Омельницька об'єднана сільська територіальна громада

Кременчуцький район, Полтавська область

Офіційні документи



План економічного і соціального розвитку Омельницької об’єднаної територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області на 2019 рік Завантажити файл

Звіт про виконання бюджету на 2018 рік Завантажити файл

Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки містобудівного проекту "Детальний план території по вулиці Центральна у с. Омельник Кременчуцького району для визначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування Центру громадської безпеки Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області"   Завантажити файл

Проектний план Центру громадської безпеки  Завантажити файл

Проектний план Центру безпеки Завантажити файл

Реквізити рахунків з обліку надходжень державного бюджету, що вводяться в дію з 03.01.2019  Завантажити файл

Реквізити рахунків з обліку надходжень на рахунки державного та місцевого бюджетів, відкриті з відомчими ознаками, що застосовуються з 03.01.2019  Завантажити файл

Реквізити рахунків для обліку доходів місцевого бюджету  Завантажити файл

Перелік бюджетних програм Омельницької ОТГ Завантажити файл

Дані про об’єкти та засоби торгівлі на території Омельницької ОТГ Завантажити файл

Перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту, та маршрути перевезення на території Омельницької ОТГ Завантажити файл

Перелік інвестиційних договорів, додатків, додаткових угод та інших матеріалів до них Завантажити файл

Перелік обєктів комунальної власності Завантажити файл

Перелік об'єктів комунальної власності, що передані в оренду Завантажити файл

Інформація про використання публічних коштів під час будівництва, капітального ремонту та реконструкції

об’єктів дорожньої інфраструктури та хід виконання проектів Завантажити файл

Перелік розпорядників бюджетних коштів Завантажити файл

Інформація про стан споживання комунальних послуг та енергоносіїв Виконавчого комітету Омельницької

сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Завантажити файл

Зведення звітів по мережі, штатах і контингентах установ, що фінансуються з місцевих бюджетів областей та

міста Києва за 2017 рік Завантажити файл

Зведення звітів по мережі, штатах і контингентах установ, що фінансуються з місцевих бюджетів областей та

міста Києва за 2018 рік Завантажити файл




2018 рік


Розрахунок водопостачання  Завантажити файл

Рішення 22 сесії 7 скликання про затвердження тарифів на послуги водопостачання, що надаються Омельницьким КП Завантажити файл

Розрахунок водовідведення  Завантажити файл

Рішення 22 сесії 7 скликання про затвердження тарифів на послуги водовідведення, що надаються Омельницьким КП Завантажити файл

ПРАВИЛА користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області   Завантажити файл

РІШЕННЯ "Про затвердження Правил користування системами централізованого водопостачання та відведення в населених пунктах Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області"   Завантажити файл

РІШЕННЯ "Про затвердження Правил користування системами централізованого водопостачання та відведення в населених пунктах Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області"   Завантажити файл

РІШЕННЯ "Про внесення змін до рішення сімнадцятої сесії сільської ради сьомого скликання від 23 червня 2017 року "Про встановлення ставок земельного податку та орендної плати на 2018 рік на землі Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області" Завантажити файл

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до річного звіту про виконання бюджету Омельницької об'єднаної територіальної громади за 2017 рік  Завантажити файл












Річний фінансовий звіт                                             

Переглянути: частина 1

                             частина 2


Пояснююча записка до звіту

Переглянути



Бюджет Омельницької об'єднаної територіальної громади на 2018 рік






2017 рік


Рішення виконавчого комітету Омельницької сільської ради за вересень-листопад 2017 року


ОМЕЛЬНИЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

Кременчуцького району Полтавської області

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

Р І Ш Е Н Н Я


від  25 травня  2017 року                                                               с. Омельник              №119


Про запобігання нещасних випадків

з людьми на водних об’єктах

Омельницької сільської ради

Кременчуцького району Полтавської області


На виконання ст. ст. 87, 88 Водного кодексу України, п. 15 постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них” та на виконання ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою запобігання нещасних випадків з людьми на водних об’єктах Омельницької сільської ради,

виконком сільської ради вирішив:

1. Затвердити Правила загального користування водними об’єктами на території Омельницької сільської ради (додаються).

2. Визначити місця масового відпочинку населення на водних об’єктах на території Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області:

- коса біля Запсільського містка в с. Омельник площею 0,35 га;

- Пилипейкова коса в с. Омельник площею 0,20 га на річці Псьол;

- коса в с. Гуньки площею 0,20 га на річці Псьол;

- «Біла коса» в с. Гуньки площею 0,20 га на річці Псьол;

- коса №1 в с. Федоренки площею 0,10 га на річці Псьол;

- коса №2 в с. Федоренки площею 0,15 га на річці Псьол;

- Галещанська коса в с. Запсілля площею 0,45 га на річці Псьол;

- коса за мостом в с. Запсілля площею 0,45 га на річці Псьол.

3. Доручити заступнику сільського голови Пирогу А.М. забезпечити встановлення табличок «Купатися заборонено» в місцях масового відпочинку населення на водних об’єктах.

4. Благоустрій місць масового відпочинку населення на воді та облаштування прилеглої території доручити Омельницькому комунальному підприємству та КП «Рокитне».

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника сільського голови Пирога А.М.

6. Термін контролю – постійно.


В.п. сільського голови                                                                          С.А. Неіленко



ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням №119

виконавчого комітету

від 25.05.2017 року

П Р А В И Л А

загального користування водними об’єктами на території Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області

1. Загальні положення.

1.1. Правила загального користування водними об’єктами є керівним і нормативним документом для місцевих органів державної виконавчої влади.

1.2. Ці Правила є обов’язковими для виконання на території Омельницької сільської ради для всіх громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, які здійснюють загальне користування водними об’єктами.

1.3. Правила встановлюють основні вимоги при загальному користуванні водними об’єктами.

2. Обов'язки водокористувачів які здійснюють загальне водокористування водними об’єктами на території Омельницької сільської ради.

Водокористувачі зобов'язані:

-    економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відновлення і поліпшення якості вод;

-    користуватися водними об'єктами відповідно до цілей і умов їх надання;

-    дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;

-     використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;

-    не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;

-    утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

-    здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному законодавством;

-    здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;

-    здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

-    безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів спеціально уповноважених державних органів у галузі використання, охорони та відтворення водних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безкоштовно необхідну інформацію;

-    своєчасно сплачувати платежі за спеціальне водокористування та інші платежі відповідно до законодавства;

-    своєчасно інформувати місцеві Ради народних депутатів, державні органи охорони навколишнього природного середовища та санітарного нагляду про виникнення аварійних забруднень;

-    здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

-     виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством;

-    здійснювати спортивний та любительський вилов риби відповідно до «Правил любительського та спортивного рибальства» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.1998 №1126;

-    підтримувати належний санітарний стан водойм, не залишати на берегах водойм і на кризі сміття та інші відходи, не допускати засмічення та забруднення водойм іншим чином.

3. Охорона життя людей під час загального користування водними об’єктами.

3.1. Відпочиваючим громадянам в місцях масового відпочинку забороняється:

-    використовувати рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;

-    стрибати у воду із споруд, не пристосованих для цих цілей, і в місцях, де невідомі глибина і стан дна;

-    розпивати спиртні напої і купатися в стані алкогольного і наркотичного сп'яніння;

-    організовувати ігри у воді, пов'язані з пірнанням і захопленням тих, хто купається;

-    подавати помилкові сигнали тривоги;

-    залишати малолітніх дітей без нагляду;

-    використовувати для плавання автокамери, надувні матраци, лежаки, дошки і ін;

-    приводити з собою собак і інших тварин;

-    забруднювати водоймища, залишати на березі сміття.

-    проводити купання дітей в необладнаних і необстежених місцях, а також без контролю дорослих категорично забороняється;

-    користуватися човном (катером) і іншими плавзасобами дітям до 16 років без супроводу дорослих;

-    стрибати у воду і купатися з борту плавзасобу;

-    сидіти на бортах, переходити з місця на місце або переходити (пересідати) на інший човен (катер і ін. плавзасоби).

 3.2 Заходи безпеки на льоду:

-    з появою крижаного покриву на внутрішніх водоймах, до досягнення товщини льоду 7-10 см забороняється вихід на лід, катання на ковзанах і лижах;

-     для переходу по льоду необхідно користуватися обладнаними переправами, а при їх відсутності рухатися по льоду можна, лише переконавшись в його міцності. Міцність льоду рекомендується перевіряти плішнею. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з'являється вода, то виходити на лід забороняється. Не можна перевіряти міцність льоду ударами ніг;

-    при русі по льоду слід бути обережним, уважно стежити за поверхнею льоду, обходити небезпечні і підозрілі місця: швидка течія води, вмерзлі у лід кущі, траву, місця, де струмки впадають у водойми, вливаються стічні води промислових підприємств, ведеться заготівка льоду і тому подібне, не дозволяється виходити на лід в нічний час;

-    при груповому переході по льоду необхідно рухатися на відстані 5-6 метрів один від одного, уважно стежачи за тими, що йдуть попереду;

-    кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках. Масові катання дозволяються при товщині льоду не менше 25 см;

-    переходити водойми на лижах можна лише переконавшись в міцності льоду. Для забезпечення безпеки при русі на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж, зняти петлі палиць з п’ястей рук, рюкзак тримати на одному плечі;

-    під час підлідного рибного лову не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, збиратися групами. Кожний рибалка повинен мати рятувальний лінь завдовжки 15-20 метрів з петлею на одному кінці і вантажем масою 400-500 грамів – на іншому.


