ним особою до територіального органу компетентного органу за місцем проживання власника пасіки або місцезнаходженням пасіки в письмовій абоелектронній формі (з накладенням кваліфікованого електронного підпису). В Кременчуцькому районі територіальний орган компетентного органу – цеКременчуцьке районне управління Головного управлінняДержпродспоживслужби в Полтавській області. До заяви додається заповнений та підписаний власником пасіки або уповноваженою ним особою паспорт пасіки. Після отримання територіальним органом компетентного органу в письмовій або електронній формі заяви про видачу паспорта пасіки та заповненого паспорта пасіки посадова особа територіального органу компетентного органу вносить інформацію до Реєстру паспортів пасік та здійснює видачу паспорта. Під час реєстрації паспорта пасіки йому присвоюється єдиний унікальний номер, який проставляється на титульному аркуші паспорта пасіки посадовою особою територіального органу компетентного органу (з відповідним підписом і печаткою) та вноситься разом з відомостями про пасіку до Реєстру паспортівпасік. До відомостей, що вносяться до Реєстру паспортів пасік, належать:
єдиний унікальний номер;
інформація власника пасіки - найменування та код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платникаподатків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) фізичної особи або фізичної особи - підприємця;
місце проживання фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи - власника пасіки;
контактна інформація власника пасіки або уповноваженої ним особи (номер телефону, адреса електронної пошти);
місце фактичного розташування пасіки із зазначенням інформації щодо земельної ділянки (адреса або кадастровий номер земельної ділянки);
кількість бджолиних сімей;
порода (популяція) бджолиних сімей (за наявності);
статус пасіки (зареєстрована/ліквідована).
У разі зміни відомостей, зазначених у реєстрі паспортів пасік, власник пасіки або уповноважена ним особа надає паспорт пасіки відповідному територіальному органу компетентного органу для оновлення відомостей у Реєстрі паспортів пасік до 15 травня поточного року. У разі невідповідності заяви або паспорта пасіки встановленій формі, а також надання в них неповної інформації (не заповнено всі обов’язкові відомості в заяві або паспорті пасіки), заява та заповнений і підписаний паспорт пасіки повертаються в одноденний строк власнику пасіки або уповноваженій ним особі.Відмова у видачі паспорта пасіки з інших підстав не допускається. Паспорт пасіки підлягає заміні на новий у разі його втрати, пошкодження або зміни власника пасіки за заявою власника пасіки або уповноваженої ним особи, що складається в довільній формі та подається до територіального органу компетентного органу. У разі припинення діяльності пасіки власник пасіки або уповноважена ним особа протягом десяти календарних днів письмово інформує про це територіальний орган компетентного органу, що здійснював видачу паспорта пасіки. Після здійснення ветеринарно-санітарних заходів посадовою особою територіального органу компетентного органу в паспорті пасіки засвідчується її ветеринарно-санітарний стан. Результати ветеринарно-санітарних заходів, у тому числі щорічного весняного обліку пасік, які здійснюються до 15 травня поточного року, вносяться в додаток до паспорта пасіки посадовою особою територіального органу компетентного органу. Порядок реєстрації пасіки. Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом в органах місцевого самоврядування. Реєстрація пасіки здійснюється після видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Реєстрація пасіки проводиться за заявою про реєстрацію пасіки власника пасіки або уповноваженої ним особи в день звернення. До заяви додається засвідчена заявником копія паспорта пасіки.
У заяві зазначаються:
• прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місце проживання,реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) (для фізичної особи);
• найменування (для юридичної особи), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи – підприємця);
• місцезнаходження (для юридичної особи), місце проживання (для фізичної особи – підприємця);
• код згідно з ЄДРПОУ (для юридичної особи), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків таповідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) (для фізичної особи – підприємця);
• контактна інформація (номер телефону, адреса електронної пошти).
У разі припинення діяльності пасіки її власник або уповноважена ним особа протягом десяти календарних днів письмово інформує про це орган місцевого самоврядування, де зареєстровано пасіку. У разі перевезення (кочівлі) пасіки на адміністративну територію іншого органу місцевого самоврядування власник пасіки або уповноважена ним особа інформує про це вказані органи самоврядування. Інформація повинна бути надана засобами електронного зв’язку або в письмовій формі не пізніше ніж за два календарних дні до перевезення (кочівлі) пасіки на їх територію.
Власник пасіки або уповноважена ним особа надає відомості про пасіку, а також повідомляє про:
• місце запланованого розташування пасіки (адреса або кадастровий номер земельної ділянки);
• час запланованого прибуття та виїзду (дата початку і закінчення перевезення (кочівлі) пасіки);
• кількість бджолиних сімей під час перевезення (кочівлі) пасіки;
• контактну інформацію власника пасіки або уповноваженої ним особи (номер телефону, адресу електронної пошти).
