Омельницька сільська територіальна громада

Кременчуцький район, Полтавська область

До Польщі по досвід із самоврядування


З метою науково-методичного забезпечення та інформаційного супроводу, організації удосконалення кваліфікації працівників в межах децентралізації, в Омельницькій об’єднаній територіальній громаді постійно триває робота із вдосконалення професійної компетентності кожного працівника ОТГ. Головні зусилля керівництва громади зосереджені на наданні реальної, дієвої допомоги працівникам у підвищенні їхньої професійної майстерності, створенні творчої атмосфери, такого морально-психологічного клімату, який сприяв би пошуку кращих технологій праці, ефективному втіленню інновацій. От і цього разу на запрошення до Польщі по обміну досвідом між українськими громадами та польськими гмінами (аналог об’єднаної територіальної громади) від Омельницької громади була направлена старший методист відділу освіти, молоді та спорту виконкому Омельницької сільської ради Костенко П.М.

Багато вражень залишилось після відвідин гміни Триньча, що знаходиться у Підкарпатському воєводстві. Війт Ришард Єндрух поділився досвідом роботи у своїй гміні. Зокрема вразила Державна програма 500+, де сім’ї з 2 і 3 дітьми до 18 років платиться по 500 злотих, та так званий парасольковий проект (приватизація господарств). Проведено ремонт закладів освіти і культури. Є соціальний захист і опіка. Культура та освіта фінансуються за кошти Євросоюзу і бюджету. Є соціальний пакет «карта вчителя». Створено центр соціальних послуг. Комунальне підприємство (ремонтні бригади) обслуговує всю гміну: ремонт, прибирання, косіння, обслуговування озера. Оплата здійснюється по актах за фактично виконану роботу. Все чітко прораховано. Оплата за воду на місяць за кожного, хто проживає. Збір роздільного сміття (сухе і мокре). У гміні є пункт прийому сміття (старі речі, меблі).

Побували і у Гміні Конопніца (Люблінське воєводство). Війт гміни Мірослав Жидек розповів, що у них у державі особлива увага приділяється освіті. Гімназії закриваються, замість них будуть початкові 8-річні школи. Субвенція йде з розрахунку на 1 учня. Є двомовні школи (польська і англійська мова). У гміні є приватна школа, де є свій басейн, спортзал, спортмайданчики, майданчики нестандартного обладнання, майданчики з твердим покриттям. Всі кабінети обладнані інтерактивними дошками, ноутбуками. У школі є підготовчі групи: 4-5 років та 5-6 років, навчання у школі починають з 7 років.

У ще одній гміні Люблінського воєводства – Людвін, війт гміни Анджей Хаброс розповів, що гміна є туристичною, є документ охорони середовища. У гміні є 7 озер, водосховище, краєзнавчий парк, шахта з найкращим вугіллям. Вони співпрацюють з Білорусією, Німеччиною, Устилугом (Україна). Бюджет гміни – 24 млн злотих, з яких 7,5 млн іде на освіту (5 млн – освітня субвенція). Є своя макаронна фірма, а місцеві жителі дуже гордяться людвінським хлібом. На центральній садибі гміни побудовано криту споруду за принципом «3 в 1» із покрівлею (для критого базару по окремих днях, стоянки для автомобілів та різних заходів), а в разі непогоди опускаються і боки споруди. Закуплено сцену на колесах на 4 громади, яку по черзі використовують по необхідності. Багато вражень від екскурсії на сміттєпереробний завод, де все механізовано.

У місько-сільській гміні Ліпско Мазовецького воєводства міський голова Яцек Вєльораньскі поділився досвідом написання проектів по залученню європейських коштів. На мерії вивішено прапор Польщі і прапор України. У гміні більше 100 тисяч жителів, а бюджет складає 39 млн злотих. На сьогодні у них 2 гімназії, 4 школи, 4 дитсадки. Освітня субвенція – 7 млн злотих, а гміна до цих коштів додає ще 5 млн злотих. Школи не закривають, бо держава з цього року забороняє закривати школи. Багато позитивних вражень та емоцій після екскурсії на консервний завод з виготовлення свіжозаморожених фруктів та джемів.

Радник міністра Польщі пан Павел Прокоп провів круглий стіл «Обмін досвідом» у формі питання-відповідь, у якому взяли участь Станіслав Джусь (Глобинський міський голова), Довірак Ігор (голова Печеніжинської громади з Івано-Франківської обл.), Надія Артеменко (голова Березівської громади з Сумської обл.), Сергій Пилипчук (голова Бугринської громади з Рівненської обл.), Ярослав Ярошевський (міський голова Теребовлянської громади з Тернопільської обл.), Євгенія Загоруйко (заступник голови Берездівської громади з Хмельницької обл.), Дубицька Світлана (заступник міського голови Устилуга). Всі виступи були пізнавальні та чітко відображали роботу громад. Зокрема С. Джусь поділився досвідом по відкриттю біоенергетичного комплексу з видобутку газу та заводу з переробки коноплі нового сорту, із якої будуть виготовляти захисні костюми, що не фіксуються тепловізорами.

Було чим поділитися і П. Костенко, адже Омельницька громада бере участь у багатьох проектах, які успішно впроваджують навчальні заклади громади. Та найприємнішим було те, що всі учасники візиту до Польщі передавали вітання голові нашої громади Олександрі Іванівні Шереметьєвій та подяку за обмін досвідом і дієві рекомендації по різних напрямках роботи громади.