25.09.2025






Зміни в податковому законодавстві, передбачені Законом України № 4536:що слід знати?
Головне управління ДПС у Полтавській області інформує, що 3 вересня 2025 року офіційно оприлюднено Закон України від 16 липня 2025 року № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та за метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536).
Наголошуємо, що Законом № 4536 передбачено важливі зміни в податковому законодавстві.
Частина норм набирає чинності з 1 жовтня 2025 року:
1. Нові строки повідомлення про працевлаштування;
2. Податкова знижка на оренду для учасників бойових дій;
3. Спрощене відображення доходів військовополонених;
4. Особливості сплати єдиного внеску за найманих працівників;
5. Вимоги до ліцензіатів алкогольного, тютюнового та паливного ринку.
Деякі норми почнуть діяти з 1 січня 2026 року:
1. Зміни у поданні податкової звітності;
2. Нові правила подання інформації нотаріусами;
3. Нові строки подання Податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Ознайомитись із Законом № 4536 можна за посиланням https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/zakoni-ukraini/79705.html .
Закон України № 4536-ІХ:
З 1 жовтня діятимуть нові правила ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, пальним
Звертаємо увагу, що з 1 жовтня 2025 року набирають чинності більшість положень Закону України від 16.07.2025 року № 4536-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536-ІХ), зокрема щодо вимог до здійснення діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами та пальним суб’єктами господарювання, які отримали ліцензії на провадження даних видів діяльності.
Так, у Законі України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817-ІХ) передбачено статтю 42 доповнити частинами тринадцятою і чотирнадцятою такого змісту:
"13. Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних податкового
розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, шляхом ділення сумарно нарахованої заробітної плати, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
14. Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа - підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа - підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року".
Також передбачено частину другу статті 46 Закону № 3817-ІХ доповнити пунктами 49 і 50 такого змісту:
Стаття 46. Припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності
2. Підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є:
"49) факт невідповідності розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному частиною тринадцятою статті 42 цього Закону, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання вимог цього Закону та зафіксований в акті такої перевірки;
50) факт невідповідності розміру загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа - підприємець, що не має найманих працівників, розміру, визначеному частиною чотирнадцятою статті 42 цього Закону, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання вимог цього Закону та зафіксований в акті такої перевірки".
Згідно з частиною 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4536-ІХ, вищевказані зміни набирають чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування, тобто з 1 жовтня 2025 року.
Тимчасове звільнення від податкових обов’язків для бізнесу з прифронтових територій: хто має право та як отримати
Головне управління ДПС у Полтавській області нагадує, що платники податків із прифронтових територій, які постраждали внаслідок бойових дій, можуть отримати тимчасове звільнення від виконання податкових обов’язків.
Таке право визначено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225. Ним для такого бізнесу передбачено перенесення термінів подання звітності та сплати податків на дату після закінчення воєнного стану або відновлення можливості виконання платником своїх обов’язків.
Хто може скористатися:
Право на звільнення мають юридичні та фізичні особи, які постраждали від російської агресії і не можуть виконувати свої податкові обов’язки через її наслідки, зокрема:
- руйнування повністю або частково виробничих потужностей;
- знищення комп’ютерного та іншого обладнання;
- перебування на території бойових дій;
- окупацію території, де розташоване підприємство або його об’єкти оподаткування;
- втрату доступу до виробничих чи управлінських приміщень;
- втрату інших виробничих чи необоротних активів.
Тимчасове звільнення передбачає:
перенесення термінів:
- подання звітності з визначених податків, зборів, обов’язкових платежів;
- сплати визначених податків, зборів та обов’язкових платежів;
звільнення від штрафних санкцій за:
- несвоєчасну реєстрацію податкових або акцизних накладних;
- порушення порядку застосування РРО/ПРРО.
Що необхідно зробити:
Платник податків має подати до контролюючого органу заяву довільної форми з документами на підтвердження.
Це можуть бути:
- акти фіксації пожеж, руйнувань, складені уповноваженими працівниками ДСНС;
- дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про право власності на майно;
- витяги з ЄРДР про реєстрацію кримінальних правопорушень;
- банківські виписки про відсутність коштів як інших джерел доходу підприємства;
- інші документи з підтвердженням фактів перешкод або неможливості.