У разі якщо інформація була надана лише телефоном, не пізніше наступного робочого дня після прибуття на місце кочівлі власник пасіки або уповноважена ним особа надає органу місцевого самоврядування, на адміністративну територію якого перевезено пасіку, електронне (підписанеелектронним цифровим підписом) або письмове повідомлення-підтвердження про прибуття.У разі надходження інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин на адміністративній території органу місцевого самоврядування вказані органи самоврядування протягом чотирьох робочих годин повідомляють про це власників пасік та/або уповноважених ними осіб, зареєстрованих і таких, що прибули на кочівлю на їх територію, у встановленому законодавством порядку. Профілактика та встановлення факту отруєння бджіл засобамизахисту рослин.Отруєння бджіл засобами захисту рослин може настати внаслідок недотримання суб'єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
Отруєння бджіл засобами захисту рослин також може бути спричинене:
1) неповідомленням або несвоєчасним повідомленням власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
2) наданням неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
3) недостатнім забезпеченням пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасним вивезенням бджолиних сімей у безпечне місце;
4) неповідомленням власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування (далі - органи місцевого самоврядування) про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Фізичні особи та суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування. Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченнюмісцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.На період обробки власник пасіки повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін (не більше ніж 12 годин), передбачений обмеженнями в разі застосування засобів захисту рослин.Для ізоляції бджіл у вуликах гнізда розширюють до повного комплекту рамок або ставлять магазини. На двокорпусні або багатокорпусні вулики залежно від сили сімей ставлять додаткові корпуси з половинною кількістю рамок, зверху одягають раму з металевою сіткою (розмір вічка 2,5 х 2,5 мм або 3 х 3 мм), сітку накривають тканиною і за необхідності кладуть утеплення. У день запланованого застосування засобів захисту рослин зранку, до початку льоту бджіл, льотки закривають з використанням льоткових загороджувачів ізвентиляційними отворами, знімають із сітки утеплення. У жарку безвітряну погоду під кришку підкладають рейки завтовшки 1 - 2 см. У вулик дають воду в стільниках, годівницях або напувалках. На ніч льотки відчиняють.У разі перевезення бджолиних сімей з місця фактичного розташування пасіки, зазначеного під час її реєстрації, власник пасіки або уповноважена ним особа зобов'язаний за два календарних дні повідомити органи місцевого самоврядування, на території яких він планує розмістити пасіку, про дату ввезення та вивезення пасік, надати свої контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти).Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.Обстеження пасіки і фіксація випадків отруєння бджіл на вимогу та за заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування здійснюються постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл.Комісія збирається невідкладно після надходження до органу місцевого самоврядування заяви про встановлення факту отруєння бджіл від власника пасіки, зареєстрованої на відповідній території, або уповноваженої ним особи, але не пізніше ніж через 24 години після надходження такої заяви.Наявність та кількість бджолиних сімей у власника пасікипідтверджуються ветеринарно-санітарним паспортом пасіки. У разі відсутності ветеринарно-санітарного паспорта пасіки або записів у ньому про кількість бджолиних сімей (наявних та таких, що перевезені на кочівлю) інформація власника пасіки про наявну кількість бджолиних сімей не береться до уваги.Результати обстеження Комісії фіксуються в Акті встановлення факту отруєння бджіл, який заповнюється членом Комісії.У бджолиних сім'ях, які зазнали отруєння, скорочують і утеплюють гнізда, відбирають рамки зі свіжим нектаром і пергою. У гніздах перерозподіляють розплід, залишаючи стільки, щоб бджоли могли покрити його повністю. Після скорочення гнізда бджіл підгодовують теплим цукровимсиропом (1,5 кг цукру на 1 л води) або медово-цукровим тістом.Вивільнені вулики механічно очищають, промивають 3 - 5-відстотковим розчином лугу (їдкий натрій), потім чистою теплою водою та обпалюють вогнем до легкого побуріння. Стільники з медом і пергою від загиблих сімей перетоплюють. У важких випадках отруєння, що супроводжуються повноюзагибеллю бджолиних сімей і великою концентрацією отрути в стільниках (за даними лабораторного дослідження), стільники перетоплюють на віск, який підлягає використанню тільки для технічних цілей.
Спалювання листя та сухої рослинності – небезпека для здоров’я людини та велика шкода довкіллю!
У такий складний час, в умовах воєнного стану свідомо нищити свою землю спалюючи листя та суху траву - це злочин. Такі дії становлять додаткову небезпеку, відволікають від виконання бойових завдань підрозділів рятувальників, військових та правоохоронних органів.З настанням перших теплих днів люди починають господарювати на городах, подвір'ях, прилеглих територіях.