Секретар виконкому                                                                                                        І.В. Гнєдаш







ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням 16 сесії VII скликання

Омельницької сільської ради

Кременчуцького району Полтавської області

від 20.04.2017 року

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ

ОМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБ’ЄДНАНОЇ

ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

на 2017 – 2025 роки


ЗМІСТ

Розділ I Методологія

Розділ II Діагностика

  • Суспільство
  • Освіта
  • Інфраструктура
  • Економічна активність і структура економіки
  • Культура, рекреація, туризм
  • Якість життя
  • Місцева влада громади
  • Аналіз SWOT
  • РАДАР

Розділ III Контекст стратегічних документів

  • Документи Європейського Союзу: Європа 2020, Угода про Асоціацію між ЄС і Україною
  • Вітчизняні документи: Стратегія сталого розвитку “Україна-2020”, Стратегія розвитку Полтавської області

Розділ IV Бачення, стратегічні і операційні цілі громади

Розділ V План дій

Розділ VI Доступні джерела фінансування проектів

  • Зарубіжні гранти
  • Вітчизняні гранти

Розділ VII Евалюація і моніторинг

РОЗДІЛ І МЕТОДОЛОГІЯ

Стратегія розвитку Омельницької об’єднаної територіальної громади є ключовим документом, прийнятим владою громади та визначає довгострокову політику суспільно-економічного розвитку. Створення нових об’єднаних громад, які функціонують на нових законодавчо-норматичних регуляціях, вимагає від їхніх органів влади визначення головних пріоритетних сфер, пояснення мешканцям куди спільно ми прямуємо у розвитку та якими методами маємо намір це досягнути.

Стратегія повинна відповідати трьом головним принципам:

По-перше, комплекс запланованих у Стратегії заходів повинен об’єднувати територіальну громаду – представників громадських організацій, підприємців, працівників бюджетної сфери (шкіл, установ культури, закладів охорони здоров'я), які брали участь у її розробці.

По-друге, Стратегія забезпечує цілісність із стратегічними документами Європейського Cоюзу, вітчизняними (загальнодержавними) і регіональними.

По-третє, факт наявності Стратегії розвитку, що визначає головні сфери розвитку і ключові стратегічні та операційні цілі є умовою при поданні грантових заявок на зовнішні допоміжні кошти.

Документ Стратегії складається з діагностико-аналітичної частини та розділів, присвячених розвитку.

У частині діагностики ми зосереджуємося на нинішній ситуації у громаді, аналізуючи ключові сфери її функціонування, такі як: суспільство, освіта, інфраструктура, економічна активність і структура економіки, культура, рекреація, туризм, якість життя, виконавчі органи громади. Розроблячи діагностичну частину, автори Стратегії аналізували як кількісні (статистичні) дані, що містяться у паспорті громади, так і інформацію зі спеціально підготовленої для розробки Стратегії анкети, завдяки якій були отримані деталізовані якісні дані.

Підсумуванням частини діагностики є використання загальновідомої і високо оцінюваної при розробці Стратегії методики стратегічного аналізу SWOT. Аналіз стосується визначення сильних і слабких сторін сьогоднішнього функціонування громади та демонстрування зовнішніх можливостей і загроз, що стоять або можуть постати у майбутньому перед територіальною громадою.

Ключовою є частина Стратегії, що присвячена майбутньому та розвитку, містить бачення і місію громади, сфери розвитку та стратегічні і операційні цілі. План дій містить форми, методи і ресурси, за допомогою яких громада прагне досягнути амбіційні, але реальні та конкретні цілі. Про необхідність застосування критеріїв вимірювання у документі нагадують показники.

Доповненням до ключових частин є співставлення з іншими стратегічними документами та вказання доступних джерел фінансування для описаних пріоритетів, а також – опис моніторингу реалізації і оцінки стратегії.

Стратегія, що мало ключовий характер для її авторів, була підготовлена партиципаційним чином. Мешканці – головний бенефіціар стратегії, є співавторами Стратегії. Основою розробки документу були зустрічі з мешканцями, що проводились згідно з принципами суспільної партиципації, з використанням методики РАДАР. Під час тренінгів учасники громадських слухань заявляли про головні проблеми, що існують у громаді, а потім шляхом демократичного голосування, здійснювали їх пріоритетизацію. Предметом зустрічей було також представлення пропозиції конкретних ініціатив і заходів, які органи самоврядування громади повинні реалізувати. У зустрічах брали участь представники громадськості – місцеві активісти, підприємці (у тому числи місцеві фермери), працівники бюджетних установ та інші мешканці. Неоціненним був вклад службовців місцевого самоврядування, багато з цінних рекомендацій і конкретних пропозицій яких знайшли своє місце в даному документі. Після розробки первісної версії документу, він був ще раз проконсультований з представниками громади.

Для якості документу та роботи над його змістом велике значення мав також приїзд до Польщі голови об’єднаної громади у рамках навчального візиту. Зустрічі з експертами та представниками польських органів самоврядування були для представників українських органів самоврядування вагомим джерелом отримання корисної інформації та досвіду. Голова об’єднаної громади мала нагоду ознайомитись, як органи польського самоврядування реалізують на практиці цілі, вказані у стратегії розвитку.

Документ Стратегії був створений як елемент реалізації проекту "Українська Адміністрація Майбутнього" Фундації Менеджерських Ініціатив за фінансової підтримки Фонду Міжнародної Солідарності у рамках Програми Підтримки Демократії, реалізованої Міністерством Закордонних Справ Республіки Польща і Канади.

РОЗДІЛ II ДІАГНОСТИКА

ЧАСТИНА І

ВСТУП І МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ

Дана діагностика була підготовлена у рамках проекту "Українська адміністрація майбутнього", що співфінансується у рамках Польсько- Канадської Програми Підтримки Демократії.

Підготовка документу відбувалась з використанням:

– діагностики зібраних даних, проведеної на основі аналізу паспорта громади,

– матеріалів з анкет, розроблених консультантами Фундації Менеджерських Ініціатив,

– інформації, отриманої під час розмов експертів ФМІ з представниками Офісу Реформ,

– інформації, отриманої в процесі зустрічей експертів з керівництвом та службовцями виконавчих органів об'єднаної громади,

– думок і пропозицій мешканців, що висловлюватись під час відкритих зустрічей з жителями, які проводились інтерактивним методом РАДАР.

Методологічні основи ґрунтувались на співставленні аналітичних матеріалів, викладених у паспорті громади і анкетах, з інформацією, отриманою в процесі зустрічей з мешканцями і службовцями самоврядування.

У рамках експертських зустрічей зі службовцями місцевого самоврядування громади ми застосовували методику стратегічного аналізу, зокрема аналіз SWOT, що описаний в дальшій частині діагностики. Крім того, був розроблений прогноз майбутнього, що становитиме фундамент пріоритетів і напрямків для розвитку.

Для зустрічей з мешканцями, як оптимальна формула, була вибрана методика РАДАР. Вона полягає на безпосередньому висловлюванні мешканцями головних проблем, що існують у громаді. Пізніше, вказані проблеми були піддані процесу пріоритетизації шляхом демократичного голосування. Наступним елементом стало опрацювання інструментів, що служитимуть вирішенню проблем. Дані інструменти будуть відображені у документі стратегії розвитку.

У зустрічі брали участь активні мешканці, зокрема, – представники місцевих громадських організацій, закладів культури, соціального захисту, охорони здоров'я та вчителі.

ЧАСТИНА ІІ

АНАЛІЗ ЗІБРАНИХ ДАНИХ І РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТ

Омельницька об’єднана територіальна громада знаходиться у Кременчуцькому районі Полтавської області. Площа громади становить 109 кв.км.

Суспільство (демографічна ситуація, ринок праці, суспільна активність мешканців)

Суспільство.

До складу Омельницької громади входить 20 місцевостей. Кількість мешканців Омельницької громади станом на 1 січня 2015 року становила 5487 осіб, в тому числі: діти дошкільного віку – 342, шкільного – 568. Однією з найважливіших проблем Омельницької громади є велика кількість сіл з дуже малою кількістю мешканців – у 12 селах з 20 проживає менш ніж 100 мешканців, у тому числі у 3 селах – менш ніж 10, що значно знижує можливості збалансованого розвитку громади.

Детальні дані про кількість мешканців у населених пунктах громади подані у додатку № 1.

У Омельницькій громаді функціонують 68 суб'єктів господарчої діяльності, в тому числі: 8 суб'єктів, що мають статус юридичної особи і 60 підприємців фізичних осіб.

Громадські організації.

Громадську активність у Омельницькій громаді можна охарактеризувати як високу. У громаді функціонують наступні громадські організації:

  • Громадське Об'єднання "Жіночий клуб "Софія",
  • КРГО "Спільна праця",
  • КРГО "Агробізнес-інкубатор "Полтавщина",
  • КРГО "Футбольно-спортивний клуб "Псел Плюс",
  • ГО "Українські козаки",
  • Клуб за інтересами "Омельницьке надвечір’я",
  • Творча вітальня «Калинове гроно Омельника»,
  • Університет третього віку,
  • Рада ветеранів війни та праці при Омельницькій сільській раді.

Благодійні організації: Благодійний фонд "Фонд громади Омельника".

Освіта (дитсадки, школи)

Освітні заклади у сільській місцевості послуговуються застарілою інфраструктурою. Вона вимагає ґрунтовної модернізації, значних капіталовкладень, а більшість приміщень – капремонтів. Значних видатків потребує технічне і дидактичне забезпечення.

Утримання шкіл і дошкільних закладів пов'язане із значними витратами на опалення, існує потреба проведення комплексної термомодернізації приміщень. Системи опалення застарілі і потребують замінити.

На даний час громада брала участь у більшості програм, фінансованих у рамках програм ПРООН, однак вдалося провести лише часткову заміну вікон і дверей, що не вирішує проблеми енергоємності будівель.

На території Омельницької громади функціонують 4 дошкільні заклади, в яких виховуються 162 вихованці. У дошкільному закладі в Омельнику – 81 дитина, с. Запсілля – 21 дитина, с. Демидівка – 21 дитина, в с. Рокитне – 39 дітей.

Також у Омельницькій громаді функціонують дві загальноосвітні школи I-III ступеня (повна середня освіта), в яких загалом навчається 429 учнів. У школі в Омельнику – 252 дітей, у Рокитному – 177 дітей;

Технічний стан шкіл характеризується керівництвом громади і директорами як задовільний, що дозволяє забезпечити поточне функціонування закладів. Однак, всі вони потребують капремонту, термомодернізації, оновлення технічного та дидактичного забезпечення.

Інфраструктура (дороги, громадський транспорт, житловий фонд)

Дороги.