Подати їх можна за місцем податкової реєстрації або до будь-якого сервісного центру ДПС особисто, поштою (з повідомленням про вручення) або через Електронний кабінет.
Розгляд документів:
Контролюючий орган розглядає заяву та документи протягом 20 календарних днів.
Якщо документів недостатньо – платнику направляється рішення з пропозицією надати додаткові матеріали для підтвердження протягом 10 календарних днів.
Після отримання таких додаткових документів, контролюючий орган розглядає їх протягом 20 календарних днів.
Рішення щодо можливості чи неможливості виконання податкових обов’язків платником приймається з урахуванням індивідуальних особливостей бізнесу та обставин кожного платника, причинно-наслідкового зв’язку та усіх документів.
У разі позитивного рішення платник отримує право виконати свої податкові обов’язки протягом шести місяців після скасування дії воєнного стану або після відновлення можливості їх виконання.
ДПС запустила дашборд моніторингу податкових надходжень
Державна податкова служба запустила дашборд моніторингу податкових надходжень загального фонду державного бюджету. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила в. о. Голови ДПС Леся Карнаух.
«Завдяки експертній допомозі запускаємо дашборд моніторингу податкових надходжень. Сучасний інструмент – для прозорої діяльності ДПС вже на сайті https://tax.gov.ua/. Наприкінці липня цього року я та керівник Центру досліджень фіскальної політики (Fiscal Center) Віктор Мазярчук підписали Меморандум про співпрацю. За 2 місяці вже маємо конкретний результат», – зазначила Леся Карнаух.
Дашборд ДПС – це сучасний інструмент для аналізу надходжень платежів та оцінки виконання планових показників на певну дату.
Тут всі податки, за адміністрування яких відповідає Податкова – від загальних груп платежів до детальної розбивки.
Вся інформація в легкій та зрозумілій візуальній формі:
- загальна картина надходжень та їх структура;
- порівняння сплати за різні періоди (місяць, квартал, півріччя, з початку року);
- аналіз динаміки надходжень у поточному та попередніх роках;
- визначення частки будь-якого платежу в загальній сумі.
«Простий і зручний доступ до важливої інформації. Крута аналітика. Ефективні цифрові інструменти. Такою ми прагнемо зробити нинішню Державну податкову службу. Погодьтеся, кілометрові таблиці з цифрами цікаві лише тим, хто добре розуміється на цьому. Більшість же прагне мати доступнішу та цікавішу інформацію про податки, про те, як наповнюється бюджет та як це впливає на економіку», – додала Леся Карнаух.
Цей аналітичний модуль забезпечує швидкий доступ до інформації, яка найчастіше цікавить бізнес, громадськість та й самих працівників ДПС у щоденній роботі.
Структуру дашборду поступово планується удосконалити.
Разом з експертами працюємо над розробкою та впровадженням розділу з прогнозування надходжень. Це дозволятиме визначати очікувані надходження з урахуванням:
- тенденцій у попередніх звітних періодах;
- сезонних коливань;
- непередбачуваних факторів (разові великі платежі);
- змін у податковому законодавстві тощо.
Закон України № 4536: з 1 жовтня 2025 року діятимуть нові строки подання повідомлення про працевлаштування/ звільнення
Головне управління ДПС у Полтавській області інформує, що Законом України від 16 липня 2025 року № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та за метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536) передбачені наступні зміни.
Відповідно до підпункту 70.16.1 статті 70 Податкового кодексу України з 1 жовтня 2025 року встановлені нові строки подання інформації про прийняття чи звільнення працівників:
- юридичні особи, органи влади та податкові агенти мають подавати інформацію про прийняття/звільнення працівників до 20 календарних днів після звітного місяця;
- фізичні особи-підприємці та самозайняті особи — до 40 календарних днів після кварталу.
Ознайомитись із Законом № 4536 можна за посиланням https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/zakoni-ukraini/79705.html .
Головне управління ДПС у Полтавській області



