Куди подіти опале листя, суху рослинність та гілля? Більшість продовжує вирішувати питання традиційним методом – спалюванням, не знаючи, які наслідки це може понести за собою. В такому випадку добрі наміри при наведенні чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров'я людей. Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність. Це твердження – міф. Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах.Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Під час пожежі руйнуються цілі екосистеми: згорають гнізда птахів та гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або наповерхні ґрунту – зайці, їжаки, плазуни, земноводні.Шкода від спалювання листя і сухої трави дуже велика. При згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастин диму.Дим від спалювання містить найнебезпечніші отрути – ОКСИДИ АЗОТУ, СІРКИ, ФЕНОЛИ, не кажучи вже про сполуки СВИНЦЮ, РТУТІ і інших важких металів. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави.За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я: дія диму від таких пожеж (головним чином твердих часток з діаметром до 2,5 мкм, що легко розсіюються в атмосфері) викликає цілий спектр різних захворювань, у тому числі органів дихання, серцево-судинної системи, а також ріст дитячої смертності.Під час горіння листя та інших рослинних залишків вивільнені шкідливі хімічні сполуки знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяютьрозвитку онкологічних захворювань. Особливо важко доводиться людям, що страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Як зазначають лікарі, за останнє десятиріччя зросла кількість алергіків постраждалих від виділення токсичних речовин, що містяться в димі від вогнищ.Що ж робити з опалим листям та сухою травою?Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя та сухої трави є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Корисневикористання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів. Для прискорення процесу компостування потрібно подрібнити усі компоненти.Якщо періодично додавати свіжий ґрунт, то підвищуватиметься швидкість компостування. Також важливо періодично перемішувати компост і слідкувати, щоб він не був перезволожений. Правильно приготований компост не будемати неприємний запах. Він перетвориться на якісне природне добриво та порадує вас гарним урожаєм!Наведених вище аргументів цілком вистачає для того, щоб відмовитися від практики навмисного випалювання сухої трави всюди, і домагатися максимально можливого скорочення трав'яних підпалів, що відбуваються внаслідок необережного поводження з вогнем.Тому нині практично єдиним ефективним способом боротьби іззагоряннями трави є запобігання, яке вимагає злагоджених і усвідомлених дій з боку органів влади і місцевого самоврядування, сільськогосподарських і лісогосподарських організацій, а також максимальної відповідальності і обережності з боку громадян.У зв'язку з цим Кременчуцьке районне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області закликає громадян відмовитися від практики спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків.Адже кожен підпал не лише завдає суттєвої шкоди довкіллю, а й призводить до інших негативних наслідків, несучи загрозу життю та здоров'ю людей.
Не даваймо себе труїти! Не будьте байдужими як до довкілля, так і до власного здоров'я.
Будьте господарями своєї рідної землі! Бережіть своє майно таприроду! Не забувайте – щоразу, коли бачите спалювання листя, трави чи побутових відходів – повідомляйте відповідні служби.
Як вберегтися від інфекційних захворювань в період повені.
Період весняної повені особливо небезпечний для тих, хто живе поблизу річки, ставка, водойми. Унаслідок весняного паводка, навіть при відсутності затоплення чи підтоплення, до підземних ґрунтових вод, а отже, й до свердловин, колодязів, каптажів природних джерел із скотомогильників, кладовищ, убиралень, хлівів, сміттєзвалищ та інших забруднених територій можуть потрапити збудники інфекційних захворювань: туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб, балантидія кишкового та ін.
У зв'язку з цим існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Іншим небезпечним фактором є наявність у ґрунтових водах нітратів – кінцевого продукту біологічного розкладання органічних речовин, які у великій кількості присутні у ґрунтах на територіях сільськогосподарських угідь та тваринницьких ферм. Наявність у питній воді нітратів вище гранично допустимої концентрації (50 мг/дм3) особливо небезпечна для немовлят та дітей молодшого віку через ризик виникнення отруєння, яке призводить до кисневого голодування організму, у тяжких випадках - з летальними наслідками.
Для уникнення зараження інфекційними хворобами під час паводка слід дотримуватися таких рекомендацій:
- для пиття, гігієнічних цілей, приготування їжі використовувати кип'ячену або бутильовану воду;
- не використовуйте для пиття некип'ячену воду з криниць та природних джерел.
Найкраще – взагалі відмовитись від вживання колодязної та джерельної води;
- не використовувати продукти, які були підтоплені, або вживати їх у їжу тільки після достатньої термічної обробки (варіння, смаження, запікання);
- обов'язково мити руки з милом після відвідування туалету, роботи на присадибній ділянці, прогулянок, контакту з тваринами, перед вживанням їжі;
- при вживанні овочів і фруктів у сирому вигляді ретельно мити під проточною водою, обдавати кип'ятком та не мити водою з відкритих водоймищ;
- нецентралізовані джерела водопостачання (колодязі, свердловини) прибрати від нанесеного бруду, почистити та продезінфікувати; індивідуальні вигреби та надвірні туалети у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати;
- у разі затоплення оселі просушити будинок, провести ретельне прибирання та дезінфекцію забрудненого посуду, домашніх речей та прилеглої території;
- очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів, городи і присадибні ділянки перекопати на глибину 20-25 см;
- провести дератизаційні заходи зі знищення гризунів у місцях їхнього можливого скупчення.
У разі розвитку симптомів інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у животі, нудота, діарея, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипання на тілі тощо) необхідно терміново звернутися за медичною допомогою та не займатися самолікуванням.
Дотримуйтесь даних рекомендацій! Бережіть себе та своїх рідних!
Порядок застосування засобів захисту рослин з урахуванням профілактики отруєння бджіл
Отруєння бджіл засобами захисту рослин може настати внаслідок недотримання суб'єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
При виборі засобів захисту рослин необхідно враховувати ступінь небезпеки засобів захисту рослин для бджіл, який визначається з урахуванням їх класу небезпечності, класифікації за цільовим призначенням (інсектицид, фунгіцид, гербіцид, десикант тощо), препаративної форми і способу застосування.