Загалом дороги в Омельницькій громаді в задовільному стані, однак певні відрізки потребують ремонту. Проводяться поточні ремонти для забезпечення проїздності доріг.

Громадський транспорт.

З адміністративного центру громади практично щогодини курсують автобуси, переважно до Кременчука. На даний час керівництво громади працює над забезпеченням сполучення між селами громади. Серед перевізників – приватні фірми та приватні особи-перевізники. Стан транспортних засобів загалом відповідає вимогам, натомість вони не пристосовані для перевезення неповносправних осіб і потребують оновлення.

Житлові ресурси.

На території громади можна виокремити 2 типи житлового будівництва:

– І тип – приватні одноповерхові і кількаповерхові будинки з обгородженими ділянками. Опалення — індивідуальне, газове.

– ІІ тип – багатоквартирні двоповерхові будинки. Будинки забезпечені усіма зручностями.

У громаді домінує І тип забудови, в якому мешкає бл. 85% мешканців.

Для розвитку житлового будівництва виділено території для індивідуальної забудови. Загалом, місцева ситуація та розташування громади сприяють розвитку житлового будівництва і розвитку інфраструктури.

Проблемою є відсутність комунальних квартир для спеціалістів, які працюють в установах громади, – особливо ця проблема актуальна для лікарів. Оскільки вже неодноразово траплялося, що не маючи де мешкати, молоді лікарі звільнялись, відмовляючись від добре оплачуваної роботи і переїжджали до Кременчука.

Водопостачання, газифікація, електрифікація, Інтернет.

Села Омельник, Рокитне, Демидівка та Варакути мають централізоване водопостачання і каналізацію. До села Запсілля організовано регулярне підвезення питної води.

Головна проблема з водопостачанням – забруднення середовища великим нафтопереробним підприємством – "Укртатнафта". Діяльність цього підприємства завдає багато негативних наслідків для громади у сфері екології.

Всі села електрифіковані, газифіковані, мають доступ до Інтернету.

Економічна активність і структура економіки (сільське господарство, підприємства, інституції оточення бізнесу)

На території Омельницької громади функціонує велика кількість сільськогосподарських підприємств, індивідуальних господарств. Переважає вирощування зернових, цукрових буряків, соняшника, ріпаку, а також скотарство, вирощування птиці.

Влада громади підкреслює позитивну тенденцію систематичної сплати податків і зборів місцевими підприємцями.

Керівництво громади зацікавлене різного виду формами підтримки і активізації підприємництва, у тому числі – участю у міжнародних програмах.

Серед місцевих приватних і публічних підприємств – ТОВ. «Кременчуцька овочева фабрика», ПП «АФ ім. Т.Г. Шевченка», ПСП «Майбородівське», ТОВ “Голландські троянди” та ін. Також близько 10 менших аграрних господарств.

Інституції оточення бізнесу.

У громаді функціонує „Агро бізнес інкубатор”.

Культура (установи, проведення вільного часу, рекреація, туристичний потенціал)

У сфері культури на території Омельницької громади функціонують 4 установи – Омельницький Культурно-Спортивний Комплекс «Дивограй», П’ятихатський СБК, Демидівський сільський клуб, Запсільський сільський клуб, філії Кременчуцької ЦРБ.

Також у сфері культури активно працюють громадські організації, які стараються забезпечити приємне і корисне проведення вільного часу як для молоді, як і для дорослих і старших осіб.

Проведення вільного часу.

Щороку на території Омельницької громади відбувається велика кількість культурно-масових заходів, фестивалів місцевого, регіонального, обласного, всеукраїнського рівнів. Діють різноманітні гуртки, клуби за інтересами – творча вітальня "Калинове гроно Омельника", народний аматорський театральний колектив “Дивограй", , де працює 81 учасник художньої самодіяльності, жіночий ансамбль “Ярославна”, клуб за інтересами "Омельницьке надвечір’я", проводяться циклічні фестивалі.

Туристичний потенціал.

Омельницька громада володіє значним потенціалом для розвитку туризму, для якого потрібні значні ресурси та багаторічна реалізація місцевої політики у сфері розвитку цієї галузі. Перш за все, розвитку туризму сприяє навколишнє середовище (ріка, озера, ліси), близькість до великого промислового міста – Кременчука. Розвиток туристичного потенціалу може також відбуватись довкола історичної спадщини. У цій сфері терміновим завданням є створення інфраструктури для розвитку туризму. Вагомою загрозою є близькість великих підприємств, особливо нафтопереробного заводу "Укртатнафта".

Серед відомих постатей, пов'язаних з Омельницькою громадою слід назвати: композитора Михайла Калачевського та філософа, засновника геохімії і біохімії Володимира Вернадського. З 2004 року на території громади організовуються щорічні наукові конференції, присвячені діяльності Вернадського.

На території громади є 18 парків відпочинку.

Якість життя (навколишнє середовище, охорона здоров'я, соціальний захист)

Навколишнє середовище.

Екологічна ситуація в Омельницькій об’єднаній територіальній громаді складна. Незважаючи на добрий потенціал навколишнього середовища, сьогоднішній його стан керівництво і мешканці громади визначають як незадовільний.

Неконтрольовані скиди і проникнення шкідливих забруднень до водних ресурсів, що здійснюється місцевими підприємствами, особливо нафтопереробним підприємством "Укртатнафта", створює реальну загрозу екологічної катастрофи.

Крім того, діяльність інших підприємств – ТОВ «Квіти ЮА», ТОВ «Кременчуцька овочева фабрика», ТОВ «Інвестшляхбуд-5». заподіюють значну шкоду як навколишньому середовищу безпосередньо, так і негативно впливають на стан здоров'я мешканців.

Утилізація сміття.

Омельницьке комунальне підприємство забезпечує вивіз відходів на сміттєзвалище, яке знаходиться під постійним наглядом громади. Однак, в селах громади також функціонують стихійні сміттєзвалища.

Охорона здоров'я.

До мережі закладів охорони здоров'я Омельницької громади входять:

  • Омельницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини,
  • 6 ФАПів.

Для покращення якості інфраструктури Омельницької амбулаторії сімейної медицини був поданий проект на його реконструкцію до програми ПРООН. Заклади охорони здоров'я повністю укомплектовані кадрами.

Соціальний захист.

Мешканці громади користуються різними видами соціального захисту. Окрім виплат пенсій та нарахування житлових субсидій, жителям надається допомога по догляду за дітьми; також існують наступні категорії отримувачів соціальних виплат: матері-одиначки; багатодітні сім’ї; матері-героїні; діти під опікою; учасники бойових дій.

Громада не володіє власними закладами соціального захисту. У зв'язку з потребою забезпечення спеціалізованого медичного догляду, мешканці громади користуються послугами Полтавського обласного Соціального Центру матері і дитини.

Місцева влада громади.

Згідно з організаційною структурою, у виконавчих органах Омельницької громади станом на січень 2016 року працювало 42 службовці з вищою освітою і досвідом роботи в місцевому самоврядуванні. Працівники виконавчих органів громади володіють досвідом підготовки проектних пропозицій на дофінансування із зовнішніх фондів – в основному до Програм ПРООН.

Громада володіє 4 адмінприміщеннями, що цілком задовольняє потреби для функціонування органів самоврядування і державної влади. Однак приміщення потребують ремонту та комплексної термомодернізації.


ЧАСТИНА ІІІ

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ

Аналіз SWOT

Сильні сторони

Слабкі сторони

  • високий рівень освіти мешканців (понад 70% мають вищу освіту),
  • велика кількість і високий рівень активності громадських організацій,
  • позитивний досвід проектної діяльності – влади громади і громадських організацій,
  • відсутність монополістів у сільському господарстві,
  • хороші природні ресурси (ґрунти, водні ресурси),
  • розвинуті заклади культури та активні фольклорні організації (народні колективи),
  • вигідне географічне розташування,
  • високий рівень газифікації сіл.
  • недостатній стан інфраструктури закладів освіти, культури,
  • потенційна екологічна загроза (техногенна),
  • мала кількість населення,
  • відсутність інфраструктури для туризму та рекреації,
  • складні стосунки з районною владою,
  • недостатній рівень знання іноземних мов серед працівників бюджетних установ,
  • низька якість дорожньої інфраструктури,
  • низький рівень доходів у громаді.

Можливості

Загрози

  • створення і розвиток виробничо-переробних кооперативів (овочі, фрукти, молоко, м’ясо),
  • виробництво сировини для відновлювальної енергетики (енергетична верба, солома, відходи з переробки тощо),
  • створення “тематичних сіл”


  • екологічна катастрофа (діяльність нафтопереробного підприємства),
  • міграція мешканців до великих міст,
  • недосконалість законодавства у сфері організації функціонування громади,
  • нестабільна економічна ситуація у державі як перешкода для залучення інвесторів.

ЧАСТИНА IV

ДУМКИ І ПРОПОЗИЦІЇ МЕШКАНЦІВ, ВИСЛОВЛЕНІ ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ У ФОРМАТІ РАДАР

Протягом 25-26 січня 2016 року в рамках проекту "Українська адміністрація майбутнього" відбулась зустріч польських експертів з мешканцями Омельницької громади.

