9 січня 2025р.
МЕТАПНЕВМОВІРУС: ІНФОРМАЦІЯ ПРО ХВОРОБУ
ТА ЕПІДЕМІЧНУ СИТУАЦІЮ
У зв’язку з розповсюдженням інформації про метапневмовірус, наголошуємо: ситуація рутинна та повністю контрольована. За даними Центру громадського здоров’я, в Україні фіксується циркуляція HMPV серед населення.
Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявлено у 14 осіб, з них віком 0-4роки - 2 особи, 5-14 років - 7 осіб, 30-64 роки - 4 особи та віком 65 і старше - 1особа. Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024років за аналогічний період, станом на 05.01.2024 року: всього HMPV виявлено у 24 осіб, з них віком 0-4 роки - 11 осіб, 5-14 років - 10 осіб, 30-64роки - 2 особи та віком 65 років і старше - 1 особа.
Метапневмовірус людини (HMPV) – це вірус, який зазвичай викликає симптоми, схожі на застуду. Він може бути причиною інфекції верхніх танижніх дихальних шляхів, зокрема пневмонії, загострення астми або погіршення хронічного обструктивного захворювання легень.HMPV частіше діагностують взимку та ранньою весною.Наразі спалах метапневмовірусу фіксують у Китаї, особливо там зросла кількість захворювань серед дітей. Водночас, у Центрі громадського здоров’я (ЦГЗ) кажуть, що це –традиційний ; вірус, який циркулює в Україні протягом кожного епідсезону. А ситуація із захворюваністю є рутинною і повністю контрольованою.Згідно зі звітом Центру громадського здоров’я, протягом епідеміологічного сезону 2024/2025 року виявили 13 випадків захворювання серед українців, 2 з них – протягом 23-29 грудня.
HMPV передається через:
- кашель і чхання;
- рукостискання, обійми та поцілунки;
- поверхні та предмети, як: телефони, дверні ручки, клавіатури чи іграшки.
Симптоми метапневмовірусу подібні до застуди та легких випадків грипу:
- нежить;
- кашель;
- температура.
Також можуть додатися біль у горлі, хрипи та задишка.У ЦГЗ запевняють, що метапневмовірус зазвичай протікає значно легше, ніж грип, та рідко викликає ускладнення.Вищий ризик тяжкого перебігу хвороби мають маленькі діти, дорослі віком 65+ років і люди з ослабленою імунною системою.
Серед можливих ускладнень від HMPV:
- бронхіоліт;- бронхіт;
- пневмонія;
- загострення астми або ХОЗЛ;
- запалення вуха.
Спеціального захисту від метапневмовірусу не існує.
Варто дотримуватися загальновідомих заходів профілактики:
- регулярно мити руки з милом;
- уникати контактів із хворими людьми;
- дотримуватися етикету кашлю (прикривати рот серветкою чи згином ліктя);
- періодично провітрювати приміщення.
Довіряйте виключно перевіреній інформації з офіційних джерел, а заперших симптомів застуди звертайтесь до Вашого сімейного лікаря!