Для застосування дозволяються засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати».Застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, які містять науково обґрунтовані регламенти застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок, строків останньої обробки до збирання врожаю тощо) та є обов'язковими для дотримання всіма фізичними особами та суб'єктами господарювання.
Отруєння бджіл внаслідок застосування фізичними особами та суб’єктами господарювання засобів захисту рослин може бути спричинене:
• неповідомленням або несвоєчасним повідомленням власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
• наданням неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження.
Фізичні особи та суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, повинні вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл.Фізичні особи та суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування.Завчасне повідомлення подають фізичні особи та суб'єкти господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин.У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.
Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію:
• дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
• територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);
• назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
• спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
• терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
• прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб'єктів господарювання;
• дані для зв'язку з фізичними особами та суб'єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
• відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.Завчасне повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) подається кожного разу фізичними особами та суб'єктами господарювання до органів місцевого самоврядування в разі використання засобів захисту рослин.Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.Як виняток, допускається проведення обробок удень у похмурі та прохолодні денні години з температурою навколишнього повітря нижче +10° C.Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.До роботи із засобами захисту рослин допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення (допуск), допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 1995 року N 746.Збитки, завдані власникам пасік внаслідок порушення порядку застосування засобів захисту рослин оцінюються шляхом обстеження пасіки і фіксації випадків отруєння бджіл, на вимогу та за заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування, постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл.Склад такої комісії затверджується рішенням органу місцевого самоврядування та оновлюється щороку до 01 березня. Оцінені постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл збитки власникам пасік відшкодовуються в судовому порядку.
Про попередження виникнення водно – нітратної метгемоглобінемії.
До Кременчуцького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надходить інформація від Державної установи «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» про неналежну якість питної води по вмісту нітратів в колодязях, якими користуються вагітні жінки та діти до 3х років життя, на території Кременчуцького району.
Надлишок нітратів у воді призводить до важких наслідків, які в першу чергу впливають на здоров`я людини. Основна небезпека при надходженні нітратів у організм людини пов`язана з виникненням метгемоглобінемії ( у крові здорової людини міститься біля 2% метгемоглобіну, при зростанні вмісту до 30% наступає гостре отруєння). Надмірне надходження нітратів може також спричиняти до розвитку канцерогенних новоутворень, імунодефіцитної дії, а також зниження резистентності організму до впливу мутагенних і канцерогенних агентів.
Особливо небезпечною є водно – нітратна метгемоглобінемія для вагітних жінок та дітей раннього віку, яка пов`язана з вживанням неякісної води та приготуванням дитячих молочних сумішей на воді шахтних колодязів, де вміст нітратів перевищує гігієнічний норматив – 50 мг/кубм. Отруєння нітратами для дітей раннього віку оцінюється як реальна загроза їх життю і здоров`ю. Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна саме для дитячого організму, а особливо – для дітей перших місяців життя. Це пов’язано з тим, що у дітей віком 0-3 місяці життя, ще не виробляється фермент, який відповідає завідновлення метгемоглобіну в гемоглобін-метгемоглобінредуктаза.Також, в зв’язку з тим, що кислотність шлунку дитини знижена це надає змогу нітратам активніше трансформуватися в нітрити.А сам гемоглобін новонароджених зважаючи на те, що є незрілим більш легко та активно з’єднується з нітритами, а не киснем. Дане з’єднання є стійким і нездатним переносити до тканин кисень. Якщо дитині віком 0-3 місяці водою, яка містить 80-100 мг/л нітратів розвести суміш, у неї виникне гостре отруєння.Отруєння розпочинається з слабкості, нудоти, блювання, проносу, з’являється задишка, ціаноз (посиніння), серцебиття. Чим більше кисневе голодування (гіпоксія) чіткіше проявляються симптоми ураження серцево- судинної та нервової систем.Також нітрати і нітрити негативно впливають на організм вагітної та її плід. Ці сполуки проникають крізь плацентарний бар’єр. Доведена їх тератогенна, ембріотоксична дія, вплив на нервову систему. Якщо мати вживала багато насичених нітратами продуктів та води під час вагітності про це може свідчити жовтяниця новонароджених та підвищена концентрація білірубіну в крові. Нітрати потрапляють у материнське молоко.
Не використовуйте для пиття та приготування їжі воду вміст нітратів в якій перевищує 50мг/л. Слід запам’ятати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води збільшує їх токсичність на 39-86%. Дослідження питної води на вміст нітратів проводиться під час взяття жінок на облік по вагітності та при народженні дітей. Результати досліджень в обов`язковому порядку повинні вноситись до облікової карти вагітної та домедичної карти новонародженого. При виявленні перевищень в воді вмісту нітратів проводиться роз`яснювальна робота та надаються рекомендації щодо використання альтернативних джерел водопостачання.