Серед найважливіших проблем, учасники зустрічі шляхом голосування, визначили:

  • проблема нестачі комунальних квартир для осіб, які працюють у громаді, – 1 місце,
  • необхідність створення комунального підприємства для обробітку земель громади – 2 місце,
  • необхідність капітального ремонту доріг – 3 місце,
  • необхідність створення центру допомоги для старших осіб у селі Демидівка – 3 місце (однакова кількість голосів)

Серед інших висловлених проблем, які не набрали багато голосів мешканців були наступні:

  • реконструкція дитячих майданчиків,
  • створення виробничих кооперативів,
  • термомодернізація шкіл, дошкільних закладів,
  • будівництво моста через ріку Псел


Додаток 1

ПАСПОРТ

Омельницької територіальної громади

(центр – с. Омельник)


Найменування показника

Значення показника

Чисельність населення станом на 01 січня 2015 року, осіб,

у тому числі дітей:

5487

- дошкільного віку

342

- шкільного віку

568

Кількість населених пунктів, що входять до складу спроможної територіальної громади

20

Обсяг доходів (розрахунковий) спроможної територіальної громади, тис. гривень, в тому числі:

7696,3

- сформованих відповідно до ст. 64 Бюджетного Кодексу України

7696,3

- бюджету розвитку

0

- базової дотації

0

- реверсної дотації

0

Площа території спроможної територіальної громади, км2

109

Кількість закладів, що утримуються за рахунок бюджету органів місцевого самоврядування, у тому числі:

18

загальноосвітніх навчальних закладів I – III ступеня

2

загальноосвітніх навчальних закладів I – II ступеня

0

загальноосвітніх навчальних закладів I ступеня

0

дошкільних навчальних закладів

4

закладів позашкільної освіти

0

закладів культури

4

закладів фізичної культури

0

фельдшерсько-акушерських пунктів

7

амбулаторій, поліклінік

1

лікарень

0

станцій швидкої допомоги/пунктів постійного базування

0

Наявність приміщень для розміщення державних органів, установ, що здійснюють повноваження щодо:

6

правоохоронної діяльності

1

реєстрації актів цивільного стану та майнових прав

1

пенсійного забезпечення

1

соціального захисту

1

пожежної безпеки

1

казначейського обслуговування

1

Наявність приміщень для розміщення органів місцевого самоврядування

1

Додаток 2

Відомості про населені пункти,

що входять до складу Омельницької громади

Найменування населених пунктів, що входять до складу громади

Чисельність населення на 1.01.15 р.

Відстань до адміні-стративного цент-ру громади, км

с. Омельник

1803

-

с. Варакути

172

8

с. Пустовіти

72

9

с. Литвиненки

73

8

с. Федоренки

9

5

с. Запсілля

529

2

с. Крамаренки

66

5

с. Степівка

45

10

с. Демидівка

405

8

с. Гуньки

52

6

с. Ковалі

23

15

с. Щербухи

4

16

с. Найденівка

12

25

с. Яремівка

23

15

с. Радочини

227

12

с. Рокитне

1197

25

с. П’ятихатки

444

20

с. Онищенки

42

12

с. Романки

7

10

с. Щербаки

282

11

ЗАГАЛОМ

5487



РОЗДІЛ III КОНТЕКСТ СТРАТЕГІЧНИХ ДОКУМЕНТІВ

Документ Cтратегії розвитку, що визначає ключові пріоритети управління місцевим розвитком громади, повинен бути цілісним і уніфікованим зі стратегічними документами, що виникають як з регіональної політики розвитку, так і державної. У зв'язку з підписанням Угоди про асоціацію та Угоди про вільну торгівлю між Україною і Європейським Союзом, вагомим є те, щоб якнайширше розуміти контекст цих документів. Нижче охарактеризовані найважливіші стратегічні документи, що мають істотне значення для розвитку громади.

Документи Європейського Союзу

Європа 2020 – стратегія розумного і сталого розвитку, що сприяє соціальній інтеграції.

Стратегія Європа 2020 вказує на три взаємно між собою пов'язані пріоритети:

– розумний розвиток: розвиток економіки, що ґрунтується на знаннях і інноваціях,

– сталий розвиток: підтримка економіки, що ефективніше використовує ресурси, приязна до навколишнього середовища і конкурентоспроможна,

– розвиток, що сприяє соціальній інтеграції: підтримка економіки з високим рівнем працевлаштування, що забезпечує соціальну і територіальну цілісність.

Європейський Союз на підставі вищезгаданих пріоритетів визначив серед інших наступні цілі, до яких прагне ЄС і держави-члени:

– зростання рівня працевлаштування осіб у віці 20-64 роки до мін. 75% в результаті збільшення кількості працюючих жінок і старших осіб та кращої інтеграції мігрантів на ринку праці,

– зменшення викидів вуглекислого газу на щонайменше 20% порівняно з рівнем 1990 р. Або, якщо дозволять умови, навіть на 30%,

– збільшення частки відновлювальних джерел енергії в загальному енергоспоживанні до 20 %,

– збільшення ефективності використання енергії на 20%,

– реалізація інвестицій у рамках дослідницько-розвиткової діяльності на рівні 3% ВВП,

– зниження показника переривання навчання до 10% порівняно з нинішнім рівнем 15%,

– збільшення до 2020 р. відсотка осіб у віці 30-34 років, що володіють вищою освітою з нинішніх 31% дo мінімум 40%,

– зменшення кількості осіб, що живуть за межею бідності на 25%.

Угода про асоціацію між Європейським Союзом і Україною

Угода про асоціацію між ЄС і Україною, яка є першим кроком у напрямку суспільної і економічної європейської інтеграції, була підписана 27 червня 2014 року і ратифікована Верховною Радою України та Європарламентом 16 вересня 2014 року.

Угода передбачує поглиблення співробітництва між ЄС і Україною та реалізацію ряду реформ, що мають на меті:

– покращення дотримання принципів демократії, правової держави і ефективного управління, прав людини і основних свобод, у тому числі прав національних меншин;

– запобігання дискримінації національних меншин і повага до різнорідності;

– підтримка державних політичних реформ;

– зміцнення співробітництва і діалогу в питанні міжнародної безпеки і надзвичайних ситуацій, у тому числі – відповіді на глобальні та регіональні виклики і найважливіші загрози.

У рамках Угоди про асоціацію ЄС і Україна зобов'язуються до зміцнення діалогу і співробітництва у сферах міграції, права на надання притулку і контролю за кордонами. Угода підкреслює значимість запровадження безвізового режиму ЄС – Україна. З цією метою мусять бути виконані умови, що дозволятимуть здійснювати відповідне врегулювання і забезпечення безпеки пересування людей.

Угода вказує на обов'язок України у сфері проведення реформи у галузі боротьби з організованою злочинністю і відмиванням брудних грошей, зменшення пропозицій і попиту на наркотики та поглиблення співробітництва у боротьбі з тероризмом. Угода передбачує, що Європейський Союз і Україна ефективно застосовуватимуть заходи, що запобігатимуть фінансовим зловживанням, корупції та іншим нелегальним діям та співпрацюватимуть в їх процесі усунення.

Крім цього, Угода передбачує поступове зближення законодавства України до стандартів ЄС та, у визначених випадках, прагнення до відповідності з міжнародними нормами і стандартами.

У статті 4 Угоди говориться про створення поглибленої і всебічної зони вільної торгівлі, яка увійшла в дію 31 грудня 2015 року.

Угода також передбачає:

– нові можливості експорту до ЄС завдяки зниженню тарифних і нетарифних бар'єрів,

– покращення доступу до ринків третіх держав завдяки переходу на міжнародні стандарти в сфері торгівлі, що означатиме спрощення ведення бізнесу,

– кращий внутрішній бізнес-клімат, який збільшить взаємну довіру між сторонами та захистить права і інтереси зовнішніх інвесторів

– поступове зростання внутрішньої конкуренції завдяки систематичній лібералізації тарифних і нетарифних обмежень в торгівлі, результатом чого стане зростання конкурентоспроможності підприємств,

– зростання видатків на соціальну сферу, в тому числі вимога підвищення безпеки праці, екологічних стандартів, забезпечення належного рівня соціальних виплат.

– покращення рівня життя населення.

Реалізація Угоди сприятиме регіональному і місцевому розвитку. Це відбудеться серед іншого завдяки:

– залученню додаткових ресурсів до бюджету,

– покращенню функціонування органів публічної адміністрації,

– збільшенню ефективності фінансової політики,

– проведенню необхідних суспільно-економічних реформ, які будуть можливі в т. ч. завдяки отриманню міжнародної фінансової і технічної допомоги.

Вітчизняні документи

Стратегія сталого розвитку Україна 2020

У Стратегії сталого розвитку "Україна-2020" пріоритетними були визначені наступні напрями:

– сталий розвиток країни у сфері інфраструктури, інвестицій, економічного розвитку і конкурентоспроможності,

– безпека держави, ведення господарської діяльності і громадянські свободи,

– відповідальність і суспільна справедливість, децентралізація,

– програми соціальної допомоги, енергетична ефективність і охорона здоров'я,

– аспекти, що стосуються відчуття гордості, що виникає з ролі України у Європі і на світі за посередництвом розвитку громадянського суспільства, популяризації марки "Україна" і активності талановитих осіб.

Головні цілі Стратегії це:

– залучення 40 млрд. Доларів США безпосередніх закордонних інвестицій протягом 2015-2020 років,

– зниження рівня інфляції з 19% до 1,7%,

– підвищення рівня середньої тривалості життя на 3 роки,

– досягнення рівня 75% випускників, які володіють 2 іноземними мовами.

Стратегія Розвитку Полтавської області

Стратегія розвитку Полтавської області на період до 2020 року була затверджена у січні 2015 року на 26 позачерговій сесії Полтавської обласної ради шостого скликання. Стратегія є комплексним документом, який планує розвиток у середньо- та довгостроковому періоді.

Планування розвитку регіону відбувається за проектним методом – цілі та завдання визначені у стратегії, а конкретні заходи реалізовуватимуться у рамках проектів, відібраних на конкурсних засадах. План реалізації Стратегії Полтавської області передбачає конкретні проектні ідеї, які можуть бути внесені як фахівцями, так і представниками громадськості, мешканцями області.

Стратегічне бачення Полтавської області

Полтавщина – край суспільної злагоди та стабільності, що ґрунтуються на високому рівні життя, ефективній багатоукладній економіці та віковічних українських традиціях.

Місія

Полтавщина – український форпост Лівобережжя, лідер економічного та культурного розвитку.

Досягнення мети розвитку області має відбуватись через реалізацію стратегічних та операційних цілей, які базовані на комплексних конкурентних перевагах області.

У Стратегії Полтавської області передбачено 3 стратегічні цілі, кожна з яких включає операційні цілі:

Стратегічна ціль 1. Розвиток людського капіталу.

Операційні цілі:

1.1. Покращення здоров’я та продовження тривалості активного періоду життя людини

1.2. Посилення можливостей працездатного населення до зайнятості в умовах змін

1.3. Створення комфортних та безпечних умов проживання населення

1.4. Створення ефективної системи самоврядування та соціальної активності населення

Стратегічна ціль 2. Підвищення ефективності використання економічного потенціалу регіону.

