Омельницька сільська територіальна громада

Кременчуцький район, Полтавська область

Головна


Делегація освітян нашої громади відвідала смт Семенівка


Делегація Омельницької громади у складі голови ОТГ Шереметьєвої О.І., директорів шкіл громади – Боярського Д.Е. (Рокитненська ЗОШ) та Яроменок О.П. (Омельницький ліцей) зустрілися з представниками Семенівщини – головою РДА Федоренком В.І., головою селищної ради Милашевич Л.П. та працівниками Семенівського НВК №2.

На зустрічі було обговорено питання реалізації освітньої реформи, яка триває в Україні.

Для поглиблення подальшої співпраці представники громад домовилися про проведення у травні цього року тижня по обміну досвідом.

Тиждень сталої енергії в Омельницькій ОТГ


Ще 2015 року Омельницька сільська рада розпочала новий етап роботи у напрямку енергоефективності, поставивши свій підпис під ініціативою Європейського Союзу – «Угодою Мерів». У рамках цього проекту у квітні 2017 року було проведено Тиждень сталої енергії «Наша енергоефективна громада».

Під егідою проекту проведено різні види цікавих для дітей інформаційних заходів з популяризації енергозбереження: інтерактивні ігри, анкетування, інформаційні хвилинки, конкурси малюнків та виготовлення «вітрячків».

Заходи пройшли в ДНЗ «Казка» (с. Омельник), ДНЗ «Ромашка» (с. Рокитне), Рокитненській ЗОШ I-III ступенів та Омельницькому ліцеї.


У дитячих садочках та школах проведено конкурс малюнків на тему: «З промінчиком світла у майбутнє». Крім того, у дитячих садочках пройшли інтегровані заняття на тему енергоресурсозбереження.


Грамоти та подарунки переможцям і учасникам заходів від імені голови ОТГ Шереметьєвої О.І. вручала її перший заступник Неіленко С.А.


Енергоменеджер Омельницької ОТГ Ядоманко Ю.Ю. відзначає, що конкурсна комісія довго не могла визначитися з переможцями, оскільки кількість талантів, як виявилося, дуже велика. Цей факт є доказом того, що росте чудове покоління, чудова зміна, яка зможе зберегти нашу планету, її природні багатства. Саме енергозбереження допоможе нашому небу залишитися чистим та блакитним, повітрю – чистим та свіжим.

Від імені всієї громади вітаємо з 35-річчям Литвиненка Віталія Олеговича!

В Омельницькій громаді завершився І етап конкурсу молодіжної творчості «Наша спадщина» в рамках Всеукраїнського патріотичного культурно-освітнього проекту «Всесвітня спадщина в руках молоді»


Цей конкурс для читачів бібліотек віком від 14 до 30 років організовано відділом культури Полтавської облдержадміністрації разом з Полтавською обласною бібліотекою для юнацтва імені Олеся Гончара.

До КЗ «Омельницька сільська публічна бібліотека» надійшло понад 20 конкурсних робіт (витинанки, ляльки-мотанки, вишивка, малюнки) від читачів бібліотек-філій із сіл Демидівка, Рокитне та Омельник.

Вісім робіт-переможців направлено на ІІ етап конкурсу, який відбудеться в м. Полтава, у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара.

Консультаційно-методичний центр ПОІППО при Кременчуцькому педагогічному коледжі висловлює подяку


Завідувач КМЦ ПОІППО Штефан Л.Ю. висловила подяку голові Омельницької громади Шереметьєвій О.І., завідуючій ДНЗ «Казка» Пилипенко Л.Г. та методисту відділу освіти Омельницької громади Костенко П.М. за підготовку та проведення 30 квітня 2017 року практичної частини для слухачів курсів підвищення кваліфікації категорії «Вихователі дошкільних навчальних закладів».

Вона також зазначає, що презентація закладу і проведені вихователями заняття заслужили високої оцінки слухачів та методиста ПОІППО, а вихованці дитячого садочка продемонстрували гарні знання, почуття поваги до України, рідного села та дошкільного закладу.

ОБЕРЕЖНО, НІТРАТИ !

Нітрати є речовинами,  які виникають на певному етапі обміну азоту в біосфері. Джерелом надходження їх в грунт є природні продукти розпаду органічних речовин, а також мінеральні добрива, що широко використовуються в сільському господарстві.