На підставі вищевикладеного, у відповідності із ст.13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» № 2918-ІІІ від 10.01.2002року щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання; розділу 1п.1.1. ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з метою забезпечення населення громад, особливо дитячого, доброякісною питною водою, недопущення випадків гострого отруєння вагітних жінок та дітей раннього віку нітратами колодязної води, Кременчуцьке районне управління Головного управління Держпродспожив служби в Полтавській області вимагає:
- проводити санітарно – освітню роботу серед населення територіальних громад про недопущення вживання вагітними жінками та дітьми до 3-х років води з підвищеним вмістом нітратів
- систематично проводити перевірку своєчасності обстеження джерел водопостачання, якими користуються вагітні жінки та діти до 3-х років (через заклади охорони здоров`я)
- в разі виявлення перевищень вмісту нітратів в питній воді заборонити її вживання вагітними та дітьми до 3-х років життя та сприяти вирішенню питання визначення альтернативних джерел водопостачання для даної категорії населення.
Попередження про небезпечні метеорологічні явища І рівня небезпечності (НМЯ І) по Полтавській області та місту Полтава.
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології протягом доби
28 листопада по території Полтавської області та м.Полтава на дорогах ожеледиця.
(1 рівень небезпечності - жовтий)
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 26-27 листопада 2023 року у зв’язку з впливом активного циклону в Україні, крім західних та східних областей, очікуються складні погодні умови ІІ (помаранчевого) рівня небезпечності, а саме: в Київській, Чернігівській, Черкаській, Одеській областях сильні снігопади, в Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Миколаївській областях сильний мокрий сніг та дощ, місцями ожеледь; приріст снігового покриву у зазначених областях 20-30 см, місцями 40-50 см; очікуються хуртовини, снігові замети, на дорогах ожеледиця.
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології по м. Полтава та Полтавській області вночі 13 листопада очікуються пориви
південно-західного вітру 15-18 м/с
(1 рівень небезпечності жовтий).
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології, вдень 11 листопада по місту Полтава та Полтавській області очікуються пориви південно-східного вітру, 15-20 м/с та протягом доби 12 листопада очікуються пориви південно-східного вітру, 18-23 м/с.
(1 рівень небезпечності - жовтий)
Вночі та вранці 10 листопада по Полтавській області та м. Полтава
очікується туман, видимість 200-500 м.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
Африканська чума свиней
Африканська чума свиней (АЧС) - гостро заразна вірусна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить дозначних економічних збитків.Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками,зумовленими відсутністю вакцини проти даної хвороби, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней , значними витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень,організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Збудник хвороби - ДНК-вірус родини Asfaviridae роду Asfivirus , що характеризується вираженою варіабельністю вірулентних властивостей,високостійкий до факторів зовнішнього середовища: зберігає життєздатність вдіапазоні рН від 4 до 10 тривалий час - від декількох тижнів до місяців.
Тривалий час зберігається в продуктах і субпродуктах від свиней, що непіддавались термічній обробці (солонина і сирокопчені харчові вироби, харчові відходи, що йдуть на корм свиням).
- в трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів;
- у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів;
- у копченій шинці - до 5 місяців;
- у гною - до 3 місяців.
Ознаки хвороби:Інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою(40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну відкласичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить).Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага),збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшність (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах).Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5-8 добу після зараження чи на 1-3 лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність при АЧС складає – від 80 до 100 % захворілих тварин. Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС)?
1. АЧС не становить небезпеки для здоров’я та життя людей.
2. На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп).
3. Резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).
4. Основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, атакож - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.
5. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових та нехарчових продуктах від заражених вірусом АЧС тварин (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).
6. Заморожування лише консервує збудника (продукт залишається джерелом інфекції після розморожування).
7. У разі виявлення хворої тварини з ознаками захворювання на АЧС аботрупів свиней в природному середовищі необхідно негайно сповістити проце лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення розповсюдження АЧС.
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології
вдень 8 листопада по м. Полтава та Полтавській області очікується значний дощ
(1 рівень небезпечності жовтий).
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології,вдень 4 листопада по місту Полтава та Полтавській області очікуються поривипівденно-східного напрямку, 15-20 м/с.
(1 рівень небезпечності - жовтий)
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології вночі та вранці 14 жовтня по м. Полтава та Полтавській області очікується туман, видимість 200-500м.
(1 рівень небезпечності - жовтий).
В другій половині дня 21 серпня по Полтавській області та м. Полтава очікується гроза, місцями шквали 15-20 м/с.
(1 рівень небезпечності - жовтий).
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології в найближчі 2 години із збереженням до кінця доби 10 серпня по м. Полтава та Полтавській області очікуються грози.
(1 рівень небезпечності - жовтий).
Протягом доби 11 серпня по м. Полтава та Полтавській області очікуються грози. Вдень 11 серпня значні дощі, місцями шквали, в окремих районах град,
під час шквалів пориви вітру 15-20м/с.
(1 рівень небезпечності – жовтий)
За повідомленням Полтавського обласного центру гідрометеорології в найближчу годину 9 серпня, з утриманням вранці, по Полтавській області та м.Полтава очікуються пориви північно-західного вітру 15-20 м/с.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
В зв’язку з виявленням у річці Псел речовини, яка згубно вплинула на життєдіяльність річкових «жителів» (риба, ракоподібні), на території Омельницької ТГ введені певні обмеження.