Операційні цілі

Операційна ціль 2.1. Розвиток інноваційного та конкурентного виробничого сектору

Операційна ціль 2.2. Зміцнення малого і середнього підприємництва

Операційна ціль 2.3. Забезпечення енергобезпеки, формування енергоефективних громадського, аграрного та промислового секторів

Операційна ціль 2.4. Реалізація туристичного потенціалу регіону

Стратегічна ціль 3. Розвиток сільських територій

Операційні цілі

Операційна ціль 3.1. Збільшення доходів домогосподарств у сільській місцевості

Операційна ціль 3.2. Розвиток сільських територій та периферії навколо малих міст

Операційна ціль 3.3. Забезпечення збалансованого розвитку районів

Для реалізації Стратегії на кожен рік передбачено проведення конкурсу проектів, за результатами якого відбувається фінансування відібраних проектів. Необхідною умовою, щоб проекти стали частиною стратегії, є їх відповідність цілям та завданням стратегії, реалістичність проекту, наявність співфінансування (з місцевих бюджетів, інших джерел).

РОЗДІЛ IV БАЧЕННЯ, МІСІЯ, СФЕРИ РОЗВИТКУ

БАЧЕННЯ

Омельник – громада активних людей, яка розвивається на принципах сталого розвитку, піклується про мешканців, економічний розвиток, навколишнє середовище і культурну спадщину.

МІСІЯ

Піклування про всі аспекти сучасного життя – створення умов для розвитку економіки, сільського господарства і туризму та забезпечення надання якісних публічних послуг, зокрема освітніх.

СФЕРИ РОЗВИТКУ

Після переведення діагностики і аналізу SWOT визначено ключові сфери розвитку Омельницької громади:

1.Розвиток сучасного туризму.

2.Активізація громадянського суспільства та розвиток формальної і неформальної освіти.

3.Сучасний економічний розвиток (промисловий і сільськогосподарський).

4. Енергетичне господарство і середовище.

СФЕРА 1

РОЗВИТОК СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

Стратегічна ціль: Всебічний розвиток громади на основі існуючих туристичних переваг з використанням сучасних технологій у сфері створення нових туристичних продуктів і подій.

Операційні цілі:

1. Використання для туристичних цілей потенціалу ріки Псел.

2. Створення інноваційних і нішових продуктів та подій (парк відпочинку, тематичні села).

3. Створення кластеру туристичних інституцій, який об’єднуватиме публічні, приватні і громадські суб'єкти, що співпрацюють у сфері розвитку місцевого туризму.

СФЕРА 2

АКТИВІЗАЦІЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ТА РОЗВИТОК ФОРМАЛЬНОЇ І НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ

Стратегічна ціль: Використання стратегічного потенціалу яким є освічені і активні мешканці для всебічного розвитку громадянського суспільства за посередництвом створення різноманітних освітніх ініціатив.

Операційні цілі.

1.Підтримка існуючих громадських організацій як у фінансовій, так і нефінансовій формах.

2. Створення Банку Молодіжних Ініціатив.

3. Розвиток креативних ідей у сфері культури та неформальної освіти.

СФЕРА 3

СУЧАСНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК (ПРОМИСЛОВИЙ І СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ )

Стратегічна ціль: Створення оптимальних умов для економічного розвитку за посередництвом підтримки існуючих бізнес-проектів і заохочення до реалізації нових бізнес-ідей.

Операційні цілі:

1. Підтримка у створенні системи сільськогосподарського консалтингу та популяризація підприємництва серед жителів сільських територій.

2. Підтримка процесу співробітництва і кооперації між аграріями (в т. ч. за допомогою підтримки створення кооперативів).

3. Інтенсифікація співробітництва з Радою Підприємців та всебічна підтримка (консалтингова, проектна) для новостворених суб'єктів господарювання.

СФЕРА 4

ЕНЕРГЕТИЧНЕ ГОСПОДАРСТВО І НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ.

Стратегічна ціль: Розвиток у громаді моделі сталого розвитку на основі наявних ресурсів та захист від екологічних загроз.

Операційні цілі:

1. Використання наявних ресурсів на потреби Відновлювальних Джерел Енергії.

2. Піклування про якість навколишнього середовища та запобігання екологічній загрозі, пов'язаній із роботою Кременчуцького нафтопереробного заводу.

РОЗДІЛ V ПЛАН ДІЙ

СФЕРА 1

РОЗВИТОК СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

Операційна ціль 1: Використання для туристичних цілей потенціалу ріки Псел.

Розташування громади та існуючі на її території природні ресурси (природоохоронні зони і ріка Псел) дозволяють розвивати туризм і рекреацію, як один з ключових напрямів розвитку.

Розвиток рекреаційно-туристичних пропозицій може принести зростання кількості туристів з усієї України, а зокрема, – з неподалік розташованої агломерації – промислового міста Кременчук, що знаходиться лише за 27 км. від Омельницької об’єднаної територіальної громади.

З цією метою керівництво громади реалізуватиме ряд заходів:

  • Популяризація і заохочення місцевого населення до реалізації ініціатив у напрямку створення і розвитку агротуристичних господарств у поєднанні з місцевими народними промислами (рибальство, збір грибів, місцеві страви і т.д).
  • Підготовка програми туристично-рекреаційних заходів на території громади – організація змагань з веслування на байдарках, змагання з інших водних видів спорту, на лісових теренах.
  • Участь в державних і міжнародних програмах (проектах) з метою залучення ресурсів на благоустрій, відновлення прибережних зон ріки Псел, розвиток туристичної інфраструктури.
  • Розробка Інтернет-сайту та створення профілів у соціальних мережах з метою реклами туристичних і рекреаційних переваг, що знаходяться на території громади.

ІНДИКАТОРИ

  • кількість проведених зустрічей з мешканцями громади з метою заохочення до створення агротуристичних господарств,
  • кількість створених агротуристичних господарств.
  • проведені акції за участю місцевих активістів, громадських організацій з метою впорядкування рекреаційних територій,
  • створення відпочинкової інфраструктури на узбережжі, на території лісів (кемпінги – лавки, столики, „бесідки”),
  • програма циклічних заходів і святкових подій у сфері рекреації і туризму та комплексні туристичні пропозиції,
  • кількість поданих і реалізованих проектів у сфері благоустрою прибережних зон ріки Псел та розвитку туристичної інфраструктури,
  • кількість розміщених повідомлень (статті, рекламні матеріали, фото-відео файли) на Інтернет-сайті громади та профілях у соціальних мережах,
  • кількість відвідувань цих сайтів і профілів.

Операційна ціль 2: Створення інноваційних і нішових продуктів та подій (напр. парк відпочинку, тематичні села).

Омельницька громада має чисельні громадські організації, що активно функціонують як на місцевому, так і регіональному рівнях. Потенціал їхньої діяльності має бути використаний у напрямку підвищення привабливості громади.

З цією метою керівництво громади у співпраці з громадськими організаціями, місцевими шанувальниками історії ініціює та підтримує наступні заходи:

  • Розробка і реалізація комплексної пропозиції „тематичних стежок”, пов'язаних з козацтвом, народними традиціями у поєднанні з сучасними технологіями і гаджетами (напр.: тематичне історико-фольклорне орієнтування на місцевості), адресоване до дітей і молоді.
  • Створення на території громади тематичного села, присвяченого історичній спадщині XVII століття, – епосі розташування на території громади козацьких полків, народних традицій, щоденному побуту тих часів з використанням сучасних інформаційних технологій (мобільні аплікації, карти, інтерактивні путівники та інформатори і т.д).
  • Підготовка комплексних пропозицій місцевих народних страв як локальних продуктів (козацькі страви, відомі в усій Україні полтавські галушки і т.д).
  • Розробка і реалізація програми комплексного благоустрою парку відпочинку з використанням сучасних енергоощадних технологій.

ІНДИКАТОРИ:

  • розроблена концепція тематичних стежок,
  • кількість тематичних стежок,
  • туристичні пропозиції на Інтернет-сайтах, у соціальних мережах,
  • підготовлена концепція тематичного села,
  • кількість поданих проектів на дофінансування у сфері туризму,
  • кількість заходів, циклічних та тематичних подій у тематичному селі, з використанням тематичних стежок.
  • кількість учасників заходів і подій.

Операційна ціль 3: Створення кластеру туристичних інституцій, який об'єднуватиме публічні, приватні і громадські суб'єкти, що співпрацюватимуть у сфері розвитку місцевого туризму.

Діяльність на території Омельницької громади порівняно великої кількості господарських суб'єктів, громадських організацій, місцевих активістів дозволяє створити і розвивати діяльність туристичного кластеру. З цією метою активність громади і її керівництва буде направлена на:

  • ініціювання створення кластеру, поділ завдань і компетенцій між його учасниками, формалізацію його діяльності, ініціювання співробітництва зі схожими тематичними кластерами, галузевими мережами в Україні і ЄС,
  • підготовку концепції комплексних туристичних пропозицій (гастрономічної, готельної, логістичної тощо),
  • підтримку діяльності кластеру за посередництвом використання можливостей місцевого самоврядування – популяризація серед інших органів самоврядування України, участь представників кластеру в заходах на регіональному, державному, міжнародному рівнях, організаторами яких є органи місцевого самоврядування чи громадські організації ОМС.
  • підтримку проектів кластеру, що подаються до державних і міжнародних грантодавців.

ІНДИКАТОРИ:

  • cтворення кластеру, формалізація його діяльності,
  • започатковані партнерства зі схожими кластерами в Україні та країнах ЄС,
  • створення туристичних пропозицій, підготовлених у співпраці кластеру з місцевою владою громади,
  • участь у тематичних подіях представників кластеру і місцевої влади громади.
  • кількість проектів, поданих кластером у співробітництві з владою громади.

СФЕРА 2

АКТИВІЗАЦІЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ТА РОЗВИТОК ФОРМАЛЬНОЇ І НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ.

Операційна ціль 1: Підтримка існуючих громадських організацій як у фінансовій, так і нефінансовій формах.