На Полтавщині родючий шар грунту природно збагачений органічними речовинами, до того ж в результаті нераціональної діяльності людини виникло порушення екологічного балансу утворення азоту. Що спричинило накопичення нітратів в рослинних продуктах та питній воді.

Шкідливі для здоров’я є не самі нітрати, а продукти їхнього окислення – нітрити, що утворюються безпосередньо в організмі під впливом мікрофлори шлунково-кишкового тракту, так і під дією високих температур (кип’ятіння).

Нітрати з шлунково-кишкового тракту, перетворившись на нітрити, потрапляють у кров. Гемоглобін крові, який повинен переносити кисень до клітин організму, замість кисню зв’язується з нітритами утворюючи сполуку - метгемоглобін, яка не здатна живити клітини. Через що розвивається кисневе голодування – гіпоксія.

У нормальному стані у людини в крові міститься близько 2% метгемоглобіну. При вмісті метгемоглобіну до 30% виникає гостре отруєння, 50% - смерть.

Пам’ятайте, що при вживанні забрудненої нітратами питної води та рослинних продуктів можливе розвинення хронічної або гострої нітратної інтоксикації.

Для дорослої людини смертельна доза нітратів 8-14г. Гостре отруєння виникає при прийомі 1-4г нітратів. Для немовляти токсичною є доза 10 мг (0,001г).

Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна саме для дитячого  організму, а особливо – для дітей перших місяців життя. Це пов’язано з тим, що у дітей віком 0-3 місяці життя, ще не виробляється фермент, який відповідає за відновлення метгемоглобіну в гемоглобін - метгемоглобінредуктаза.

Також, в зв’язку з тим, що кислотність шлунку дитини знижена це надає змогу нітратам активніше трансформуватися в нітрити.

А сам гемоглобін новонароджених зважаючи на те, що є незрілим більш легко та активно з’єднується з нітритами, а не киснем. Дане з’єднання є стійким і нездатним переносити до тканин кисень.

Якщо дитині віком 0-3 місяці водою, яка містить 80-100 мг/л нітратів розвести суміш, у неї виникне гостре отруєння.

Отруєння розпочинається з слабкості, нудоти, блювання, проносу, з’являється задишка, ціаноз (посиніння), серцебиття. Чим більше кисневе голодування (гіпоксія) чіткіше проявляються симптоми ураження серцево-судинної та нервової систем.

Також нітрати і нітрити негативно впливають на організм вагітної та її плід. Ці сполуки проникають крізь плацентарний бар’єр. Доведена їх тератогенна, ембріотоксична дія, вплив на нервову систему.

Якщо мати вживала багато насичених нітратами продуктів та води під час вагітності про це може свідчити жовтяниця новонароджених та підвищена концентрація білірубіну в крові.

Нітрати потрапляють у материнське молоко. Надходження нітратів і нітритів з материнським молоком коливається в залежності від періоду року. Максимальне їх надходження спостерігається восени, коли частка овочів в харчуванні найбільша, але не слід забувати про їх надходження з забрудненою нітратами питною водою. Тому, стан гіпоксії у дитини після народження може підтримуватися за рахунок надходження нітратів з грудним молоком.

Не використовуйте для пиття та  приготування їжі воду вміст нітратів в якій перевищує 45-50мг/л.

Слід запам’ятати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води збільшує їх  токсичність на 39-86%.

Реакції перетворення нітратів в нітрити дещо запобігає вітамін С. Тому, для зниження негативного впливу на здоров’я нітратів потрібно споживати овочі, фрукти та соки багаті на вітамін С, або саму аскорбінову кислоту.

Забруднена нітратами вода – звичайна за смаком, без запаху, прозора і чиста. Будьте  обачні! Бережіть здоров’я своє і своїх дітей!


Лікар з комунальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Кременчуцького МВП ЛД ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України»                                                                                                     Л.І.Стеценко

Вітаємо з ювілеєм Молодецьку Ніну Яківну!


Омельницький сільський голова Шереметьєва О.І. та виконавчий комітет Омельницької сільської ради від імені всієї громади щиро вітають Молодецьку Ніну Яківну з 85-річним ювілеєм!


Ніна Яківна користується великою повагою у наших односільчан. Все її життя – в Омельнику, в щоденній праці на користь громади, тож не даремно вона чотири рази була обрана депутатом сільської ради. Була членом виконкому, працювала в комісії по роботі з сім'ями, що опинилися в складних життєвих обставинах. А з 2007 по 2015 рік була головою первинної ветеранської організації при Омельницькій сільській раді. За свою багаторічну працю на благо жителів села нагороджена нагрудним знаком «За особливі заслуги перед Омельницькою територіальною громадою».