Велике прохання до мешканців громади та прилеглих територій, зокрема, населених пунктів, розташованих вниз за течією річки Псел, суворо дотримуватися нижченаведених правил, аби зберегти власне життя і здоров’я!
- заборона на відвідування громадян забрудненої території до відповідного рішення комісії
- тимчасова заборона на купання
- заборона на вилов риби
- заборона на використання води для господарських потреб із р.Псел, від с. Запсілля і нижче за течією
- з обережністю використовувати воду зі свердловин та колодязів
- не купувати рибу в невстановлених місцях
Про причини забруднення та зняття обмежень буде повідомлено додатково. Бережіть себе та своїх рідних!
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології в найближчі півгодини із збереженням до ранку 14 липня по місту Полтава та Полтавській області очікується гроза (1 рівень небезпечності - жовтий).
За інформацією Полтавського обласного центру з гідрометеорології в другій половині дня 10 липня по місту Полтава та Полтавській області очікується гроза, місцями шквали 15-18 м/с.
(1 рівень небезпечності - жовтий).
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології протягом доби 8 липня по Полтавській області та м.Полтава очікується гроза, при грозі місцями шквали 15-20м/с.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
Попередження про небезпечні метеорологічні явища
по Полтавській області та місту Полтава
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології вдень 07 липня по Полтавській області та м.Полтава очікується гроза.
Попередження про небезпечні метеорологічні явища
І рівня небезпечності (НМЯ І)
по Полтавській області та місту Полтава
В другій половині дня 05 липня по Полтавській області та м. Полтава очікуються грози.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
Попередження про небезпечні метеорологічні явища
І рівня небезпечності (НМЯ І)
по Полтавській області та місту Полтава
Вдень 30 червня по Полтавській області та м. Полтава очікуються грози, пориви північно-західного вітру 15-20 м/с.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології, протягом доби 26 червня по Полтавській області та м.Полтава очікуються грози.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології в другій половині дня 20 червня по Полтавській області та м.Полтава очікуються грози.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології,
12 червня по Полтавській області та м.Полтава очікуються пориви північно-східного вітру 15-20 м/с.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
Попередження про небезпечні метеорологічні явища
І рівня небезпечності (НМЯ І)
по Полтавській області та місту Полтава
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології, в найближчі півгодини 8 червня по Полтавській області очікується гроза.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За повідомленням Українського центру з гідрометеорології, 29-31 травня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій на понижених ділянок Кременчуцького водосховища Полтавської області.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 15-18 травня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій, понижених ділянок у ряді населених пунктів:
- на Кременчуцькому водосховищі у Черкаській області (ІІІ рівень небезпеки - червоний);
- на Кременчуцькому, Кам’янському, Дніпровському та Каховському водосховищах у Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях (ІІ рівень небезпеки – помаранчевий). У разі ускладнення оперативної обстановки, забезпечити відповідне реагування, доповідати до Головного управління через ОКЦ про наслідки ускладнення погодних умов та хід їх ліквідації.
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 4-8 травня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій, понижених ділянок у ряді населених пунктів:
- на Кременчуцькому водосховищі у Черкаській області (ІІІ рівень небезпеки - червоний);
- на Кременчуцькому, Кам’янському, Дніпровському та Каховському водосховищах у Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях (ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За повідомленням Українського центру з гідрометеорології, з 1 по 4 травня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій на понижених ділянок Кременчуцького водосховища Полтавської області.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології, в першій половині ночі 28 квітня по Полтавській області та м.Полтава зберігатиметься гроза.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За повідомленням Полтавського обласного центру з гідрометеорології, в найближчі півгодини із збереженням до кінця дня 27 квітня по Полтавській області та м.Полтава очікується гроза.
( 1 рівень небезпечності - жовтий)
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, 26-28 квітня утримуватиметься затоплення заплавних територій та понижених ділянок у ряді населених пунктів на Кременчуцькому, Кам’янському водосховищах.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За повідомленням Українського центру з гідрометеорології, 24-26 квітня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій та понижених ділянок на Кременчуцькому водосховищі Полтавської області.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, 21-24 квітня утримуватиметься затоплення заплавних територій та понижених ділянок у ряді населених пунктів на Кременчуцькому, Кам’янському водосховищах.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За повідомленням Українського центру з гідрометеорології, 20-21 квітня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій та понижених ділянок у ряді населених пунктів на Кременчуцькому водосховищі у Полтавській області.
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 19-20 квітня, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, утримуватиметься затоплення заплавних територій та відмічатиметься часткове затоплення прируслових територій у ряді прирічкових населених пунктів на Кременчуцькому, Кам’янському, Дніпровському водосховищах у Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській обл. (ІІІ рівень небезпеки - червоний) та можливе початкове затоплення заплавних ділянок вздовж Каховського водосховища у ряді прирічкових населених пунктів у Запорізькій області
(ІІ рівень небезпеки – помаранчевий).