З огляду на функціонування в Омельницькій об’єднаній територіальній громаді відносно великої кількості громадських організацій, підтримка їхньої діяльності та підвищення мотивації до діяльності відбувається за посередництвом механізмів фінансової та нефінансової підтримки.

Зокрема, серед дій керівництва громади у цьому напрямку будуть:

  • організація циклічних конкурсів серед місцевих громадських організацій на виконання власних завдань місцевого самоврядування у сфері освіти, культури, спорту, соціального захисту, організації місцевих масових заходів,
  • ініціювання і підтримка створення місцевого Центру Громадянської Активності, як платформи взаємодії місцевих громадських організацій, активних мешканців – виділення приміщення, допомога в його адаптації до потреб громадських організацій,
  • розробка місцевого механізму підтримки громадських організацій і розвитку їхнього потенціалу за допомогою поширення інформації про можливості участі громадських організацій у освітніх програмах, проектах міжнародного обміну, тренінгах та курсах і т. д, організованих у рамках державних і міжнародних програм та проектів,
  • допомога зі сторони службовців виконавчих органів громади у пошуках конкурсів проектів, підготовці проектних заявок до державних і міжнародних фондів,
  • популяризація активності і досвіду місцевих громадських організацій за посередництвом Інтернет-сайту громади, соціальних мереж.

ІНДИКАТОРИ:

  • кількість оголошених конкурсів серед громадських організацій на реалізацію власних завдань місцевого самоврядування,
  • кількість виграних громадськими організаціями проектів,
  • створення Центру Громадянської Активності,
  • кількість місцевих активістів, які взяли участь у державних і міжнародних програмах,
  • кількість поданих проектних пропозицій, підготовлених при допомозі службовців виконавчих органів громади.

Операційна ціль 2: Створення Банку Молодіжних Ініціатив.

З метою громадянської активізації молоді громади слід створити місцевий Банк Молодіжних Ініціатив, діяльність якого буде скерована до молоді у віці 15-25 років, яка мешкає на території Омельницької громади.

Реалізація міні-проектів у сфері культури, мистецтва, спорту, що ініціюються та, в міру можливостей, реалізуються неформальними групами молоді буде фінансуватись з бюджету громади.

З цією метою керівництво громади реалізує наступні заходи:

  • розробка регламенту Банку Молодіжних Ініціатив,
  • виділення певної суми коштів на діяльність БМІ при підготовці бюджету на наступний рік,
  • інформування дітей та молоді громади про цілі, завдання і принципи функціонування Банку Молодіжних Ініціатив через місцеві установи – школи, будинки культури, бібліотеки, клуби тощо, а також за посередництвом Інтернет-сайту громади, а особливо – профілів у соціальних мережах,
  • заохочення до подання ідей, міні-проектів,
  • створення комісії для оцінки міні-проектів,
  • реалізація відібраних міні-проектів (в міру можливостей – за участю дітей і молоді).

ІНДИКАТОРИ:

  • регламент Банку Молодіжних Ініціатив,
  • виділення у бюджеті громади коштів на реалізацію проектів з БМІ,
  • кількість інформаційно-роз’яснювальних зустрічей з метою обговорення цілей, завдань і ролі БМІ,
  • Кількість поданих і відібраних проектів,
  • Кількість реалізованих міні-проектів.

Операційна ціль 3: Розвиток креативних підходів у сфері культури та неформальної освіти.

У Омельницькій об’єднаній територіальній громаді відносно велика кількість мешканців з вищою освітою (понад 70 %), що є сприятливим чинником для розвитку креативних підходів у сфері культури та неформальної освіти. Спостерігається зростання потреб на ініціативи такого типу. З цією метою керівництво Омельницької громади планує реалізувати наступні заходи:

  • перебудова форм діяльності місцевих закладів культури у напрямку їх пристосування до сучасних потреб громади, урізноманітнення палітри культурних заходів,
  • запровадження конкурсів на керівні посади в місцевих закладах культури,
  • ініціювання співробітництва установ культури (бібліотек, будинків культури, клубів) з місцевими, регіональними громадськими організаціями у напрямку розвитку неформальної освіти,
  • надання пріоритету при виборі для дофінансування проектам, що мають елементи інноваційності,
  • пристосування інфраструктури закладів культури до сучасних потреб – комп'ютеризація, підключення до Інтернету.

ІНДИКАТОРИ:

  • кількість запроваджених інноваційних ідей у функціонуванні закладів культури та неформальної освіти,
  • кількість проведених конкурсів на керівні посади у закладах культури,
  • кількість проведених зустрічей, занять, навчань у сфері неформальної освіти,
  • кількість реалізованих інноваційних проектів у сфері неформальної освіти,
  • кількість приміщень, будинків закладів культури, пристосованих до сучасних потреб.

СФЕРА 3

СУЧАСНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК (ПРОМИСЛОВИЙ І СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ)

Операційна ціль 1: Підтримка у створенні системи сільськогосподарського консалтингу та популяризація підприємництва серед жителів сільських територій.

З огляду на велику кількість підприємств і аграрних господарств та сприятливі умови для розвитку сільського господарства, створення системи аграрного консалтингу є фактором, що може значною мірою забезпечити сталий розвиток громади. Одночасно, дуже важливою є популяризація підприємництва серед мешканців сільських територій і заохочення їх до започаткування підприємницької діяльності. У зв'язку з цим, дії керівництва громади будуть направлені на:

  • започаткування співпраці з регіональними, загальнодержавними осередками сільськогосподарського консалтингу,
  • створення постійнодіючого пункту аграрного консалтингу в рамках роботи Центру Надання Адміністративних Послуг,
  • розробку і поширення переліку пільг і місцевих заохочень для мешканців громади з метою їх заохочення до започаткування підприємницької діяльності,
  • взаємодію з регіональними кредитними спілками, банками з метою вироблення моделі надання преференційних кредитів і позик для місцевих суб'єктів господарювання,
  • допомогу мешканцям сільських територій зі сторони працівників виконавчих органів громади у пошуках можливостей участі у різного роду галузевих програмах та проектах, як вітчизняних, так і міжнародних з метою отримання підтримки у веденні підприємницької діяльності.

ІНДИКАТОРИ:

  • кількість організованих зустрічей жителів сіл з фахівцями зі сфери сільськогосподарського консалтингу,
  • функціонування пункту сільськогосподарського консалтингу,
  • кількість наданих консультацій в рамках діяльності пункту сільськогосподарського консалтингу,
  • розроблений і розповсюджений перелік пільг та заохочень серед потенційних підприємців,
  • кількість наданих кредитів і позик для господарських суб'єктів громади,
  • кількість підготовлених і поданих проектів до вітчизняних і міжнародних програм і фондів.

Операційна ціль 2: Підтримка процесу співробітництва між сільськогосподарськими виробниками (в т.ч. за посередництвом створення виробничих кооперативів).

Велика кількість аграрних господарств на території громади не володіють у повній мірі необхідним сучасним устаткуванням, технологіями, що полегшували б роботу на землі. Значною проблемою є також доступ до ринку збуту. У зв’язку з цим, вагомим є ініціювання, популяризація та підтримка співпраці сільськогосподарських виробників, вироблення механізму взаємодії і взаємної підтримки між селянами для забезпечення собі сильнішої позиції на ринку сільськогосподарських продуктів.

З цією метою керівництво громади вживе наступних заходів:

  • · проведення громадських консультацій результатом яких буде вироблення спеціалізації в аграрній галузі, а також механізму взаємодії між власниками господарств і підприємцями,
  • · виділення на преференційних умовах вільних ґрунтів громади, необхідної для облаштування і розвитку діяльності сільськогосподарських кооперативів,
  • · співпраця із сільськогосподарськими консультантами у сфері пошуку ресурсів на розвиток діяльності виробничих кооперативів, ринків збуту,
  • · популяризація діяльності сільськогосподарських кооперативів доступними каналами обміну інформації (Інтернет-сайт, конференції, виставки, ярмарки, зустрічі, відрядження і т.д)

ІНДИКАТОРИ:

  • · кількість проведених зустрічей з місцевими селянами,
  • · площа виділених на преференційних умовах вільних грунтів громади на діяльність сільськогосподарських кооперативів,
  • · кількість спеціалізованих консультації у сфері пошуку ресурсів на розвиток сільського господарства та ринків збуту.

Операційна ціль 3: Інтенсифікація співпраці з Радою Підприємців та всебічна підтримка (консалтингова, проектна) для нових суб'єктів господарювання.

З метою розвитку місцевого підприємництва, керівництво громади здійснює політику підтримки існуючих господарських суб'єктів та заохочує мешканців громади до започаткування і розвитку господарської діяльності.

У зв'язку з цим керівництво громади приділяє особливу увагу:

  • співпраці з місцевою Радою Підприємців за посередництвом: циклічних зустрічей, проведення консультації з її членами у сфері реалізації місцевої політики підтримки підприємництва, докладання зусиль для забезпечення максимально комфортних умов ведення господарської діяльності на території громади. Циклічні зустрічі з членами Ради Підприємців також служать для розповсюдження інформації про можливості отримання зовнішньої (як державної так і міжнародної) допомоги для розвитку підприємницької діяльності; спільній розробці та консультуванню Програми Розвитку Підприємництва у громаді,
  • підтримці функціонування Центру Надання Адміністративних Послуг,
  • підтримці місцевих підприємців у реалізації діяльності на міжнародній арені,
  • популяризації місцевих підприємств за допомогою доступних ресурсів комунікації – Інтернет-сайту громади, профілів у соціальних мережах.
  • реалізації власних проектів у сфері підтримки підприємництва,
  • популяризації місцевих підприємств на регіональних, державних, міжнародних ярмарках,
  • допомозі місцевим підприємцям у започаткуванні контактів з вітчизняними і закордонними фірмами.

ІНДИКАТОРИ:

  • розроблена і впроваджена місцева Програма Розвитку Підприємництва, що підготовлена партиципаційним чином за участю місцевих підприємців,
  • циклічні чергування фахівців у сфері ведення господарської діяльності,
  • кількість наданих консультацій,
  • кількість підприємців, які беруть участь у різного роду державних і міжнародних бізнес-заходах,
  • кількість розміщених повідомлень на теми розвитку підприємництва у громаді на Інтернет-сайті громади,
  • кількість проектів у сфері розвитку підприємництва у яких брали участь місцеві підприємці,
  • кількість виставок і ярмарок, у яких брали участь місцеві підприємці.