Шановна Ніна Яківна! Від імені усієї громади зичимо Вам довгих років життя, міцного здоров'я, радості від дітей, онуків та правнуків, добра і затишку!

Нехай наснаги додає життя,

Десятки літ і мріяти й творити

Хай ваші чуйність, щедрість, доброта,

Вам допоможуть до ста літ дожити.

Більше фото можна переглянути на цій сторінці.


Візит представників Групи підтримки України в структурі Єврокомісії та Програми «U-LEAD з Європою»


7 квітня до Омельника завітали керівник Групи підтримки України в структурі Єврокомісії Пітер Вагнер, керівник відділу фінансового співробітництва цієї групи Штефан Шльойнінг, представники Програми «U-LEAD з Європою» – керівник програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Беренд де Гроот, директор Програми U-LEАD від GIZ Бастіан Файгель, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, обласної та районної влади.


Програма «U-LEAD з Європою» фінансується Європейським Союзом і його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і надає підтримку українському уряду в здійсненні важливої реформи децентралізації в Україні. «U-LEAD з Європою» виконується в 2016-2020 роках Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Шведським агентством міжнародного розвитку та співробітництва (Sida) у партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.


Гості ознайомилися з досягненнями Омельницької ОТГ, які стали можливими завдяки процесу децентралізації, спільним зусиллям влади і громадян та допомозі міжнародних організацій. Також вони поспілкувалися з представниками громади – цікавилися змінами, які принесла децентралізація, питаннями соціального захисту, зокрема медициною та проблемами внутрішньо переміщених осіб.

Більше фото можна переглянути на цій сторінці.



Відбувся ІІ етап обласного конкурсу «Найкращий читач Полтавщини»


7 квітня у приміщенні бібліотеки Омельницького ліцею проведено ІІ етап обласного конкурсу «Найкращий читач Полтавщини» в рамках Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія-2017». На звання кращого читача претендували учні 6-7 класів з навчальних закладів сіл Недогарки, Рокитне, Омельник, бібліотеки яких входять до складу КЗ «Омельницька сільська публічна бібліотека».

Юні любителі книги розповідали про прочитані твори, відповідали на запитання членів журі.

Журі у складі голови – Литвиненко Т.С. (завідувача сектору культури та туризму виконкому Омельницької сільської ради), та членів Коваленко Р.О. (директора КЗ «ОСПБ») і Карпенко Л.В. (вчителя української мови та літератури Омельницького ліцею) визначило переможців заходу.

Грамоти за перемогу у ІІ етапі конкурсу та звання "Суперчитач бібліотеки" отримали:

• серед учнів 6 класів - Заїченко Тетяна (Омельник) та Пашко Вячеслав (Недогарки);
• серед учнів 7 класів - Чабаненко Анна (Рокитне).

Після закінчення заходу працівники КЗ «ОСПБ» пригостили всіх учасників солодощами та запашним чаєм.

Учасники та організатори конкурсу

Більше фото можна переглянути тут.

Плануємо візит «Сільського ревізора»

«Сільський ревізор» – унікальний всеукраїнський проект, метою якого є підняття на національному рівні проблеми інфраструктури українського села. Автори проекту хочуть показати, що село може бути комфортним місцем для життя та перевірити, як про нього піклуються аграрії та держава.

У кожному селі, яке буде відвідано, «Сільський Ревізор» оцінює об`єкти соціальної інфраструктури: школу, дитячий садок, фельдшерський пункт, амбулаторію, пошту, сільську раду, будинок культури, бібліотеку, музей, стадіон, магазин, ферми, підприємства. Досліджує стан доріг, вуличного освітлення, чистоти узбіч, водойм та ін. Публікує сільський бюджет, показує звідки приходять «соціальні кошти», куди і як витрачаються.

Наша територіальна громада вирішила у поточному році взяти участь у цьому проекті, тож чекаємо на гостей!

Підсумки акції по благоустрою цвинтарів

1 квітня в рамках двомісячника благоустрою відбулася акція «Пам’ять людська живе до тих пір, доки доглянута могила», метою якої було приведення у належний стан цвинтарів, що знаходяться на території громади.

