Ботулізм – це вкрай небезпечно
Управління Держпродспоживслужби в Кременчуцькому районі повідомляє про небезпеку ботулізму.
На початок літнього сезону 2017 року відмічається погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації в Україні серед населення, пов’язаною з реєстрацією випадків захворювання на ботулізм.
На сьогоднішній день в Україні зареєстровано 10 випадків захворювання людей на ботулізм: 3 випадки в м. Києві (один із них летальний), 2 випадки у м. Суми (один летальний), по одному випадку в Херсонській області, у м. Вінниці, Запорізькій області та 2 випадки зареєстровані в Полтавській області (один летальний в м. Горішні Плавні).
За даними управління Держпродспоживслужби у м. Горішні Плавні було зареєстровано випадок ботулізму у чоловіка 1960 р.н. За результатами епідрозслідування було встановлено, що в’ялена риба, з якою пов’язують отруєння, придбана в магазині с. Келеберда Кременчуцького району. Так як протиботулінічна сироватка для нейтралізації токсина в Україні відсутня, чоловік помер.
Усі вищевикладені випадки ботулізму пов’язані з вживанням в’яленої риби.
З метою недопущення виникнення повторних випадків ботулізму на території Кременчуцького району Управління Держпродспоживслужби закликає населення утриматись від вживання в їжу в’яленої та копченої риби.
Що таке ботулізм?
Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи, а ускладнення при ботулізмі можуть привести до летального результату. Тому при перших проявах захворювання слід негайно викликати лікаря, а також утриматись від придбання в’яленої чи копченої в домашніх умовах риби, м’яса, консервів домашнього виготовлення у місцях стихійної торгівлі.
Збудник ботулізму – ботулінічна паличка (клостридія). Вона може розмножуватись в харчових продуктах та інших біологічних субстратах тільки при відсутності або малій кількості кисню в оточуючому середовищі. Саме такі умови створюються при герметизації продуктів в консервних банках, а також у кишечнику сонної риби і тварин після забою, в середині ковбас, окороків та інших продуктів, чималих за об’ємом, або що містяться на дні великих ємностей (бочок, бідонів, великих каструль). Випадки захворювання на ботулізм після вживання овочевих консервів зумовлюються забрудненням овочів землею та пилом, в яких є спори палички ботулізму.
Носієм спор може бути і людина. При розкладанні трупів тварин мікроб проникає у ґрунт і розноситься з пилом та потрапляє на фруктові дерева. В кишечник риби спори можуть потрапляти з водою.
В теперішній час захворювання пов’язується з вживанням продуктів домашнього консервування – соленої, копченої, в’яленої риби, а також грибів, овочів та фруктів в герметично закупорених банках. Дуже важливо не забувати, що консерви, які містять в собі смертоносну отруту ботулінічної палички, зберігають нормальний зовнішній вигляд. Незмінним залишається також запах та смак харчового продукту. Випадки розвитку захворювання після вживання приготованих в домашніх умовах сирокопчених окороків, сала, шинки, герметично закупореного м’яса та риби зустрічаються дуже часто. Також дуже часто захворювання виникає від вживання грибів, консервованих в домашніх умовах, так як будова грибів затрудняє можливість їх детальної обробки перед консервуванням (важко відмити мікрочастинки ґрунту).
Захворювання протікає важко і починається, як правило, через 36 годин після вживання їжі, в якій є паличка ботулізму, але може розвинутись і раніше – через 2-4 години. З’являється загальна слабкість, головний біль, запаморочення, „туман” або „сітка”, подвоєння в очах, опускання повік. Потім наступає параліч м’язів, язика, гортані та м’якого піднебіння, слабкість м’язів шиї та кінцівок – голова хилиться на бік, утруднюється пересування. Тривалість хвороби – від 4 до 8 днів. З кожним днем стан здоров’я хворого погіршується, тому необхідно якнайшвидше (в перший день) звернутися за медичною допомогою. При відсутності відповідного лікування на 2-3 день може настати смерть.
Актуальним питанням залишається те, що для лікування хвороби необхідне введення хворому протиботулінічної сироватки, яка нейтралізує токсин. На жаль Україна сироватку не виробляє. Виробником її є Росія, а з 2014 року сироватка в Україну з Росії не надходить.
Для того, щоб попередити виникнення захворювання, слід пам’ятати:
- Не консервуйте з герметичною закупоркою гриби, м’ясо, рибу, а також рослини, що стеляться по землі, а також зелень і овочі, які важко відмити від ґрунту (кріп, морква, петрушка).
- Консерви, що приготовані в домашніх умовах та зберігаються герметично закупореними, перед вживанням необхідно прокип’ятити 15-20 хвилин і вжити в той же день.
- Сирокопчені окороки домашньої заготовки перед вживанням потрібно відварити та прожарити.
- Якщо консерви після відкриття мають зміну запаху, кольору, що вказують на їх псування, то вживати їх не можна!
- Забороняється домашнє соління риби осетрових порід.
- Не можна купувати на ринках консерви домашнього приготування, рибу домашнього соління.
- Живу рибу потрібно якнайшвидше потрошити, небезпечно купувати снулу рибу. З місця вилову рибу необхідно доставляти або в живому, або в охолодженому вигляді.
- Зберігати і реалізувати рибу необхідно при температурі не вище +4 °С.
- Категорично забороняється герметична закупорка грибів в домашніх умовах, зеленого горошку і інших продуктів лужної реакції.
У разі виявлення в торгівельній мережі риби в’яленої і копченої вищезазначених виробників та постачальників терміново повідомити Управління Держпродспоживслужби в Кременчуцькому районі за тел.: (05366) 5-16-34.
Бажаємо Вам здоров’я!
Управління Держпродспоживслужби в Кременчуцькому районі