СФЕРА 4

ЕНЕРГЕТИЧНЕ ГОСПОДАРСТВО І НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Операційна ціль 1: Використання наявних ресурсів на потреби Відновлювальних Джерел Енергії.

Омельницька громада володіє багатими ресурсами, необхідними для розвитку різних видів ВДЕ.

Для того, щоб належним чином використати цей потенціал, влада громади повинна:

  • · започаткувати співпрацю з регіональним кластером відновлюваної енергії у Полтаві з метою підготовки комплексних рішень у сфері використання потенціалу ВДЕ на території Омельницької громади,
  • · розвивати співробітництво з середовищами експертів для підготовки і реалізації інвестицій у сфері ВДЕ на території громади,
  • · здійснювати інформаційно-рекламну кампанію у сфері можливостей застосування ВДЕ серед мешканців Омельницької громади з особливим врахуванням місцевих підприємців, селян,
  • · впроваджувати механізми заохочення жителів сільських територій до створення кооперативів у сфері ВДЕ в т. ч. за посередництвом зниження або звільнення від сплати місцевих податків, виділення вільних ґрунтів громади під вирощування енергетичних рослин, тощо,
  • · впроваджувати технології у сфері ВДЕ, особливо в сфері опалення у бюджетних інституціях громади – школах, дошкільних закладах, будинках культури, приміщеннях виконавчих органів громади з використанням місцевої сировини (солома, енергетична верба, пелети тощо).

ІНДИКАТОРИ:

  • кількість розроблених програм у сфері використання потенціалу ВДЕ у Омельницькій громаді,
  • кількість підготовлених і реалізованих проектів у сфері ВДЕ,
  • кількість проведених інформаційних зустрічей на теми ВДЕ,
  • кількість сільськогосподарських господарств, кооперативів, що вирощують енергетичні рослини,
  • кількість виділених ґрунтів громади на вирощування енергетичних культур,
  • кількість бюджетних приміщень, будівель у яких впроваджені сучасні рішення зі сфери ВДЕ, особливо в сфері опалення.

Операційна ціль 2: Піклування про якість навколишнього середовища та запобігання екологічній загрозі, пов'язаній з роботою Кременчуцького нафтопереробного заводу.

Захист навколишнього середовища, особливо у контексті протидії потенційній загрозі зі сторони нафтопереробного заводу, є одним з найважливіших пріоритетів керівництва Омельницької громади. З метою забезпечення екологічної безпеки, керівництво громади реалізує ряд заходів:

  • створення Громадської ради з питань екології до складу якої увійдуть представники керівництва громади, місцеві активісти, екологи, представники державних інспекцій, регіональної влади, представники нафтопереробного заводу. Метою роботи Ради є постійний моніторинг екологічної ситуації, досягнення домовленостей і реалізація заходів для забезпечення екологічної безпеки на території громади,
  • підготовка і реалізація проектних пропозицій у сфері охорони навколишнього середовища з використанням зовнішнього та внутрішнього фінансування (власні кошти громади, кошти підприємств, що забруднюють довкілля, зовнішні донори),
  • розробка і реалізація комплексної програми утилізації відходів у співпраці з сусідніми громадами,
  • будівництва сучасного сміттєзвалища,
  • організація процесу роздільного сортування відходів, їх первинної переробки,
  • запровадження занять екологічного виховання в дошкільних закладах і школах громади.

ІНДИКАТОРИ:

  • кількість засідань Громадської ради,
  • кількість реалізованих заходів у сфері підвищення екологічної безпеки,
  • кількість поданих проектних пропозицій у сфері екологічної безпеки на території громади,
  • програма утилізації відходів,
  • підписані договори з сусідніми громадами у сфері утилізації відходів,
  • збудоване сучасне сміттєзвалище,
  • кількість проведених годин екологічного виховання в місцевих дошкільних закладах і школах.

РОЗДІЛ VI ДОСТУПНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ПРОЕКТІВ

Закордонні джерела

Європейські джерела розвитку

Генеральний Директорат Європейської Комісії з розвитку та співпраці (DG DEVCO)

DG DEVCO відповідальний за розробку європейського міжнародного співробітництва і політики у сфері розвитку в усьому світі. У рамках своєї діяльності, інституція співпрацює з країнами, що розвиваються, підтримуючи їх у задоволенні їхніх потреб під час трансформації.

Діяльність Генерального Директорату визначається фінансовими інструменти, які враховують також потреби країн, що не є членами ЄС.

На період 2014-2020 передбачено 9 інструментів, які зосереджуються на зовнішньому співробітництві і внутрішній допомозі:

тематичні інструменти:

  • Європейський Інструмент з питань Демократії і Прав Людини (EIDHR)
  • Інструмент для забезпечення стабільності та миру (IcSP), Інструмент Партнерства (PI)
  • Інструмент співробітництва Європейської Комісії з питань ядерної та радіаційної безпеки (INSC)

Географічні інструменти:

  • Інструмент Фінансування Співробітництва для Розвитку (DCІ)
  • Європейський Фонд Розвитку (EDF)
  • Інструмент Передвступної Допомоги (IPA II)
  • Європейський Інструмент Сусідства (ЕNI)

Вищезгадані інструменти реалізуються при допомозі різних програм, у тому числі в рамках щорічних грантових програм.

Тематична сфера

-                     сталий економічний, суспільний і екологічний розвиток,

-                     демократія, ефективне управління та дотримання прав людини.

Європейський Інструмент Сусідства (ENI) на 2014-2020 роки.

Даний інструмент був утворений з метою реалізації Європейської Політики Сусідства, яка раніше грунтувалась на Європейському Інструменті Сусідства і Партнерства (ENPI), започаткованому в 2007 році.

Європейська політика сусідства (ЄПС) є частиною зовнішньої політики Європейського Союзу і стосується розвитку взаємовідносин і зближення Європи і її сусідами для їх взаємної вигоди, і в їхніх спільних інтересах. Політика була розроблена після розширенню ЄС у 2004 році, коли 10 нових країн приєдналось до ЄС.

Стратегічні цілі інструменту це: підтримка демократичних перетворень, в тому числі децентралізації, популяризація прав людини, збалансованого суспільно-економічного і екологічного розвитку, реалізація спільної політики та інтересів.

Потенційними подавачами проектних пропозицій можуть бути громадські організації та органи місцевого самоврядування.

Інструмент фінансує діяльність у різних сферах, у тому числі:

– підтримка малого підприємництва,

– суспільна партиципація,

– виклики в сфері кліматичних змін,

– підвищення мобільності населення,

– енергетичне співробітництво,

– популяризація ідеї рівності статей,

– поступова економічна інтеграція,

– міжлюдські контакти,

– транспорт,

– молодь і працевлаштування.

Інвестиційний Фонд Сусідства (NIF)

Інвестиційний Фонд Сусідства (NIF), офіційно введений в дію у 2008 році. Це механізм, направлений на мобілізацію додаткових коштів з метою фінансування капіталомістких інфраструктурних проектів у партнерських країнах ЄС, які включені до Європейської Політики Сусідства (ENP), в тому числі в Україні.

Щоб скористатися дофінансуванням Фонду, відповідні Європейські Фінансові Інституції повинні опрацювати проект, а у випадку двостороннього співробітництва – проект повинен бути створений у співпраці з державою-членом та представництвом ЄС в даній країні. Відповідні Європейські Фінансові Інституції:

-                     European Investment Bank (EIB)

-                     European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)

-                     Council of Europe Development Bank (CEB)

-                     Nordic Investment Bank (NIB)

-                     Agence Fran?aise de D?veloppement (AFD)

-                     Kreditanstalt f?r Wiederaufbau (KfW)

-                     Oesterreichische Entwicklungsbank AG (OeEB)

-                     Societ? Italiana per le Imprese all'Estero (SIMEST)

-                     Sociedade para o Financiamento do Desenvolvimento (SOFID)

-                     Agencia Espa?ola de Cooperaci?n Internacional para el Desarrollo (AECID)

Дофінансування відбувається в наступних сферах:

-                     транспорт,

-                     енергетика,

-                     навколишнє середовище,

-                     суспільний розвиток,

-                     приватний сектор.

Німецьке Товариство Міжнародного Співробітництва (GIZ)

Від імені Федеративного Уряду Німеччини GIZ підтримує процес реформ в Україні від 1993 року. Діє з уповноваження чотирьох міністерств Федеративної Республіки Німеччини, Європейського Союзу та Британського Департаменту Міжнародного Розвитку (DFID). Організація циклічно оголошує набори проектних пропозицій.

На отримання дофінансування можуть подавати проектні пропозиції публічні, громадські і приватні інституції, об’єднання і торгові палати, міжнародні інституції у наступних сферах:

– інфраструктура,

– безпека, відбудова, мир,

– суспільний розвиток.

GIZ виконує роль оператора підтримки від Євросоюзу для України у рамках програми U-LEAD.

Швейцарська Агенція з Розвитку і Співробітництва (SDC)

SDC є швейцарською міжнародною агенцією у рамках Федерального Департаменту Закордонних Справ (FDFA). У співробітництві з іншими федеральними установами, Агенція відповідає за загальну координацію діяльності в сфері розвитку і співробітництва зі Східною Європою, в тому числі з Україною.

Проектні пропозиції до Агенції можуть подавати державні установи, організації приватного сектора, мільтилатеральні організації, громадські організації, дослідні установи.

У рамках Швейцарської Стратегії Співробітництва з Україною на 2015-2018 роки, діяльність буде направлена на:

– управління і будування миру,

– охорону здоров'я,

– збалансоване управління енергією,

– місцевий розвиток,

– збалансований економічний розвиток.

Фонд Сприяння Демократії Посольства США – програма малих грантів

Фонд Сприяння Демократії підтримує ініціативи у сфері демократичних перетворень та формування громадянського суспільства в Україні. Максимальна вартість проекту становить 24 000 USD, середній розмір – від 5 000 до 15 000 USD.

Проекти на дофінансування приймаються постійно.