Цього дня на кожному цвинтарі кипіла робота – згрібали торішнє листя та траву, вирубували зайву паросль, підправляли огорожі. Відповідними службами виконавчого комітету було організовано централізований вивіз зібраного сміття.

Омельницький сільський голова Шереметьєва О.І. та виконавчий комітет Омельницької сільської ради висловлюють вдячність всім членам громади, які у цей день долучилися до акції та допомогли зробити наші цвинтарі більш доглянутими і охайними.

День театру в Омельницькій громаді

27 березня, починаючи з 1961 року, у всьому світі відзначають День театру. Ініціатива його святкування належить Міжнародному інституту театру та французькому театральному діячеві і актору Жану Кокто. Своїм професійним святом цей день вважають всі театральні діячі та робітники театрів, хоча це свято не є державним і не є вихідним днем.

Дещо із запізненням, 2 квітня, відзначили День театру і в Омельницькій громаді. Учасники народного аматорського театрального колективу «Дивограй» підготували прем’єру вистави «Пропала грамота» за мотивами повісті М. В. Гоголя.

КЗ «Омельницька сільська публічна бібліотека» взяла участь у семінарі-практикумі щодо особливостей створення об’єднаних територіальних громад


30 квітня 2017 року в с. Недогарки (на базі Недогарківської ОТГ) відбувся семінар-практикум, на якому розглядалися різноманітні аспекти створення об’єднаних територіальних громад. Крім представників ОТГ Кременчуцького району, участь у семінарі взяли і гості – делегація з Волноваського району Донецької області.

Омельницьку громаду представляли директор комунального закладу «Омельницька сільська публічна бібліотека» Коваленко Р.О. та методист Сохін І.Л. Вони виступили з презентацією на тему «Робота сільських бібліотек в умовах децентралізації», в якій розповіли про досвід нашої територіальної громади щодо створення комунального закладу – публічної бібліотеки на основі міжмуніципального договору про співробітництво.

«Підвищення рівня професійної майстерності» – семінар-практикум для завідуючих дошкільними навчальними закладами на базі ДНЗ «Казка»


30 квітня на базі ДНЗ «Казка» Омельницької сільської ради було проведено семінар-практикум для завідуючих дошкільними навчальними закладами по темі «Підвищення рівня професійної майстерності». На даний захід було запрошено вихователів дошкільних навчальних закладів Полтавської області, які проходили курсову перепідготовку при Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського.

Наші вихователі в черговий раз довели високий рівень своєї педагогічної майстерності. Всі присутні з задоволенням переглянули інтегровані заняття у старшій групі (проведене вихователем Гмирею Ю.А. по темі «Україна – моя Батьківщина»), та в середній групі (проведене вихователем Штефан О.В. по темі «Квітка доброти»). Про роботу дошкільного навчального закладу з презентацією виступила завідуюча дошкільним навчальним закладом «Казка» Пилипенко Л.Г.

Хочеться відзначити, що подібна співпраця колективів дошкільних навчальних закладів сприяє обміну не лише педагогічним досвідом, а й досвідом щодо впровадження в навчально-виховний процес новітніх технологій та забезпечення належного національно-патріотичного виховання дітей.

Більше фото можна переглянути на цій сторінці.


Увага! Не спалюйте опале листя!

Поширеним але ризикованим методом утилізації органічних рештків та побутових відходів є спалювання опалого листя та торішньої трави. В пік весняного і осіннього спалювання відходів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Невже так і має бути?

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, люди рідко надають цьому належну увагу.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні полі циклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і які можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Не менш важливою проблемою в місті залишається горіння твердих побутових відходів на контейнерних майданчиках, стихійних звалищах  твердих побутових відходів та на міському полігоні твердих побутових відходів на Деївській горі, де несвідомі мешканці навмисне підпалюють відходи чи викидають недопалки від сигарет.  Цим вони наносять невиправну шкоду як своєму здоров’ю, так і здоров’ю своїх дітей і всіх жителів міста.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, які лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

2. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, але гинуть і ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.

3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Незважаючи на загальноприйняту думку, зола – недуже гарне добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту.

4. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.

6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до загибелі диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

Що ж робити з опалим листям?

Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. в основу купи вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає.

Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя не стійте осторонь, пояснюйте, що цього робити не можна.


Лікар з комунальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики

неінфекційних захворювань Кременчуцького МВП ЛД

ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України»                                                                                                                                                   Л.І. Стеценко

Більше статтей...