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру, внаслідок пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, 18-19 квітня триватиме затоплення заплавних територій та відмічатиметься часткове затоплення прируслових територій у ряді прирічкових населених пунктів на Кременчуцькому, Кам'янському, Дніпровському водосховищах у Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській обл.
(ІІІ рівень небезпеки - червоний).
❗❗❗УВАГА!!!❗❗❗
За інформацією Українського гідрометеорологічного центру 14-17 квітня, внаслідок значних скидів води при пропуску весняного водопілля через водосховища Дніпровського каскаду, триватиме затоплення заплавних територій та відмічатиметься часткове затоплення прируслових територій у ряді прирічкових населених пунктів на Кременчуцькому, Кам’янському, Дніпровському водосховищах у Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській обл. (ІІІ рівень небезпеки - червоний).
♦️ зберігати спокій, уникати паніки;
♦️ швидко зібрати необхідні документи, цінності ліки, продукти та інші необхідні речі;
♦️ надати допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу;
♦️ за можливістю негайно залишити зону затоплення;
♦️ перед виходом з будинку вимкнути електро – та газопостачання, загасити вогонь у грубах. Зачинити вікна та двері, якщо є час –закрити вікна та двері першого поверху дошками (щитами);
♦️ відчинити хлів – дайте худобі можливість врятуватися;????піднятись на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий, зайняти горищні приміщення;
♦️ до прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;
♦️ перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, за можливістю, допомогу;
♦️ потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до надходження допомоги;
♦️ не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо).
Дії після повені, паводка:
♦️переконайтесь, що житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття;
♦️не слід користуватись електромережею до повного осушення будинку;
♦️обов’язково кип’ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;
♦️просушити будинок, провести ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території;
♦️здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно (з розрахунку 1/3 об’єму води на добу);
♦️електроприладами користуйтесь тільки після їх ретельного просушування;
♦️заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтесь від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження;
♦️все майно, яке було затопленим, підлягає дезінфекції;
♦️дізнайтесь у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги постраждалому населенню.
27.03 2020 року відбулося робоче засідання оперативного штабу щодо недопущення занесення і поширення на території населених пунктів Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області випадків захворювань, спричинених корона вірусом COVID-19
Витяг з протоколу робочого засідання оперативного штабу щодо недопущення занесення і поширення на території населених пунктів Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області випадків захворювань, спричинених корона вірусом COVID-19 від 27.03.2020 року.
Порядок денний:
1. Про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».
Інформує : Шереметьєва О.І. – Омельницький сільський голова.
ВИРІШИЛИ:
1. Керівникам підприємств, установ, організацій та структурних підрозділів Омельницької сільської ради:
- продовжити щоденний температурний скринінг працівників, негайно відправляти додому на самоізоляцію усіх з ознаками респіраторних захворювань;
- утилізацію (знищення) контамінованого (забрудненого) майна, в тому числі одноразових костюмів, респіраторів, бахілів та інштих засобів захисту, дезінфекцію яких не можна провести, проводити в спеціально відведеному місці з погодження з Омельницьким КП;
- передбачити режим регулярного провітрювання службових приміщень та кабінетів;
- запровадити загальний масковий режим на території Омельницької ОТГ;
2. Відповідно до ПКМ України №239 від 25.03.2020 року "Про внесення змфн до деяких законів КМУ" , дозволити роботу такиз обєктів загалього користування, незалежно від форм власності та підпорядкування, з присутнітю більше 5 осіб,розташованих на території Омельницької обєднаної сільської територіальної громади, до особливого розпорядження сільського голови та скасування обмежувальних заходів:
-торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
-провадження банківської та страхової діяльності, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
-торговельної діяльності та діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
3. зобовязати в.о. директора Омельницького КП Зивар М.І. посилити виробничий лабораторний контроль за якістю та безпечністю питної води відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4.-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною", затверджених наказом МОЗ України від 12.05.2010 №400, з наданням результатів досліджень до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області не пізніше наступного дня з дня отримання.
4. зобовязати в.о. директора Омельницького КП Зивар М.І. виконати наступні заходи:
- Омельницькому КП визначитись з місцем утилізації відходів, які збираються від домоволодінь, в яких на самоізоляції знаходяться громадяни, що прибули із країн підвищеного ризику;
- Омельницькому КП визначитись з місцем утилізації (знищення) контамінованого (забрудненого) майна, в тому числі одноразових костюмів, респіраторів, бахіл та інших засобів захисту, дезінфекцію яких не можна провести, проводити в спеціально відведеному місці;
- Омельницькому КП визначити осіб, які будуть проводити утилізацію, забезпечити їх засобами захисту (відповідним наказом по підприємству);
-Омельницькому КП розробити порядок утиліації використаних матеріалів та засобів щодо захисту від зараження коронавірусом COVID-19 .
5. Павленко В.М. - начальник відділу земельних відносин, комунальної власності та житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, надзвичайних ситуацій та техногенної безпеки виконати наступні заходи:
- згідно протокольних рекомендацій місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (Кременчуцька РДА) забезпечити пости, які створить Кременчуцька РДА на тереторії Кременчуцького району в межах Омельницької ОТГ двохразовим харчуванням, місцем для справляння природних потреб та місцем відстою транспортних засобів.