Потенційними авторами проектів можуть бути українські громадські організації.

Проектні пропозиції повинні відповідати одному або декільком тематичним пріоритетам Фонду:

– економічні реформи: сприяння інноваціям, розвиток культури підприємництва, встановлення рівності статей в Україні. Виховання поваги до інтелектуальної власності та захист прав інтелектуальної власності в Україні; покращення бізнес-клімату і підтримка розвитку малих і середніх підприємств; підвищення енергетичної ефективності на споживчому рівні та у комунальному господарстві.

– антикорупційні програми і прозорість органів влади: популяризація системи e-врядування на місцевому рівні; регуляторна політика з метою зменшення можливостей використання корупційних схем,

– антипропаганда: реалізація проектів у сфері боротьби з дезінформацією,

– допомога внутрішньо переміщеним особам (ВПО): освітні та освітньо-пропагандистські програми в громадах в усій Україні, у яких проживають ВПО. Програми мають на меті інформування ВПО про їхні права, що стосуються в т.ч.: проживання, роботи, освіти, участі у виборах тощо.

– допомога ветеранам: реалізація проектів у сфері надання юридичних послуг та юридичної освіти ветеранів, а також захист інтересів ветеранів, які повернулися із зони бойових дій.

Агентство Сполучених Штатів Америки з Міжнародного Розвитку (USAID)

Головною метою Агентства є підтримка країн в процесі демократизації і створення механізмів ринкової економіки. Місія зосереджена на таких напрямах, як вдосконалення сфери органів адміністрації, економічний розвиток і соціальна допомога.

Подавачами проектних заявок можуть бути публічні, приватні інституції, громадські організації.

USAID підтримує широку гамму ініціатив, в т.ч.:

– демократія, права людини і функціонування органів адміністрації,

– охорона здоров’я,

– сільське господарство

– економічний розвиток,

– охорона навколишнього середовища і протидія змінам клімату,

– розвиток науки і технологій.

Національний Фонд підтримки Демократії (NED)

Діяльність цієї приватної, некомерційної організації спрямована на розвиток і зміцнення демократії. Фонд надає гранти на підтримку громадських організацій, які працюють над впровадженням демократичних механізмів у понад 90 країнах. Сума дофінансування від Фонду залежить від сфери проекту, але в середньому вона становить близько 50 000 USD на 12 місяців реалізації проекту.

Подавачами проектних пропозицій можуть бути виключно громадські організації та незалежні ЗМІ.

Тематична сфера охоплює:

– розвиток і захист прав людини,

– підтримка свободи інформації та незалежних ЗМІ,

– зміцнення демократії,

– забезпечення відповідальності і прозорості публічного життя,

– підтримка громадських організацій,

– підтримка демократичних процесів у політиці,

– підтримка громадянської освіти,

– вдосконалення вирішення конфліктів демократичними методами,

– підтримка свободи об'єднань,

– підтримка глобальної ринкової економіки.

Фонд “Монсанто”

Фонд “Монсанто” є філантропічним відділенням компанії Монсанто, що працює на благо покращення якості життя спільнот у всьому світі. Мінімальна сума наданого дофінансування становить 25 000 USD. Фонд приймає міжнародні проектні пропозиції двічі на рік. Перший термін триває від 1 січня до 28 лютого, а другий – від 1 липня до 31 серпня.

Дофінансування надається благодійним організаціям, зареєстрованим в США і працюючим в інших країнах, місцевим благодійним організаціям, урядовим інституціям, приватним школам і лікарням, які підтримують мешканців у скрутній економічній ситуації.

Фонд Монсанто приймає проектні пропозиції для надання фінансової підтримки за межами США у наступних сферах:

– всебічна підтримка освітніх процесів і культури читання за посередництвом впровадження підготовчих програм, розвиток бібліотек на сільських територіях,

– задоволення потреб громад за посередництвом підтримки громадських організацій, що працюють у сфері безпеки продовольства, санітарних умов, доступу до чистої води, громадської безпеки і різноманітних інших місцевих потреб.

Канадські джерела для розвитку

Програма Співробітництва для Розвитку Міністерства Закордонних Справ і Торгівлі Канади

У 2014 році Україна увійшла до фокусної групи Міністерства Закордонних Справ і Торгівлі Канади. Метою канадської програми міжнародного розвитку в Україні є підтримка економічного розвитку при одночасному зміцненні демократії. Фінансування повинне відбуватися через систему набору заявок, у яких визначаються суб'єкти, що можуть звертатись за отриманням коштів.

Програма передбачує підтримку малих і середніх підприємств в Україні.

Набір відкритий для організації з Канади, які тісно співпрацюють з представниками української діаспори.

Підтримуються проекти, що стосуються всебічного розвитку малих і середніх підприємств в Україні.

Польські джерела для розвитку

Міністерство Закордонних Справ Республіки Польща – Польська Допомога

Метою польської співпраці у сфері розвитку є створення умов для збалансованого розвитку у партнерських країнах, в тому числі в Україні, особливо за посередництва поширення ідеї та консолідації демократії, підтримка розбудови сучасних і ефективних державних інституцій, реалізація заходів з метою зниження рівня бідності, покращання стану здоров'я мешканців та підвищення рівня освіти та професійних кваліфікацій.

Варто було б, щоб інформація про можливість отримання такого типу фінансування була передана місцевим громадським організаціям, освітнім установам і місцевим підприємцям з метою започаткування співпраці з польськими інституціями, що можуть подавати проектні пропозиції для реалізації спільних проектів.

Фонд Міжнародної Солідарності

Фонд Міжнародної Солідарності є адміністратором програми “Підтримка Демократії”, що фінансується у рамках Програми Польської Співпраці для розвитку Міністерства Закордонних Справ РП. У рамках програми реалізуються проекти польських громадських організацій, що реалізують у співробітництві з місцевими партнерами з України, спільні ініціативи на благо підтримки продемократичних змін, розвитку партиципації і громадянського суспільства. Було б надзвичайно важливо, щоб громада передала інформацію про цього виду фінансування місцевим громадським організаціям з метою започаткування співпраці з польськими громадськими організаціями.

Вітчизняні фонди

Крім зовнішніх грантів фінансова реалізація даної Стратегії буде ґрунтуватись на внутрішньому фінансуванні, в т. ч. з ресурсів:

– Державного Фонду Регіонального Розвитку,

– публічних коштів, цільових, бюджетних центральних програм органів виконавчої влади, що будуть спрямовані на розвиток різних сфер у регіонах,

– субвенцій, трансферів з державного бюджету до місцевих бюджетів,

– власних ресурсів самоврядування,

– ресурсів інвесторів, власних коштів, зареєстрованих в громаді суб'єктів господарювання.

Державний Фонд Регіонального Розвитку був утворений при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і фінансується з держбюджету.

Міжнародний Фонд "Відродження"

Місією Міжнародного Фонду "Відродження" є фінансова і організаційна підтримка формування демократичного громадянського суспільства в Україні за посередництвом популяризації вагомих для його розвитку суспільних ініціатив.

У даному документі вказані лише деякі джерела фінансування проектів, що сприятимуть реалізації Стратегії. Влада і працівники виконавчих органів громади повинні у поточному режимі шукати і аналізувати можливості фінансування проектів, що будуть з'являтись для оцінки можливостей подачі власних проектних пропозицій.

У Стратегії вказані програми до яких можуть подавати проектні пропозиції як органи влади громади, так і громадські організації, що діють на її території. Досягнення ефекту синергії, що проявляється у міжсекторній співпраці, буде підтвердженням солідарної відповідальності всіх установ і осіб за розвиток громади.

РОЗДІЛ VII ЕВАЛЮАЦІЯ І МОНІТОРИНГ

Моніторинг Стратегії буде полягати на поточному і систематичному зборі кількісних і якісних даних на теми реалізації прийнятих рішень. Моніторинг матиме характер, як предметний, так і фінансовий.

Евалюація Стратегії буде проходити на основі наступних критеріїв:

влучність – критерій, що дозволяє оцінити якою мірою прийняті рішення виявились ефективні з точки зору розвитку громади і покращення якості життя мешканців,

ефективність – критерій, що дозволяє оцінити співвідношення інвестованих фінансових ресурсів у порівнянні до досягнутих результатів,

дієвість – критерій, що дозволяє оцінити ступінь досягнення закладених показників,

корисність – критерій, що дозволяє оцінити зміни, які відбулись завдяки впровадженню окремих рішень, прийнятих в стратегії

стійкість – критерій, що дозволяє оцінити стійкість впроваджених змін.

Евалюація стратегії буде охоплювати наступні етапи:

структуризація – підготовка дослідних інструментів, визначення переліку ключових питань,

спостереження – збір даних, які потім будуть аналізуватись,

аналіз – інтерпретація зібраних даних,

оцінка – оцінка результатів впроваджених змін.

Влада громади буде здійснювати циклічну ( кожні два роки) евалюацію документу стратегії, метою якої буде:

– перевірка чи реалізовані громадою рішення, що випливають з документу Стратегії, приносять очікувані результаті,

– верифікація: чи норми Стратегії зберігають свою актуальність у змінній суспільно-політично-економічній реальності,

– прийняття рішень чи документ Стратегії не вимагає актуалізації.

У виконавчих органах громади буде створено групу з питань моніторингу процесу впровадження Стратегії розвитку, яка у 2019, 2021, 2023 і 2025 роках готуватиме звіт щодо часткової і кінцевої евалюації. Результати кінцевої евалюації, проведеної у 2025 році будуть підставою для розробки основ нового стратегічного документу.

У роботі групи з питань моніторингу її члени можуть використовувати відому методику стратегічного аналізу (SWOT), використовувати інформацію від територіальної громади у сфері зручностей, що відчуваються мешканцями та виникають від реалізації Стратегії розвитку.



2016 рік


2016-08-18 10:24


Висновки по тендерах: Стор.1 : Стор.2 : Стор.3 : Стор.4 : Стор.5Стор.6Стор.7 : Стор.8 : Стор.9Стор.10 : Стор.11

Про здобуття премії у галузі науки і техніки та здобуття премії Президента України для молодих вчених: Докум 1 Докум 2