- уточнити Плани розміщення постів, які створить Кременчуцька РДА на тереторії Кременчуцького району в межах Омельницької ОТГ;
- продовжити співпрацю з правоохоронними органами, на порушення громадянами Омельницької ОТГ вимог місцевого штабу та ПОСТАНОВИ КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на тереторії України коронавірусу COVID-19"
- проводити контроль, за необхідності визначити та затвердити, за номенклатурою та обсягами місцевих матеріальних ресурсів для здійснення заходів, спрямованих на запобігання і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та надання термінової допомоги населенню( лікарські засоби, вироби медичного призначення, продовольства, засобів радіаційного, хімічного та біологічного захисту і паливо мастильних матеріалів);
- спільно фінансово-економічним відділом зробити глибокий аналіз-розрахунок забезпечення жителів громади продуктами харчування до 01.07.2020 року, в зв'язку з встановлення блок-постів на вимогу надзвичайної ситуації, яка визначена Кодексом цивільного захисту України, не допустити збою поставок продуктів харчування. Провести перемовини з місцевими товаровиробниками по створенню резерву виробленої ними продукції;
6. Відділу охорони здоров’я, праці та соціального захисту (начальник Н.І. Мельник) розглянути питання:
- провести перемовини з закладами торгівлі і виділити час для обслуговування людей, які знаходятся в групі ризику( пенсіонери, люди с онкологічними зазворуваннями. з захворюваннями імунної системи тощо) в продовольчих магазинах з 10-00 до 12-00 щодня, щоб до мінімуму знизити можливість зараження коронавірусом COVID-19.
7. На території Омельницької ОТГ продовжити карантин до 24 квітня 2020 року з дотриманням всіх його вимог.
8. Неіленко С.А. - першому заступнику сільського голови, рекомендувати розпорядженням сільського голови створити робочу групу по розробленню заходів щодо запобігання економічних ризиків - втрат, що чекають нас після карантинних заходів у 2020 році. Доручити групі переглянути бюджет на 2020 рік з метою його оптимізації в умовах надзвичайної ситуації.
9. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника сільського голови Лагай О.В.
Сільський голова, керівник штабу О.І. Шереметьєва
Перший заступник сільського голови,
член штабу С.А.Неіленко
На робочому засідянні також було розглянуто питання щодо звернення до осіб з проханням щодо не проведення поминальних обідів у період карантину з метою запобігання поширенню на території Громади коронавірусу COVID-19.
Якщо хворий з респіраторним захворюванням підозрює у себе коронавірусну інфекцію (тобто мав зв'язок з родичами чи знайомими, що повернулися з-за кордону, сам відвідував інші країни):
1) зв’язується із сімейним лікарем по телефону та повідомляє йому про свій стан; САМОСТІЙНО ЛІКАРНЮ НЕ ВІДВІДУЄ!!!
2) сімейний лікар викликає до такого хворого швидку медичну допомогу;
3) до хворого виїжджає спеціалізована (із засобами індивідуального захисту) медична бригада та госпіталізує його в інфекційне відділення м. Кременчука для обстеження та лікування.
Як себе захистити від вірусних інфекцій:
- часто та ретельно мийте руки з милом (упродовж 20 секунд) чи обробляйте антисептичними засобами (вміст спирту не менше 60-80 %);
- уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ, з тими, хто має симптомами застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра;
- термічно обробляйте продукти, не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця;
- уникайте дотиків до свого обличчя, не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота;
- вчасно звертайтеся до лікаря, у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря;
- зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям, повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму;
- пийте достатньо теплої рідини;
- провітрюйте та зволожуйте приміщення;
- уникайте скупчення людей, обмежте та зведіть до мінімуму відвідування магазинів, торгових центрів, розважальних закладів, поїздки у громадському транспорті тощо.
КУПАННЯ ТА РИБАЛКА МОЖУТЬ СТАТИ НЕБЕЗПЕЧНИМИ!
З початком купального сезону люди масово вирушають на відпочинок до водойм, але досить часто нехтують елементарними правилами безпеки, що стає причиною трагічних наслідків.
Нагадуємо, що для запобігання нещасним випадкам під час відпочинку біля водойм слід дотримуватися правил безпеки, а також проводити профілактично-роз’яснювальну роботу зі своїми дітьми.
Варто пам'ятати:
- купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання;
- температура води повинна бути не нижче +17 °С, в більш холодній воді перебувати небезпечно. Плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин;
- не входьте, не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці;
- не входьте у воду в стані алкогольного сп'яніння;
- якщо немає поблизу обладнаного пляжу, вибирайте безпечне для купання місце з поступовим схилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно;
- ніколи не пірнайте в незнайомих місцях;
- не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах;
- якщо вас захопило течією, не намагайтеся з цим боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега;
- не панікуйте, навіть якщо ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти;
- дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або течією їх може віднести дуже далеко від берега;
- купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати;
- за будь-яких умов не лишайте біля води дітей;
- не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас.
2016 рік
18.08.2016 10:23